Заборона "шенгену" для росіян, деокупація Запорізької АЕС та "хлопки" у Саках: інтерв'ю з Михайлом Подоляком

Михайло Подоляк. Фото: president.gov.ua

Як ЄС відреагувало на ініціативу ЄС позбавити росіян можливості їздити до Європи. Які розглядають сценарії розвитку ситуації на Запорізькій АЕС. Якими є наслідки вибухів на військовому аеродромі в Криму. І чому президент РФ Володимир Путін відмовився брати участь у засіданні Генасамблеї ООН. Про це в інтерв'ю в межах марафону FREEДОМ на телеканалі UA говоримо із радником глави Офісу президента України Михайлом Подоляком.

"Залізна завіса" для росіян

— Напередодні президент Володимир Зеленський запропонував країнам Заходу припинити в’їзд громадянам Росії на свої території. В ЄС вже почали обговорювати цю пропозицію. Які країни потенційно готові підтримати цю ініціативу?

— Практично всі країни, які знають, що таке Росія, готові підтримати ініціативу. Це насамперед країни Східної Європи, країни Балтії, Польща. Тобто практично всі країни, які так чи інакше стикалися із проявами великоруського шовінізму.

Ця ініціатива не на порожньому місці виникла, безумовно. Росія масштабно вторглася на територію суверенної держави, абсолютно невмотивовано. Поки російські війська продовжують бомбардувати крилатими ракетами наші міста, опитування ВЦВГД (Всеросійський центр вивчення громадської думки, — ред.) показало, що 80% населення РФ у захваті від цього. І ось ці 80% жителів РФ справді напружують усю Європу.

А Європа платить за війну високу ціну зниженням рівня життя та грошима, які йдуть на допомогу Україні, озброєнням, приймають наших біженців тощо. Україна платить, ви самі розумієте, яку ціну — життям наших людей. А тим часом 80% продовжують плескати й вимагати: “Давайте ще вб’ємо українців. Давайте ще заллємо кров'ю Європу”.

Зрештою, колись мала зіграти зворотна реакція. Потрібно таких людей ставити на місце, показувати їм, що за все треба платити.

Ці люди повинні залишатися жити у своєму трудовому таборі, де вони перебувають. Вони повинні жити у злиднях, вони мають щодня бачити свої сталінські та хрущовські будинки, й бачити, в якому вони жаху живуть.

Це чудова, на мій погляд, ініціатива саме для 80% потворних людей, які жодного відношення до цивілізації не мають. Адже вони хочуть ображати цивілізацію, хочуть її атакувати, але користуватися обов’язково всіма її благами тощо.

Нагадаю заяву Володимира Путіна, який погрожував перетворити все на ядерний попіл, якщо не існуватиме Росії. Тобто Росія настільки сьогодні антилюдська, що нарешті це починають розуміти інші країни. “Залізну завісу” буде опущено обов’язково. Я про неї говорю вже три-чотири місяці. Світ повинен від неї ізолюватися, доки не пройдуть відповідні медичні та терапевтичні процедури на території Росії.

Ситуація на Запорізькій АЕС

— Що зараз відбувається навколо Запорізької АЕС?

— Росія зайшла до Запорізької АЕС [4 березня] й тривалий час намагалася перевернути формат передачі електрики. Для них АЕС потрібна лише для того, щоб знеструмити південь України, й водночас передати всю електроенергію до Криму.

Крим комунікаціями пов’язаний лише з Україною. Жодних зв’язків з РФ у нього немає. Звісно, забезпечити його питною водою, електрикою та рештою неможливо без України. Вкрасти електрику у них тривалий час не виходило.

А тепер, коли вони бачать ефективну роботу тих самих ракетних систем HIMERS ("Хаймарс") по тиловому забезпеченню, розуміють, що утримати АЕС вони швидше за все не зможуть. Вони почали протягом останніх двох тижнів мінувати територію АЕС, а також завозити до виробничих приміщень електростанції важку техніку. Тобто вони облаштовують там склади.

