Як впоратися з панічними атаками — алгоритм від МОЗ

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Кожен громадянин України вже 88 днів після початку повномасштабної війни живе в стані стресу і постійної тривоги, а отже — має підвищений ризик розвитку панічного розладу. На цьому тлі у деяких можуть виникати панічні атаки. Про це повідомили у пресслужбі Міністерства охорони здоров’я України, інформує "Дом".

Як зазначається, панічний розлад мають майже 264 млн осіб у всьому світі. Він проявляється раптовими й повторюваними панічними атаками, кожна з яких може тривати від кількох хвилин до години, а іноді й довше.

"Поодинокі панічні атаки не є панічним розладом: вони можуть виникати через перехвилювання чи надмірну втому. Проте, якщо йдеться про панічний розлад, людина відчуває сильну тривогу, стрес та переживає панічні атаки в будь-який час та за різних обставин і часто без видимої причини. Панічні атаки спричиняють почуття приреченості та сильного страху, тож дуже важливо вміти допомогти собі у цей момент", — йдеться у повідомленні.

У МОЗ надали алгорітм, як впоратися з панічними атаками.

Під час панічної атаки дуже важливо спробувати концентруватися на поточному моменті й ситуації всіма видами почуттів, "заземлитися". Однією з найпопулярніших технік опанування панічних атак є техніка "5–4–3–2–1". Щоб знизити напругу, назвіть:

  • 5 речей, які ви бачите (наприклад, ваші руки, стіл, небо);
  • 4 речі, які ви відчуваєте фізично (наприклад, тверда поверхня під ногами, одяг на тілі тощо);
  • 3 речі, які ви чуєте (наприклад, спів пташок, звук машин, музика);
  • 2 речі, які ви відчуваєте на нюх (наприклад, кава, аромат квітів, парфум);
  • 1 річ, яку ви можете відчути на смак (м’ятна гумка, чай тощо).

У МОЗ наголошують, що хоча панічні атаки лякають, вони не є небезпечними й не завдають фізичної шкоди.

"Втім вони можуть бути симптомом інших психічних розладів, тому у разі виявлення найперших ознак і щойно ви перебуватимете в безпеці, зверніться до лікаря", — резюмували у відомстві.

Читайте також: Безоплатна допомога під час війни — добірка онлайн сервісів для українців від Мінцифри

Раніше повідомлялося, що багато українських дітей внаслідок війни отримали серйозні психічні травми, пов'язані з досвідом насильства, як фізичного, так і сексуального. З дітьми, які стали свідками жахів війни, повинні регулярно працювати психологи — визначити стан, діагностувати, виявити причини та скласти план лікування, якщо він необхідний. Допомогти дитині можуть і батьки.

Прямий ефір