Як вберегтися від фінансових пірамід — 5 порад від фінансистки Юлії Баткалової

Юлія Баткалова. Фото: kanaldom.tv

Всі ми знаємо, що існують фінансові піраміди. Експертка "Ранку Вдома", фінансистка Юлія Баткалова допоможе з'ясувати, що це таке, як себе вберегти від них, на що звертати увагу під час інвестування та чому люди часто потрапляють до цієї пастки.  

1. Що таке фінансова піраміда? На що звертати увагу при виборі варіантів інвестування власних коштів та як не потрапити у пастку? 

— Фінансова піраміда — це фінансова структура, яка гарантує щось своїм вкладникам. Гарантувати жодна фінансова структура не має права, тому що безризикових інструментів не існує. Навіть найстійкіші інструменти, наприклад державні облігації, мають певний відсоток ризику. Ознаки фінансової піраміди:

  • гарантування 100% річних;
  • обіцянка великого заробітку, якщо проведете інших людей;
  • взяття ваших грошей під управління. Тобто людина принесла свій капітал, підписала договір і потім не бачить, куди її гроші розподіляються, не може ними керувати. 

2. За рахунок чого такі компанії мають прибуток? 

— Такі фінансові піраміди мають прибуток лише за рахунок людей, які проводять інших людей. Перша людина ще може щось отримати від компанії, а вже її знайомі не отримають ні своїх грошей, ні відсотків. А ця перша людина ще й втратить довіру близьких, бо порадила неякісну компанію.

3. Майже всі піраміди мають сайти для залучення нових клієнтів. На що там звертати увагу? Які ознаки на сайті демонструють, що перед нами фінансова піраміда? 

— Вказане гарантування дуже великих відсотків, ієрархічність (якщо приведеш друзів, родину, знайомих, матимеш дуже великі відсотки), відсутність будь-яких ліцензій або договорів на роботу цієї компанії, агресивна реклама, гучні лозунги, невеликий початковий внесок, відсутність офіційних номерів телефонів або адреси, куди можна прийти.

4. Кожен знає про компанію "МММ", в якій колись витратили гроші багато українців. Чому так багато людей несли туди власні кошти добровільно? 

— Це класична фінансова піраміда, що була створена у 1989 році. Тоді люди хотіли вберегти свої капітали від великої інфляції. Була активна реклама по телебаченню, вкладникам пропонували 1000% річних, а люди тоді дуже довіряли новинам. На той час, коли компанія повністю закрилася, в неї інвестували 15 мільйонів людей, а сума збитків була оцінена в 110 мільйонів доларів.

5. Чи є можливість перевірити компанію, чи не належить вона до фінансової піраміди? 

— Так, у українців є така можливість — офіційний сайт Національної комісії з питань цінних паперів та фондового ринку. Є спеціальний розділ "Захист інвесторів", де викладається актуальний список сумнівних інвестиційних проектів. 

Читайте також: Як планувати сімейний бюджет — поради фінансистки Юлії Баткалової

Медіа-партнери
Прямий ефір