Крім цього, з території АЕС вони обстрілюють Нікополь та інші міста Дніпропетровської області, провокуючи удари у відповідь. Тобто це спроба просто показати, що вони готові знищувати все, що не йде за їхнім планом.

— Якою може бути деокупація Запорізької АЕС з огляду на величезну кількість боєприпасів та, можливо, мін на її території?

— Є кілька сценаріїв.

Перший варіант: починати передавати АЕС українській команді, яка зможе навести там порядок та відновити безпеку захисних контурів станції. Другий варіант — спільне тимчасове управління. Тобто може допомогти контингент третіх країн під егідою ООН, під контролем МАГАТЕ (Міжнародне агентство з атомної енергії, — ред.), яке може стежити за ситуацією на станції.

У будь-якому випадку, щойно розпочнеться деблокада сусідніх територій, ці хлопці зроблять “жест доброї волі” і залишать станцію, як вони залишили острів Зміїний.

"Хлопки" на аеродромі у Саках

— Наразі найобговорюваніша тема — це вибухи на військовому аеродромі в Криму в районі міста Саки. Люди спішно покидають окупований острів. Бояться, що воєнні дії розпочнуться і там. Але примітно, що Кремль не звинувачує Україну в цих ударах по аеродрому. Про що це каже?

— У Кремлі чудово розуміють, що Крим є українською територією України. Тому юрисдикція Російської Федерації у міжнародному праві на територію Криму не поширюється.

Будь-які дії, які там відбуватимуться, світом трактуватимуться як елементи оборонної війни.

Інтенсивність та масштаб війни, яку Російська Федерація нав’язала Україні, вказувала на те, що практично на всій лінії фронту відбуватимуться бойові дії, зокрема, в Криму.

Дуже важливо, що всі ці події лише розпочинаються. Чому? Тому що зворотна реакція вже запущена. З одного боку, ми ефективно та креативно воюємо. З іншого – на півострові, на територіях, які тимчасово окуповані російською армією, всі ставляться до них, як до окупантів. Відповідно, протестні настрої починають масштабно виявлятися.

Люди не хочуть жити під окупантами. Хоч би що російська пропаганда говорила, ніхто не хоче жити під окупантами. Крим починає розуміти, що ціна оплати за таку масштабну війну, за такі масштабні воєнні злочини й такі масштабні вбивства буде надзвичайно високою.

І тому їм так само як зі Зміїного, необхідно зробити “жест доброї волі”. Усі, хто хочуть, умовно кажучи, не опинитися на передньому краї бойових зіткнень, мають залишити сьогодні всі окуповані території України. Я говорю про росіян, які переїхали жити в крадені квартири кримчан.

Путін та Генасамблея ООН

— Путін не поїде на Генасамблею ООН, яка відбудеться через місяць у Нью-Йорку, і по відеозв’язку теж не виступатиме. І що ж там чекає на міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова, який поїде представляти його?

— Путін сьогодні перебуває в замкнутому ілюзорному просторі, який дозволяє йому почуватися володарем світу, який має право наказати бомбити Київ чи ще щось. Але насправді, коли він потрапляє у простір вільних людей, відчуває енергетику зневаги. А він до цього дуже чутливий на відміну від Лаврова, який є абсолютно нечутливою людиною.

Росія є маніакально небезпечною. Вона має суїцидальні нахили, тому що все, що робить Путін зараз, на мій погляд, це справді план самогубства сучасної російської державності.

Проте світ ухвалив для себе певне рішення, і я думаю, що ці рішення будуть доведені до кінця. Росія перестане існувати. Так, це буде тяжко. У нас йтиме війна ще якийсь час. Але жодних проросійських лобі у такому обсязі, як було раніше, не буде. Буде ухвалено рішення довести війну до кінця та закінчити її на умовах України.

Прямий ефір