Які категорії чоловіків можуть перетинати кордон: розповідає речник Держприкордонслужби Андрій Демченко

Андрій Демченко. Фото: dpsu.gov.ua

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні заборонили виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років. Прессекретар Державної прикордонної служби Андрій Демченко в ефірі "Ранку Вдома" розповів, яким категоріям чоловіків можна виїжджати з країни у воєнний час та на які афери погоджуються українці, аби перетнути кордон незаконно.

"З перших днів введення обмеження українці намагалися і продовжують намагатися незаконно перетнути кордон. Використовують як ділянки кордону поза межами пунктів пропуску, так і пункти пропуску. Чоловіки надають підроблені документи з військкоматів або про те, що вони є багатодітним батьками, пред'являють фальшиве свідоцтво про смерть дружини. По зеленій ділянці кордону, що поза межами пункту пропуску, групами або поодиноко намагаються просто перейти", — розповів він. 

За словами Демченка, з початку війни в пунктах пропуску зафіксували понад 3000 спроб виїзду, а земельною ділянкою намагалися перейти кордон більше 6200 чоловіків.

"В середньому за добу ми затримуємо від 20 до 40 осіб, які намагаються у незаконний спосіб втекти з України. Був кумедний випадок, коли чоловік ховався в бебі-боксі, а за кермом машини була його дружина", — додав прессекретар.

Окрім використання підробних документів, чоловіки також звертаються до послуг людей, які організовують незаконні "мандрівки". Були випадки, коли чоловіки перевдягалися в жінок, але лише на початку війни. 

Представник Держприкордонслужби відзначив, що є винятки для тих чоловіків, кому можна перетинати кордон. Для отримання права на перетин кордону необхідно надати документи, які підтверджують, що вони підпадають під ці виключення. Порядок перетину кордону громадянами України регламентує урядова постанова №57 від 1995 року зі змінами, внесеними після 24 лютого 2022 року.

"Батько, який супроводжує дитину з інвалідністю, може перетинати кордон на виїзд з України, але для цього потрібні підтверджувальні документи про інвалідність і родинні стосунки. Раніше такі супроводжуючі могли перетинати кордон лише один раз на час дії воєнного стану, але зараз ця кількість необмежена. У разі, якщо людина з інвалідністю залишається за межами України, то той, хто її супроводжує, може надалі перетинати кордон без неї. Лише має стояти на консульському обліку за кордоном", — додав Демченко. 

Перетинати кордон можуть наступні категорії чоловіків:

  • у кого на утриманні є троє і більше дітей до 18 років;
  • хто самостійно виховує дитину;
  • хто супроводжує особу з інвалідністю, або їде для догляду за хворими батьками, дружиною, дітьми;
  • народні депутати, як і решта держслужбовців.

Незалежно від того, чи закордонний вуз, чи знаходиться на території України, студентам чоловічої статі виїзд заборонено. 

Ті чоловіки, яким таки вдалося незаконно перетнути кордон, будуть притягнуті до відповідальності, пообіцяв Демченко.

Читайте також: "Я злюсь на чоловіків, які ховалися і виїхали з країни": інтерв'ю з Дашею Астаф’євою

Прямий ефір