Украина наш дом

"Я знаю Лукашенка особисто, він завжди лавірує": загрозу вторгнення в Україну армії Білорусі оцінив Маломуж

Олександр Лукашенко. Фото: ap.org

Небезпека вторгнення в Україну регулярної армії Білорусі практично дорівнює нулю. Такий сценарій можна було б розглядати, якби армія Росії мала великі успіхи у цій війні. Але успіхів не передбачається — навпаки, ймовірна поразка Росії. Про це в інтерв'ю Obozrevatel розповив керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.), генерал армії Микола Маломуж, інформує "Дом".

"Я вважаю, що найближчим часом він (Лукашенко, — ред.) таки не наважиться на стратегічні наступальні операції. Звісно, він може сприяти діям РФ, наприклад, у наданні плацдармів, аеродромів, розміщенні дивізіонів, "Іскандерів" і навіть в організації певних провокацій. Але допоки Росія не почне більш ефективну наступальну операцію, Лукашенко не ухвалюватиме рішення про стратегічні наступи", — сказав Маломуж.

Він зазначив, що знає Лукашенко особисто, "він завжди лавірує, навіть із Путіним".

"Навіть у ситуації повної підпорядкованості Путіну він прораховує варіанти. Він бачить, що зараз ситуація є складною, що Росія не змогла реалізувати всі сценарії в Україні", — додав Маломуж.

Але Лукашенку треба демонструвати лояльність Путіну та виконувати хоча б частину зобов'язань.

"Окрім надання баз для російських військ, розміщення ракетних сил і техніки необхідно й демонструвати силу. Для чого? Щоби відтягувати дуже великі сили України на великому просторі українсько-білоруського кордону", — впевнений експерт.

Лукашенко заявляє про можливі агресивні дії з боку України та Заходу, виправдовуючи зміцнення своїх кордонів, мінування, підтягування військ тощо. Маломуж наголосив, що це є демонстрація дій для Путіна і фактично допомога агресору. Але наступальна стратегічна операція Лукашенка — це великий ризик із двох причин.

"Перший – він розуміє, що Путін може програти та, відповідно, він відповідатиме вже за пряму агресію проти України. Поки що він співучасник. Друга — Лукашенко повністю не впевнений у своїх військових, особливо у кадрових. Я не говорю про спецслужби, які підпорядковані КДБ. За нашими розвідданими, у тих білорусів, які служать в армії, дуже негативне ставлення до війни та їхньої особистої участі в конкретних військових операціях проти України", — прокоментував ексочільник Служби зовнішньої розвідки України.

Маломуж вважає, що в цій ситуації основна частина армії Білорусі може не виконати наказ про масову наступальну операцію, "і це провал для Лукашенка". Але масове здавання в полон — "це дуже малоймовірний формат" для білоруських військових, він можливий лише якщо їх використовуватимуть як гарматне м'ясо, кидаючи у наступі попереду російської армії.

"У разі, якщо білоруських військових поставлять уперед, а за ними стоятимуть російські спецназівці, умовно, загороджувальні загони чи спецназ Білорусі, який їх штовхатиме на поле бою, — це крайній варіант. Але я думаю, що буде пасивна позиція щодо невступу у війну та відмови від виконання бойових завдань. Але не одного підрозділу, а масово, оскільки, якщо так вчинить один підрозділ, його можуть задавити у будь-який спосіб. До речі, відповідно до конституції Білорусі, військові мають виконувати лише оборонні функції та не вступати у війну. Тому будь-який військовослужбовець, спираючись на конституцію, може заявити: я не беру участі у війні. І ніхто не зможе притягти його до відповідальності", — пояснив Маломуж.

Зрештою, є й громадяни Білорусі, які не погоджуються з участю країни у війні проти України.

"Лукашенко пам'ятає, як перед виборами вибухали багатотисячні протести. Війна може бути детонатором нових протестів — як військових, так і цивільних. Бо це чиїсь чоловіки, сини, брати. Це зовсім не така ситуація, як у Росії, де зазомбовано 75-80% жителів. У Білорусі такого немає. Внутрішня загроза режиму Лукашенка — потужний стримувальний фактор", — зазначив спікер.

"Коли ж Лукашенко міг би піти на вторгнення? Якщо припустити фантастичний варіант, коли Росія активно займається окупацією, тоді Лукашенко міг би зайти із півночі чи із заходу України, щоб зафіксувати свою участь на тлі якоїсь перемоги. Але такого не передбачається. Росія зазнає величезних втрат, ми зміцнюємо свої позиції, підтягуємо резерви та отримуємо озброєння. Тому перспективи такого сценарію немає, а перспектива поразки Росії є", — резюмував Маломуж.

Читайте також: Лукашенко має якось маневрувати, інакше його просто вб'ють, — Притула про загрозу з боку Білорусі

Нагадаємо, 15 червня президент України Володимир Зеленський зібрав засідання ставки головнокомандувача щодо можливої загрози нового вторгнення з боку Білорусі та доручив провести перевірку готовності у чотирьох областях.

Читайте також: Чи є загрози для України з боку Білорусі — експерт оцінив поточну ситуацію

Прямий ефір