Як впоратись із порушенням режиму сну під час війни: 8 порад від фахівців

Ілюстративне фото: today.kg

Під час війни практично кожен українець та кожна українка стикнулися з проблемою порушення режиму сну. Чому це сталося і як почати висипатися, розповіли у Міністерстві охорони здоров’я України, інформує "Дом".

Втрата нормального сну під час війни пов’язана з низкою причин: небезпека артилерійських обстрілів та бомбардувань, постійні нічні повітряні тривоги, стрес, перебування на нічних чергуваннях, хвилювання за рідних і близьких. Однак усе це не скасовує того факту, що людині для нормального функціонування потрібно щонайменше 7 годин повноцінного сну на добу, бажано в нічний час. Брак сну негативно впливає на самопочуття людини, на роботу серцево-судинної та нервової систем. У перспективі внаслідок цього можуть загострюватися хронічні або ж розвинутися неінфекційні захворювання.

Медики зазначають, що нормалізувати режим сну під час війни вкрай важко, а в умовах бойових дій ідеально виспатися взагалі неможливо. Проте вкрай необхідно дотримуватися режиму сну, аби відновлювати сили. Кілька порад щодо цього:

  • Спробуйте зменшити рівень стресу. Не потрібно перейматися через усі події, що відбуваються навколо. Постійне нервування ніяк не допоможе ситуації на фронтах, а ось нервова система через це не може відновитися, бо організм перебуває в постійному стресі. Краще зосередитися на питаннях, які виникають перед вами та рідними. Відсутність відпочинку та сну навряд чи можуть допомогти вам у підтримці інших.
  • Намагайтеся вдень хоч деякий час проводити під природним світлом, а перед сном уникати яскравого освітлення. Це допоможе мозку відновити денні та нічні ритми.
  • Облаштуйте спальне місце. Важливо, щоб була комфортна температура для сну, а також можливість зайняти зручну позу для відпочинку.
  • Якщо маєте можливість, відновіть звичну для вас рутину перед сном: прийміть теплий душ, почитайте книгу, відновіть процедури з догляду за собою.
  • Відмовтеся від скролінгу новин перед сном. Синє світло від гаджетів збільшує викид у мозок гормону стресу — кортизолу, який гальмує вироблення мелатоніну, а інформація стимулює роботу мозку.
  • Розслабте м’язи тіла та обличчя. Спокійно видихніть та спробуйте думати про щось приємне, або ж взагалі звільніться від думок.
  • Якщо вночі ви не мали повноцінного сну, а вдень є бажання і можливість поспати, то не відмовляйте організму в цьому. Для кращого ефекту спіть у затемненому місці або ж одягайте маску на очі, щоб відпочинок був більш якісним.
  • Якщо проблема із засинанням посилюється, вас турбує постійне безсоння, то за можливості зверніться до лікаря, який допоможе вам фахово розібратися з цим та за потреби проконсультує стосовно медикаментозного лікування.

"Намагаймося адаптуватися під нові умови. Пам’ятаймо, що наші захисники оберігають наш сон, а ми стараємося берегти сили і працювати в тилу на нашу спільну перемогу", — підсумували в МОЗ.

Читайте також: Як впоратися з панічними атаками — алгоритм від МОЗ

Прямий ефір