Украина наш дом

Єдиний спосіб розблокувати порти Чорного моря — закінчити війну перемогою України, — Пендзин (ВІДЕО)

Олег Пендзин. Фото: ukrinform.ua

У світі дуже великі проблеми через блокування Росією українських портів. Ситуація критична, і світова спільнота має докласти максимум зусиль, аби включитись у процес припинення війни в Україні. Про це сказав член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин сьогодні, 20 травня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA.

Він наголосив, що на сьогодні вільних обсягів продовольства у світі немає, а дефіцит українського зерна одразу призвів до підвищення цін на нього.

"Справді, у світі сьогодні дуже великі проблеми через блокування українських Чорноморських портів. Україна, безпосередньо, годує 400 млн людей, але проблема в тому, що нині вільних обсягів продовольства у світі немає. І якщо на наших ринках, на які ми традиційно вивозимо наше зерно, його раптом несподівано не стало, це призвело до різкого зростання цін практично в усьому світі", — сказав Пендзин.

Він нагадав, що згідно з оцінкою ООН, цього року через агресію Російської Федерації в Україні голод охопить 1,7 млрд людей на Землі.

За словами Пендзина, незважаючи на спроби знайти інші шляхи експорту зерна з України, єдиний вихід — розблокувати порти.

"Сьогодні є спроби знайти компроміс для шляхів вивезення українського зерна за межі України на наші традиційні ринки. Навіть була така абсолютно "екзотична" пропозиція домовитися з Білоруссю та створити гуманітарний коридор на Прибалтику, щоб відправити туди зерно. Я не вірю у реалізацію подібних речей, тому що нашим сусідам довіряти не можна. Думаю, на жаль, єдиний спосіб розблокувати порти Чорного моря — це закінчити війну перемогою України. Тільки таким чином можна вирішити цю проблему", — резюмував експерт.

Він пояснив, що всі обхідні шляхи через Європу — Польщу, Румунію та Болгарію вимагають багато витрат.

"Це все потребує перевантаження в зерновози, вимагає додаткових витрат, це досить серйозні логістичні додаткові маршрути, що, звісно, серйозно підвищить ціну логістики в цілому, і, як наслідок, збільшуватиме вартість і без того на дороге зерно на наших традиційних ринках", — сказав Пендзин.

Крім того, за його словами, є ще одна проблема: новий урожай не буде де зберігати, оскільки в Україні немає додаткових елеваторів.

"Окрім усього іншого, треба розуміти ще один момент: так, справді, Україна має сьогодні близько 22 млн тонн, з тих 72 млн, які ми виробили. Ми встигли вивезти 22-24 млн тонн, і без урахування тих обсягів, які залишаються в Україні для внутрішнього споживання, це десь 22 млн тонн. Але якщо їх не вивезти, новий врожай нікуди складати — це теж досить серйозна проблема, бо таких запасів елеваторів в Україні, які зможуть залишити в себе два річних запаси, два річні врожаї, такого немає", — сказав Пендзин.

Він акцентував, що через агресію РФ страждає майже кожна країна у світі.

"Ми не бачимо поки будь-якої адекватної позиції агресора, тому ще раз: вкрай великі сумніви в мене в тому, що вирішення цієї проблеми може бути відокремлено від закінчення війни. Та ситуація, яка склалася сьогодні у світі, вона критична, і я думаю, що світова спільнота повинна докласти максимум зусиль, щоб включитися в процес припинення війни. Немає жодної країни у світі, яка б не страждала від цієї агресії, і з цього погляду, дійсно, те, що зараз відбувається, сильно нагадує чергову світову війну", — підсумував економіст.

Читайте також: Через війну Україна не може експортувати мільйони тонн пшениці — чи загрожує світові продовольча криза (ВІДЕО)

Прямий ефір