Ядерна зброя в окупованому Криму — пояснення експертів (ВІДЕО)

Окупований Крим. Фото: ukrinform.ru

Перетворення тимчасово окупованого Криму на військову базу Росії обговорювали учасники саміту Кримської платформи. Приводом для занепокоєння стали дані української розвідки: за весну-літо Росія ще більше мілітаризувала окупований півострів для контролю над Чорним та Азовським морями, інформує "Дом".

"Крим перетворений на велику військову базу. І ми знаємо, що розміщені потенційні носії ядерної зброї, зокрема кораблі, оснащені крилатою ракетою "Калібр", — зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Полігон для військових навчань та випробування зброї, зокрема ядерної, — саме для цього Росії й потрібен окупований Крим. В українському Міністерстві закордонних справ вкотре це підтвердили. Аналогічні дані надають і експерти.

"Ніхто не може гарантувати, що підводний човен, який вийшов сьогодні з Севастополя і прийшов до Новоросійська, а завтра повернувся до Севастополя, — на ньому немає ядерної зброї. Бо на цих підводних човнах і кораблях стоять ракети "Калібр", наприклад, які є носіями ядерної зброї", — повідомив телеканалу "Дом" директор незалежної платформи New Geopolitics Research Network Михайло Самусь.

Протягом останніх семи років Росія витрачає колосальні кошти на відновлення законсервованих радянських військових баз, для зберігання ядерного озброєння.

"Ми точно знаємо, що з моменту окупації Криму з 2014 року проводять дії з відновлення двох військових баз у Криму. Одна називається "Феодосія 13" №62047 і друга розташована в Балаклаві. Вони обидві відомі українським військовим, як місця збереження ядерного озброєння за часів, коли Крим перебував під законним управлінням українського уряду. Вони були законсервовані, після окупації вони починають розконсервовуватися", — повідомив голова правління Центру оборонних стратегій Андрій Загороднюк.

Інформація про розміщення ядерної зброї в Криму може виявитися не більше ніж політичною маніпуляцією та залякуванням з боку Росії. Таку можливість також припускають експерти. Однак Україна не перестає моніторити ситуацію на півострові, наскільки це можливо в умовах окупації.

"Супутники дають змогу визначати види звичайних озброєнь, які Росія розміщує в Криму, однак переважна кількість цього озброєння — подвійного призначення. Відповідно, ми можемо собі уявити, що ядерна зброя, очевидно, є", — розповіла "Дому" керівниця Одеського центру з питань нерозповсюдження ядерної зброї Поліна Сіновець.

Дані із супутників у своїй роботі використовує й українська розвідка.

"Є таке поняття, як розвідка військова, вона містить велику кількість джерел даних — від супутникових до збору даних з індивідуальних деяких осіб і отримання інформації з місця події", — пояснив Андрій Загороднюк.

А статус партнера НАТО з розширеними можливостями дає можливість Україні отримувати оперативні дані однаково з країнами-членами НАТО. Сьогодні український уряд тісно співпрацює у воєнних питаннях з США, Канадою, Туреччиною, країнами ЄС. Загрозу не тільки Україні, але й усьому світу з боку Кремля визнали всі учасники саміту Кримської платформи — а це 46 країн і міжнародних організацій. За підсумками зустрічі 23 серпня затвердили спільну декларацію, яка закріплює низку рішень. Серед них — засудження мілітаризації окупованого Криму та посилення санкцій проти Росії.

Читайте також: Це тільки початок: перший саміт Кримської платформи обговорюємо з політологом Ігорем Петренком

Медіа-партнери
Прямий ефір