Як створюють військову форму для українських захисниць та які проблеми виникають в процесі

Громадська активістка та депутатка Київської міської ради Ірина Никорак заснувала проєкт Arm Women Now. Разом з командою під час повномасштабної війни вона робить усе, щоб у жінок на фронті була комфортна військова форма. Зручним одягом забезпечили вже близько 2000 українських захисниць. 

Як створюють військову форму для захисниць України, як спала на думку ідея та з якими проблемами у виробництві стикається команда, розповідається у програмі "Без зброї".

Ведучий — Максим Тарапата.

Ірина Никорак — громадська активістка та депутатка Київської міської ради від Оболонського району. З початком повномасштабної війни стала засновницею проєкту Arm Women Now.

"Багато жінок добровільно пішли воювати на передову. Вони демонструють колосальну цілеспрямованість, хоробрість, мужність — ті якості, що притаманні чоловікам. При цьому вони йдуть туди добровільно — в нас немає мобілізації жінок. Наразі в Україні один із найвищих показників жінок в армії серед країн-членів НАТО — 25-30%", — розповідає Ірина.

Ірина Никорак. Фото: kanaldom.tv

Одного дня Ірина Никорак збирала передачку захисникам Харківського напрямку. Окрім іншого вони попросили одну чоловічу військову форму маленького розміру для їх артилеристки. Тоді депутатка почала шукати в інтернеті та серед знайомих жіночу форму. Виявилося, що такі ніхто в Україні не виготовляє і навіть не замовляє з-за кордону. Ірина написала про цю проблему у соцмережах. Допис отримав шалену кількість відгуків та репостів, а дівчата-військові засипали її повідомленнями про необхідність жіночої форми.

"Тоді я зрозуміла, що зроблю для них цю форму", — каже громадська діячка.

Гуманітарний штаб і офіс Arm Women Now розміщений в одному й тому ж приміщенні. Тут і почали колись створювати перші жіночі військові форми. 

Захисниці, що невдовзі повернуться на фронт, розповідають, що раніше носили чоловічу форму. Її видають на три розміри більшу, а військові самі повинні знайти, де і як її переробити під себе. Але часто на це немає часу, тому дівчата ходять як є.

Ірина Никорак розповідає, що з її ініціативи форму для жінок стали відшивати з урахуванням вужчих плечей, ніж у чоловіків, наявності грудей, вужчої талії та ширших стегон.

"Часто кажуть, що у військовій справі немає гендеру, немає різниці: чоловік чи жінка. Вдягай форму і все. Але я задаю їм зустрічне питання: "Коли ви в магазині купуєте спортивний костюм, у який відділ йдете: чоловічий чи жіночий?" Каже: "Чоловічий". А я: "А чого в жіночий не йдеш? Ти спортом займаєшся: так само, як жінка, стрибаєш, віджимаєшся, робиш вправи", — пояснює Ірина.

Чоловіки, котрі на передовій, вже починають розуміти важливість і особливості саме жіночої форми для жінок. Ірина додає, що жінка зі зброєю в руках має зосереджуватися на якісному виконанні завдання, а не на тому, як їй не випасти з тих широких штанів.

Для створення кітеля за основу взяли лекала американської жіночої форми. Вона коротша, вужча у плечах, а також звужена донизу, аби зайва тканина не заважала під бронежилетом. На рукавах фіксатори пришиті таким чином, щоб можна було відрегулювати залежно від ширини жіночого зап'ястя. В чоловічих це зробити неможливо. Особливу увагу приділили тактичній спідній білизні. Її виготовляють з натуральної тканини — 97% бавовни і 3% еластану. 

Проблеми у виробництві військової форми для жінок є. Перш за все, через перебої з електроенергією. По-друге, нестача фінансування для закупівлі матеріалів та пошиву виробів. Збирати кошти на проєкт допомагали навіть відомі люди — артисти надали лоти, які розігрували серед усіх бажаючих. Серед цих артистів: співак MONATIK, боксери брати Кличко, футболіст Олександр Зінченко, альпіністка Ірина Галай та багато інших.

Закрійний цех — тут відбувається покрій жіночого кітеля.

В окремому приміщенні розміщено прес, який наносить на вироби логотип проєкту — Батьківщину-Мати з написом "Форма має значення".  

Для привернення уваги до проєкту Arm Women Now команда "Без зброї" та фешн-фотограф Женя Синулін влаштували фотосесію військової ЗСУ з позивним "Гілка". Спочатку тендітну дівчину-військову відзняли у спеціальній жіночій формі, а тоді, для контрасту, — у чоловічій формі, котру їй видали при вступі до лав ЗСУ.

У фотосесії взяв участь і ведучий Максим Тарапата. Спершу його відзняли у традиційно нетиповому для чоловіка вбранні — яскравій сукні та підборах. А тоді — у його звичному одязі.

Проєкт "Без зброї" телеканалу "Дом" розповідає про тих, хто від початку повномасштабної війни не взяв до рук зброю, але зміг так перебудувати своє життя, щоб бути максимально корисними країні.

Попередні випуски "Без зброї":

Прямий ефір