Як правильно інвестувати у золото: поради фінансистки Юлії Баткалової

Юлія Баткалова. Скріншот: kanaldom.tv

Куди краще інвестувати гроші? У золото, срібло чи в ETF-фонди? Як зберігати дорогоцінні монети, аби потім вигідно їх продати? Та до кого звертатись, аби купити акції? Про це знає гостя "Ранку Вдома" — засновниця школи фінансів, інвесторка-практик Юлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Деякі люди зберігають свої статки у золоті, купуючи, наприклад, злитки. Наскільки це вигідно зараз?

— Дійсно, багато людей у кризові часи намагаються інвестувати у золото. Золото — це досить консервативний інструмент, який не може різко впасти у ціні, навіть, якщо падає весь ринок. Як правило, в золоті можна перечекати кризові часи.

— Як краще: купувати саме золото чи вкладати в акції золотих копалень? У золоті активи, так би мовити.

— У золоті активи. Загалом правильно диверсифікувати — розподіляти кошти у різні інструменти. Це завжди гарна ідея.

Можна і злитки купувати, а можна акції чи ETF на золото (ETF — біржові фонди, ETF на золото — біржові фонди з контролю руху цін на золото, — ред.). Це теж дуже гарна ідея, тому що коли ціна світова на золото росте, то росте ціна і на злиток і на ETF на золото.

Треба розуміти, якщо ціна на золото росте, то росте й ціна цього фонду.

— То все ж, купувати золото чи акції?

— Цінні папери. Я б радила все ж таки більшу частину грошей вкладати у папери. Бо є така властивість, як ліквідність. Тобто є можливість продати їх, якщо раптом потрібні гроші.

З серпня фізособам в Україні знову дозволили купувати золото в банках, але в наявності у банках його дуже мало. Все тому, що виробляють це не в Україні.

До того ж банк продає золото, але не приймає його назад від фізичних осіб. Тобто, добре якщо вже купили, але як потім продати? Як правило в Україні можна зробити це на чорному ринку, а там ціна може бути меншою аніж офіційна. Тобто складно продати, і навіть якщо вам вдасться продати, то ви втратите кошти.

А цінні папери вже можна буде продавати за цінами світового ринку.

— А що з цінами на золото зараз, вигідно його купувати?

— Якщо ми кажемо саме про ціни на золото у світі, то на початку цього року вони були вищими, зараз трішечки нижче. Так, на початку цього року 1 унція коштувала десь близько 1 820 доларів. А зараз приблизно 1 750 – 1 770 доларів.

Вартість золота дуже залежить від світових подій. Зниження зараз спостерігається не тільки через ситуацію в Україні. На початку року був попит, то й ціна була вищою. Зараз трошечки вона пішла до спаду, тому що цей ажіотаж спав.

Чи вигідно? Вигідно, якщо ви будете відкладати це золото, чи акції, на довгий термін. Тобто, купувати золото не треба так, щоб через пів року його продавати. Вартість золота зростає дуже повільно, адже  золото — консервативний інструмент, який не сильно падає в ціні. Водночас дуже повільно росте.

— Тобто, якщо треба законсервувати якусь суму, то можна вкладати в золото. А якщо хочеш примножити свої статки, то зараз не час купувати цей метал?

— Так, золото — це історія про те, як зберегти гроші. Зберегти, але не примножити.

Можна зробити таким чином. Деяку частинку відкласти на "золоті" інструменти, фізичне золото. Але якщо ви хочете, щоб ваш капітал зростав, то можна частину активів відкласти у золоті, а іншу частину грошей (я б радила більшу частину) — вкласти в інші метали. Є фонди, цінні папери й на срібло, і на платину.

— Що вигідніше? Який з цих металів?

— Будь-який, бо метал — це консервативний інструмент. Це буде інструмент, який зберігає капітал, стабільність.

Ось срібло на другому місці. Можна, як варіант, розглядати банківські монетки. Нацбанк часто випускає срібні монети до якихось дат. Деякі банки продають просто колекційні монетки.

Але є дуже важливий момент. Якщо ви купили монету або злиток, дуже важливо зберігати все це у футлярі, у якому ви придбали. Якщо захочете перепродати, то з футляром і сертифікатом можна буде просити вищу ціну.

— А монетки дорожчі, тому що вони ексклюзивні й з дорогоцінного металу, так?

— Так, дорогоцінний метал, плюс обмежений тираж. Дуже часто, якщо монети українські, то вони з візерунком, з камінцями, які можуть бути дорогоцінними, або ні. Тому варто все зберігати у футлярі.

— А щодо акції компаній, які видобувають метали?

— Можуть бути різні варіанти: ETF-фонди або акції. Там можуть бути, наприклад, компанії, які видобувають дорогоцінні метали, або ті, які перепродають їх.

— Чи легко пересічному громадянину купити ці акції?

— Тільки через брокера. Це стосується усіх цінних паперів. Чи то акції, чи облігації, чи ETF. У фізичних осіб немає напряму доступу до біржі.

Також цікаво:

Медіа-партнери
Прямий ефір