Яким був транспорт Києва у ХІХ столітті: інтерв'ю з дослідником історії Стефаном Машкевичем

Стефан Машкевич. Фото: facebook.com/stefan.mashkevich

Доктор історичних та фізико-математичних наук Стефан Машкевич видав книгу "Історія київського міського транспорту. Кінець ХІХ – початок ХХІ століття". Дослідник історії Києва приєднався до ефіру "Ранку Вдома" і розповів, скільки часу збирав матеріал для книги, яка інформація його здивувала, а також поділився, над яким проєктом працює зараз. 

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Який ваш найулюбленіший столичний транспорт і чому? 

— Трамвай, бо найстаріший. Він бере початок з 1892 року і дозволяє не лише дістатися з точки "А" в точку "Б", а й насолодитися красою міста. Метро — це, звичайно, зручно і ефективно, але воно існує майже окремо від міста, бо працює загалом під землею. Трамвай же — інтегрована частина міста.

— Як ви стали фанатом міського транспорту і чому вирішили досліджувати саме цю тему?

— У 2001 році зняли трамвай з вулиці Саксаганського. Я народився на Паньківщині, тож ці трамваї і образно, і буквально пройшли крізь моє дитинство. Це справило на мене сентиментально-ностальгічний вплив, тож я вирішив дослідити історію київського трамвая. Спочатку — на побутово-аматорському рівні, без наукових джерел, просто для себе. Згодом зайнявся цим науково. 2021 року я захистив докторську дисертацію про історію київського міського транспорту. Книга, про яку ми говоримо, фактично є моєю докторською дисертацією. 

— Як довго ви працювали над книгою? 

— Близько 15 років. Останні років 7-8 працював із прицілом на дисертацію. Це стандартна галузь історичної науки — історія міста, міської інфраструктури. Джерелами стали архіви, періодична преса, мемуари і частково мої власні спогади. 

— Чи є а така інформація, котра вас, як дослідника, здивувала?

— Я дізнався, наскільки саме багато було трамваїв у дореволюційному Києві. Станом на 1917 рік працював 21 трамвайний маршрут і чотири приміській лінії, які до цього числа не входять. А розміри міста тоді і зараз — абсолютно різні речі. Густина трамвайних ліній була набагато більшою. Зараз я трохи трохи відійшов від транспортної тематики і працюю над великим проектом під назвою "Київ 1917-1920", тобто про буремні революційні часи в Києві. Є багато аналогій, на жаль, із сьогоднішнім часом.

Читайте також: Дитяча книга про депортацію із Криму: розмова з авторкою Наталією Смирновою

Медіа-партнери
Прямий ефір