Як триває боротьба українського Криму проти російських окупантів

Боротьба українського Криму проти російських окупантів. Скриншот: kanaldom.tv

Спротив в окупованому Криму триває дев'ять років. Від перших днів російської агресії тут борються за права громадян. Під час масових обшуків і арештів люди протестували під судами. Активізувався спротив під час повномасштабної війни, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Крим — це Україна. Сімферополь, Євпаторія, Феодосія, Ялта — українські міста. Листівки з такими назвами активісти розклеюють у тимчасово окупованому Криму. У столиці півострова можна побачити графіті: "Крим чекає на ЗСУ". Так люди нагадують колаборантами, що Україна поруч, а їм — час вшиватись.

Художник Богдан Зіза прикрасив кольорами національного стяга будівлю євпаторійської адміністрації. Він, за словами сестри, важко переживав повномасштабну війну, виїхати з Криму, відмовився, аби не залишати бабусю саму. Тож через творчість художник висловлював своє ставлення до російської окупації та нагадував чий Крим. За це окупанти його заарештували.

"Вони бояться спротиву. Вони бояться, що люди в Криму скажуть, що вони українці, бо так є. Вони бояться нашого спротиву. Тобто ми навіть бачимо, що після його затримання з'явилося абсолютно постановче відео, де він просить вибачення на камеру. На кадрах видно, що його били", — розповіла сестра Богдана Олександра Баркова.

Богдану загрожує до 15 років ув'язнення. Художника звинуватили у тероризмі.

"Богдан написав листа до Президента України з проханням обміну політв'язнів, яких офіційно близько 200. Над ними чиняться репресії вже в СІЗО. Він не про себе просить, а про цих людей", — зазначила Олександра Баркова.

Колаборанти в тимчасово окупованому Криму намагаються тиснути на людей, які незгодні з їхнім режимом. Фабрикують проти українців адміністративні та кримінальні справи.

"Дивимось на судові реєстри, так звані, в Криму. Лише офіційно, назвемо це так, там 243 справи адміністративні та кримінальні. Ми розуміємо, що це тільки верхівка айсберга, бо таких справ є набагато більше. Ми впевнені в цьому", — пояснила постійна представниця президента України в Криму Таміла Ташева. 

Під час повномасштабної війни в тимчасово окупованому Криму виник проукраїнський рух "Жовта стрічка", члени якого розповсюджують листівки. З'явився воєнний рух "АТЕШ", що в перекладі з кримськотатарської означає "вогонь". До нього долучилися українці, кримські татари та проукраїнські росіяни, котрі допомагають ЗСУ.

"Вони бачать поступ Збройних Сил України, звільнення, Херсону, зокрема. І розуміють, що така підтримка зараз українській державі потрібна. Коли ми спілкувались з деякими активістами з Криму, та вони зізналися, що після 24 лютого почали діяти. Бо мовчати — не можна було", — додала Таміла Ташева.

Україна роками на різних майданчиках порушує питання деокупації Криму. Під час повномасштабної війни перейшли й до практичних дій. Бавовна у військових частинах у Новофедорівці чи в Джанкої, вибух на Керченському мосту та затоплений крейсер "Москва" — наближає повернення Криму до України.

Також цікаво: Ми пишаємося, що є частиною України, — добровольчий спецпідрозділ "Крим"

Медіа-партнери
Прямий ефір