Украина наш дом

Яка доля чекає на УПЦ МП в Україні — думка релігієзнавця

Глава РПЦ Кирило та президент РФ Путін. Фото: ap.org

Російська православна церква на території Російської Федерації стала частиною державного апарату, яка обслуговує інтереси химери під назвою "русский мир". Це вже починають усвідомлювати й священники, громади, які перебували у єдності з Московським патріархатом в Україні. Про це сказав Ігор Козловський, український вчений, релігієзнавець, громадський діяч, президент Центру релігієзнавчих досліджень міжнародних духовних відносин в інтерв'ю телеканалам "Дом" та UA.

"Усім очевидно, що Російська православна церква (РПЦ) на території Росії вже давно втратила сам християнський стрижень. Тому що в основі християнства лежить любов. І прояв любові — це якраз і є той необхідний інструментарій для того, щоб проявляти своє християнство. У Росії православна церква історично стала частиною державного апарату. І замість того, щоб піднімати духовність свого народу, вона обслуговує інтереси химери під назвою "русский мир" — реваншистської химери з особливим акцентом на фактичне знищення сенсів існування інших народів", — сказав Козловський.

Він наголосив, що глава РПЦ патріарх Кирило — один із ідеологів цього державного апарату. І коли релігійна система стає ідеологічною, це означає, що фактично зникає віра, і залишається лише форма, оболонка, каже вчений.

"Ми якраз і спостерігаємо той етап, коли перед нами швидше оболонка, але без внутрішнього наповнення. Це вже й починають усвідомлювати ті віруючі священники, громади, які перебували в єдності з Московським патріархатом в Україні. Тому що вони пережили і переживають прояв цієї нелюдської агресії, де немає поняття, пов'язаного з любов'ю", — зазначив Козловський.

Він вважає, що є кілька сценаріїв подальшого існування Московського патріархату в Україні.

"Один із них ми спостерігаємо вже зараз — перехід релігійних громад, монастирів. І вже конкретні люди не йдуть до церкви Московського патріархату, тобто буде і перехід людський звичайний. Цей процес переходу триватиме. З іншого боку, залишається частина вірян та частина громад, ієрархів, які будуть дотримуватися все ж таки єдності з Московським патріархатом. Це реальність", — вважає релігієзнавець.

Він наголосив, що Україна — демократична країна, і не може забирати у людей право на ту чи іншу орієнтацію у релігії. А банально забороняючи УПЦ МП, ми уподібнюватимемося агресору.

"Ми не повинні стати схожими на Росію. Для Росії це просто — взяти і заборонити. Для нас це все ж таки інший вибір. Ми вже обрали інші цінності. І тому ми не можемо у людей забирати право на ту чи іншу релігійну орієнтацію. Інакше ми нічим не відрізнятимемося від тієї ж Росії. А ми відрізняємось і маємо відрізнятися. Ми не повинні уподібнюватися їхнім методам боротьби з інакодумством. Ми повинні працювати інакше. Ми маємо працювати над деокупацією свідомості, працювати над тим, щоб давати людям якнайбільше правдивої інформації, тобто давати їм можливість обирати, а не визначати за них, що їм саме обрати", — переконаний Козловський.

Повна версія інтерв'ю: Як не озвіріти, борючись зі звіром: інтерв'ю із вченим-релігієзнавцем, в'язнем совісті Ігорем Козловським

Прямий ефір