Як українські переселенці живуть і навчаються у Франції

Париж. Фото: kanaldom.tv

У 2022 році 18 000 українських дітей пішли до французьких шкіл. Усі вони — вимушені переселенці, які разом з рідними тікали від російської агресії в Україні. Про те, як вони живуть у Франції та як влаштований навчальний процес у французьких навчальних закладах, йдеться в сюжеті "Ранок Вдома".

Серед вимушених переселенців з України опинилася і п'ятирічна Ділара. Вона з матір'ю Каріною у перші дні повномасштабного вторгнення Росії евакуювалася з Києва до Франції. 

"П'ять місяців вона вже у французькій школі. Вона увесь час з французькими дітьми і  французькими викладачами", — розповідає мама п'ятирічної Ділари, Каріна.

Вже понад 100 000 наших співвітчизників отримали тимчасовий захист у Франції. Проте у тутешніх школах для українських дітей місць вистачає. Шкільна освіта обов'язкова у Франції для дітей до 16 років, тож українські діти зобовязані ходити до місцеви навчальних закладів.

"Батьки отримують статус тимчасового переселенця, який дається на шість місяців. Далі мама йде з цим документом в мерію, бажано з документами дитини і сертифікатом про вакцинацію", — каже президентка франко-української асоціації Ірина Подиряко.

Діти у Франції йдуть до школи у трирічному віці. До цього батьки за бажанням можуть віддати їх у ясла. У французькій початковій школі навчання схоже на ігрові заняття. До 12 років діти навчаються чотири дні на тиждень — у середу додатковий вихідний. 

Ділара спочатку відвідувала навчальний заклад у Парижі, в її класі були й інші українці. Згодом сім'я переїхала до міста Лілль, де Каріна знайшла роботу. З першого вересня Ділара пішла до нової школи, де вона вже єдина переселенка з України. Але якщо українців у навчальному закладі багато, для них створюють спеціальні класи. 

"Вони вже починають формувати класи, де є лише українці. Для них шукають або франкомовних українців, які приїхали чи вже були тут, або когось двомовного", — розповідає Ірина Подиряко.

Французькі виші також пішли назустріч українським переселенцям. Умови вступу у кожному університеті чи інституті свої, проте деякі навчальні заклади приймають українських студентів навіть без знання мови. В Парижі створені програми, де українські студенти можуть вступити без знання мови, вони вчать французьку паралельно. У Ніцці ситуація складніша. Є лише поодинокі випадки українських студентів, які змогли вступити до тамтешніх вишів. 

Більше про життя українців в інших країнах:

Медіа-партнери
Прямий ефір