"Взгляд с Банковой" з Юлією Мендель: загострення на Донбасі, новий етап вакцинації та участь у виборах жителів Донецька

Реакція України на загострення військової ситуації на Донбасі. Як проходить вакцинація від COVID-19 і як зробити щеплення людям, які не входять до групи перших етапів вакцинації. І коли жителі тимчасово окупованих територій зможуть обирати депутатів Верховної Ради України. Про це у програмі "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом" розповіла прессекретарка президента України Юлія Мендель.

Ведуча програми — Анна Нитченко.

— У п'ятницю, 26 березня, внаслідок обстрілу в районі селища Шуми в Донецькій області загинули четверо українських військовослужбовців. Президент Володимир Зеленський та очільник його офісу Андрій Єрмак проводять консультації з керівництвом країн "нормандської четвірки". Як ви оцінюєте ситуацію на Донбасі?

— Кількість випадків відкриття вогню, на жаль, збільшилася з початку року. Як сказав президент Володимир Зеленський, ціна війни — життя наших людей.

У п'ятницю загинули четверо українців. Саме тому президент ініціював невідкладне позачергове засідання підгрупи з питань безпеки Тристоронньої контактної групи. Він також має намір обговорити ситуацію і подальші кроки щодо досягнення миру на Донбасі з лідерами країн "нормандської четвірки".

Те, що так важко відбудовувалося майже рік, може бути знищено за секунду, зауважив Володимир Зеленський.

Загострення ситуації особливо помітно на тлі перших місяців режиму припинення вогню. Тоді, мабуть, вперше за роки бойових дій на Донбасі кількість поранених і вбитих зменшилася в десятки разів.

— На адресу редакції програми "Взгляд с Банковой" щодня надходять питання, від наших глядачів. Пишуть люди як з Донецька, так і з підконтрольних Україні районів. Багато питань про вакцинацію від COVID-19. Люди цікавляться — коли ж почнеться масова вакцинація?

— Тема вакцинації ще довго буде на слуху, тому що боротьба проти коронавірусу триває. Вже йде другий етап імунізації. Тепер щеплення отримують сімейні лікарі та люди похилого віку — ті, кому понад 80 років. Триває вакцинація лікарів, які працюють з інфікованими пацієнтами.

Також йде прищеплення залишками доз позачергово. Пояснюю. Один флакон вакцини розрахований на 10 уколів. Після відкриття його треба використовувати протягом шести годин. Якщо на щеплення записалося менш ніж десять осіб з групи, у якій пріоритет на даному етапі вакцинації, то укол роблять тим, хто не входить в цю групу, але записався на щеплення. Це — одна з причин, чому вже треба реєструватися на вакцинацію. Чим швидше щеплення отримають люди з груп ризику, тим швидше будуть вакцинувати всіх охочих. Потрапити до списку очікування дуже просто. У додатку "Дія" це займе до хвилини часу. Велика частина людей, записаних на щеплення, скористалися саме цим додатком.

На поточному тижні з'явилася інформація, що Індія через сплеск захворюваності всередині країни призупиняє експорт вакцин від COVID-19. У тому числі й вакцини від компанії AstraZeneca, яка за індійською ліцензією випускається під назвою CoviShield. Також в листуванні між політиками Індія заявила, що внутрішня дискредитація вакцини в Україні негативно вплинула на подальші переговори.

Але все одно постачання йде, наступна постача очікується в обсязі 1,5 млн доз. Саме препаратом CoviShield прищепився президент Володимир Зеленський. Якість вакцини цього виробника підтвердили різні міжнародні організації.

По-друге, на цьому тижні з Китаю прибула перша партія — 215 тис. доз препарату CoronaVac від відомого у всьому світі виробника Sinovac Biotech. Його ефективність становить 83,5%. Україна отримає майже 2 млн доз цієї вакцини. Її дозволили використовувати вже у 18 країнах, зокрема в Туреччині, Азербайджані, Китаї, Бразилії. Очікується в Україні й препарат Pfizer.

У цьому році також почнеться вакцинація в приватних клініках. Поряд з безкоштовним щепленням отримувати дозу вакцини зможуть ті, чия черга ще не підійшла. Вакцини вистачить усім.

Зі збільшенням постачання росте і впевненість в прискоренні темпів імунізації. Мета держави — отримання колективного імунітету. Як каже президент Володимир Зеленський, вакцинація допоможе повернутися до життя без обмежень.

Зараз до мобільних бригадах, які роблять щеплення, додаються пункти вакцинації по всій країні. Вони будуть працювати на базі медичних установ. На цьому етапі вакцинації кількість таких пунктів зросте до 2,5 тисяч. Тобто можливостей скоріше отримати своє щеплення — все більше.

Нагадаю, що записатися на вакцинацію можна на порталі "Дія". Це найшвидший спосіб. А також за безкоштовним номером телефону 0-800-60-20-19 або у свого сімейного лікаря.

— З Донецька надійшло таке питання: чому нам не дають можливості голосувати на українських виборах?

— Сьогодні, 28 березня, у двох округах пройшли довибори до Верховної Ради — в Івано-Франківській та в Донецькій областях. Зокрема, в Донецькій області вибори проводяться тому, що народний депутат від цього округу став мером Покровська. А ось в частині Донбасу — наприклад, в самому Донецьку — не вибирали депутатів вже дев'ять років.

Непідконтрольні Україні райони двох областей з об'єктивних причин залишаються без можливості вибрати своїх представників до парламенту. На жаль, організувати процес за лінією зіткнення Центральна виборча комісія поки не може. Не мають можливості приїхати й спостерігачі. Мова йде про безпеку людей — як організаторів виборів, так і учасників голосування.

Гарантувати вільне волевиявлення в тих обставинах, які склалися на непідконтрольній частині регіону, зараз, на жаль, не вийде. Звідси — складності з рішенням безлічі проблем жителів регіону. Немає представника — нема кому займатися не всіма, але багатьма питаннями людей. Депутат, обраний за мажоритарною системою, регулярного проводить зустрічі з людьми, приймає запити та листи, постійно вдається в поточні питання жителів конкретного округу. Досить просто звернутися до свого депутата з проханням добудувати школу або допомогти з постачанням обладнання в лікарню.

Мирний план врегулювання конфлікту, який ініціювала українська влада і надала на розгляд іншим учасникам Нормандських переговорів, передбачає проведення вільних виборів. А з ними — і відновлення територій, повернення до звичайного життя без зброї, коли люди самі будуть вирішувати, кого хочуть бачити своїм представником у парламенті.


Нагадаємо, питання до спікерів програми "Взгляд с Банковой", можна направляти на номер Viber +380 (50) 419-13-57.

Медіа-партнери
Прямий ефір