Чи є окупація Криму підставою, щоб не платити іпотеку, пояснила юристка (ВІДЕО)

Иллюстративное фото: shutterstock.com

Тимчасова окупація Автономної Республіки Крим та міста Севастополя не є форс-мажорною обставиною, тому переселенці, які мають іпотечні кредити, мають виконувати всі зобов'язання, взяті за такими договорами. Про це у програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповіла юристка, заступниця директора Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Олена Маньковська.

Так, за її словами, відповідно до Цивільного кодексу України, угода є дійсною, якщо вона відповідає умовам Цивільного кодексу та законодавства України, а також якщо вона не суперечить іншим законодавчим актам, зокрема інтересам держави й особам, які здійснюють цю угоду.

"Тому, якщо ми уклали іпотечний договір, який був нотаріально завірений, цей договір вже вважається дійсним, і тільки в тому випадку, якщо ми знаємо про інші обставини, за яких укладався цей договір, ми маємо право звернутися до суду для визнання цього договору недійсним", — сказала юристка.

Договір вважається недійсним, якщо:

  • ви укладали цей іпотечний договір під примусом;
  • ви надали недійсну інформацію;
  • під час укладення цього договору банк надав вам недійсну інформацію або інформацію, яка не відповідає дійсності.

Тільки в цих випадках громадяни мають право звернутися до суду з тим, щоб визнати договір іпотеки недійсним.

"В іншому випадку, якщо цей договір іпотеки був посвідчений нотаріусом, підстав для того, щоб визнавати його недійсним, немає", — пояснила правозахисниця.

Також, за словами Олени Маньковської, згідно з положенням Господарського суду України, окупація Автономної Республіки Крим не є форс-мажорними обставинами, а тому посилатися на те, що окупація Криму є форс-мажорною обставиною і тягне за собою несплату відсотків і штрафних санкцій за іпотечним договом, є безпідставним.

"Антитерористична операція і проведення військових дій на сході України є форс-мажорними обставинами, проте окупація Криму не має відношення до цих обставин і на законодавчому рівні довести цей факт неможливо", — говорить юристка.

Тільки Торгово-промислова палата (ТПП) та її регіональна установа мають право видавати відповідний сертифікат, який підтверджує певні форсмажорні обставини.

"Тобто, якщо у нас військові дії на сході України, вони підтверджені ТПП, то окупація Криму не підтверджена ТПП, і відповідно до законодавства та судової практики, яка зараз існує на території України, що несплата відсотків за іпотечним кредитом не має під собою юридичного підтвердження. Позичальник зобов'язаний здійснити всі можливі дії для того, щоб погасити іпотечний кредит і всі зобов'язання, які ним були взяті", — розповіла правозахисниця.

Тому, додала вона, якимось чином захистити права внутрішньо переміщених осіб, які взяли кредит на території АР Крим за іпотечним кредитом, неможливо. Потрібно повністю виконувати зобов'язання, які були взяті, або намагатися укласти договір із банком для того, щоб погасити іпотечний кредит без урахування відсотків і пені за користуванням цим кредитом.

"Інше питання, яким чином ми повинні виконати ці зобов'язання, якщо ми, наприклад, не можемо перетнути кордон, або якщо ми будемо перетинати цю межу, у нас певні загрози життю будуть, на законодавчому рівні це питання просто на цей момент не вирішене", — каже юристка.

Олена Маньковська зазначила, що громадяни не мають забувати, що іпотечний договір і будь-який кредитний договір — це договір між двома особами, і якщо є певні обставини, то громадянин має право звернутися до банку, вказати ці певні обставини і, можливо, укласти з банком договір, за яким буде здійснено скасування цих штрафних санкцій та відсотків за кредитом для того, щоб була можливість погасити основне тіло кредиту.

Читайте також: Обсяг видачі зріс на 81%: про іпотечне кредитування в Україні розповів Шмигаль

Нагадаємо, що багато жителів тимчасово окупованої території України опинилися в ситуації, коли взяли кредит в банку до 2014 року, але в силу обставин, що склалися, не мають можливості його виплачувати. Що робити і куди звертатися — читайте за посиланням.

Медіа-партнери
Прямий ефір