Як працюють юридичні онлайнконсультації для кримчан: "5 вопросов на злобу дня" з Денисом Савченком

Иллюстративное фото: monterloi.kiev.ua

Правозахисники організації "КримSOS", починаючи з 2014 року, надають юридичну онлайнпідтримку кримчанам. Отримати допомогу можна як за допомогою Skype, електронної пошти, так і чатботів у різних мессенджерах.

Як зв'язатися з організацією і які питання сьогодні найактуальніші серед жителів окупованого півострова — розповів координатор "КримSOS" Денис Савченко в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Чорновол.

Як жителям Криму отримати первинну правову допомогу онлайн?

— Вся інформація про те, як можна з нами зв'язатися, є на нашому вебсайті krymsos.com. Ми надаємо юридичну допомогу для жителів Криму на окупованих територіях.

Раніше ми надавали консультації через електронну пошту [email protected], але враховуючи, що кількість питань збільшується, і запит на юридичну допомогу також росте, ухвалили рішення розширити мережу наших інструментів і створили як профіль в Skype, так і чатбот в Telegram і Viber, за допомогою якого людина може отримати базові відповіді на питання юридичного характеру.

— Щодо спілкування в Skype у людей виникають якісь побоювання? Адже в чатботах стандартні запитання-відповіді, а це — онлайнспілкування в інтернеті.

— Ми зі свого боку намагаємося не отримувати особисту інформацію від людей, тим більше, без їхнього дозволу, через Skype. Ми вважаємо за краще використовувати для цього електронну пошту, яка є більш захищеним джерелом передачі даних. Але насправді спілкування з юристами не несе такої загрози, як, наприклад, якісь інші форми співпраці. Тому за час нашої роботи і надання юридичних консультацій проблем, пов'язаних з цим, не виникало, і сподіваємося, що виникати вони не будуть.

— Юридичну підтримку ваша організація надає тільки жителям Криму чи й тим, хто покинув півострів і має статус ВПО?

— Ми надаємо допомогу всім жителям Криму, громадянам України, незалежно від наявності або відсутності у них довідки переселенця. Це і відрізняє нас від багатьох інших організацій. І, звичайно, ми зазначаємо, що питання виникають досить подібні, як у тих, хто постійно проживає на півострові, так і у тих людей, які або виїхали на постійне проживання на материкову частину України, або ж вони їздять періодично на півострів.

— Повертаючись до безпеки: те, що таких випадків ще не було, гарантує те, що цього і не станеться?

— 100% гарантії, звичайно ж, ніхто дати не може. Але ми зі свого боку створюємо перелік стандартів, які повинні максимально убезпечити наших заявників, клієнтів. Найперше, звичайно, це робота з нашим персоналом, з операторами "гарячої лінії", з юристами, які, зокрема, підписують документи про нерозголошення персональних даних та іншої інформації в процесі надання консультації.

Доступ до акаунтів в Skype, до пошти має обмежена кількість людей. Найчастіше людині потрібно розповісти загальну ситуацію і питання юридичного характеру, і досить рідко це пов'язано з необхідністю передавати якісь секретні дані, які вимагають додаткової захищеності. Тобто ми одночасно працюємо з нашими співробітниками, і стежимо за тим, щоб самі заявники теж дбали про свою безпеку. І ми ніколи не змушуємо дзвонити наших заявників, вмикати камеру, наприклад, під час спілкування, тому що розуміємо, що всі ці дії пов'язані з певними, хоч і теоретичними, але все ж ризиками.

— Які проблемні питання є найпоширенішими серед жителів Криму?

— До нас щомісяця звертаються від 150 до 200 осіб. Вони отримують близько 1,5 тис. юридичних консультацій. Найчастіше одна людина, звертаючись до нас, має цілий спектр юридичних проблем або питань. І є така особливість, що питання мають сезонний характер, наприклад, зараз розпочинається вступна кампанія, і людей цікавить доступ до освітніх послуг.

Коли почався коронавірус і були введені обмеження щодо перетину кордонів, то найактуальнішою темою був перетин КПВВ. Як можна перетнути, які документи необхідні для перетину адмінмежі в ту чи іншу сторону.

Коли в березні 2021 року було введено в дію указ президента РФ, який може призвести до того, що у громадян України будуть відбирати житло в Криму, то, звичайно ж, ця тема стала найактуальнішою.

Але важливо також зазначити, що є набір питань, які залишаються актуальними з 2014 року. Це, передовсім, питання отримання документів і їхнього обміну: паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про смерть. Отримання довідки переселенця і питання про те, що ж вона дає, або які проблеми в зв'язку з її отриманням можуть у людини виникнути.

І, звичайно ж, це доступ до соціальних і адміністративних послуг, а також до всіляких виплат, зокрема, до пенсійних виплат. Оскільки законодавство в цих сферах залишається незмінним або просто не є ідеальним, має багато проблем, то люди постійно звертаються з подібними питаннями.

Прямий ефір