"Взгляд с Банковой" з Олексієм Арестовичем: обговорюємо "вибори" в ОРДЛО, "Залізний купол" і "особливий статус" Донбасу

17-19 вересня в Росії відбуваються вибори до Держдуми, до "голосування" на яких залучили жителів окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Чи можлива передача Сполученими Штатами Україні системи ПРО "Залізний купол" і де доцільно її застосування. У грудні закінчується термін дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" — так званий закон про особливий статус Донбасу.

Про це і не тільки в програмі "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом" говоримо зі спікером української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) Олексієм Арестовичем.

Ведуча програми — Дарина Вершиленко.

— Чи повинна Росія понести відповідальність за те, що залучає жителів непідконтрольної частини Донбасу та окупованого Криму до "виборів" у Держдуму РФ?

— Можна сказати, це не питання. Повинна.

Форма і терміни цієї відповідальності зараз організовуються американською дипломатією та українським військово-політичним керівництвом.

І я думаю, що в промові президента на Генасамблеї ООН (20 вересня президент вилітає до Нью-Йорка) буде дана політична оцінка цьому залученню.

І що стосується заходів на рівні Української держави, то, як відомо, Рада національної безпеки та оборони 17 вересня ввела санкції проти тих людей, які організовують і проводять такі "вибори".

— Жителі Донбасу та Криму, які прийшли на "виборчі дільниці", для української влади — хто вони? Вони жертви обставин чи хто?

— Тут не треба всіх одним миром мазати. Тут треба дивитися в кожній окремій ситуації.

Є люди, які змушені це зробити, щоб не залишитися без роботи. Ті ж самі бюджетники, яких ставлять на окупованих територіях в дуже жорстке становище: не "голосуєш" — ти без роботи. А, можливо, тебе ще будуть переслідувати. Є люди, які добровільно взяли й пішли.

Коли ми повернемо Крим і Донбас, ми відокремимо зерна від полови. Розбиратимемося в кожному випадку окремо.

— Тобто коли під контроль повернуться ці території, ми з кожним розбиратимемося, хто ходив на вибори? Я просто не дуже розумію механізм, як можна ці зерна від полови відокремити?

— Для цього існує робота спецслужб, для цього існує робота поліції та інших органів. Я повністю впевнений, що прості люди не постраждають. Постраждають передусім ті, хто ухвалювали відповідні рішення і виступали посібниками окупантів. Тобто брали активну та свідому участь в організації антиукраїнської діяльності, порушенні українського та міжнародного законодавств. І сприяли діяльності окупанта. І найкраще, що можна було б цим людям зробити, — швиденько забратися разом із російськими військами, коли прийде час. Бо залишатися тут у нас буде не найкращим рішенням для них.

— Хочу ще одну тему порушити. На цьому тижні американське видання Politico написало, що Україна може отримати від США системи протиповітряної та протиракетної оборони. Зокрема, систему "Залізний купол". Наскільки така перспектива реальна?

— Це справа Конгресу США, який через низку своїх конгресменів вніс законопроєкт, який наказує Міністерству оборони США розглянути таку можливість.

Яке рішення буде ухвалено, буде видно за результатами доповіді Міністерства оборони США, потім резолюція Конгресу і потім рішення виконавчої влади, зокрема президента Байдена. Це не швидко, займає певний час і це американський політичний процес. Можу сказати, що він став можливий завдяки візиту президента Зеленського до Сполучених Штатів, під час якого було підписано Спільну заяву про стратегічне партнерство України та США, яке передбачає співпрацю за 11 окремими напрямами. Мала частина одного з напрямів — це можлива передача нам двох батарей "Залізного купола".

— І як їх можна використовувати на Донбасі, наскільки вони ефективні проти російських ракет?

— Не все зводиться до Донбасу. Ще невідомо, де захоче їх застосувати Міністерство оборони та Збройні сили, якщо такі системи будуть на озброєнні.

Основне завдання системи "Залізний купол" — прикриття ділянки місцевості площею приблизно 15 на 10 км, десь 150 кв. км, від впливу вогню противника. Зокрема, некерованих ракет дальністю до 70 км — це такі, як у систем "Град", "Смерч", "Ураган" і так далі. А також перехоплень ворожих БПЛА і навіть літаків на висоті до 10 км, як заявляють ізраїльські виробники.

Одна батарея "Залізного купола" може прикрити, наприклад, таке місто як Маріуполь з високою надійністю і перехопленням 90% ракет супротивника. Це за результатами застосування ізраїльтянами проти палестинських ракет. І може прикрити район, де розташовані війська, об'єкти критичної інфраструктури, наприклад, склади або атомна станція, або гідроелектростанція.

Командування вирішить, де і як їх застосовувати. Але я впевнений, що якщо вони будуть поставлені, то мінімум одна з цих батарей буде залучена де-небудь на лінії дотику для прикриття такого міста, як Маріуполь, наприклад. Всі ми пам'ятаємо удар російськими керованими ракетами по Маріуполю, такий самий удар по Краматорську, тож завжди знайдеться місце і час, щоб застосувати таку систему для захисту.

— Минулого разу ви порушили питання про те, що Росія наприкінці вересня закриває місію ОБСЄ на російсько-українському кордоні. Йдеться про російські контрольно-пропускні пункти "Гуково" і "Донецьк". При цьому Мінський протокол 2014 року передбачає постійний моніторинг українсько-російського кордону і верифікацію з боку ОБСЄ. Як такий крок із боку Росії можна трактувати?

— Наша делегація в Тристоронній контактній групі дала відповідну оцінку. Оцінка полягає в тому, що російська сторона хоче безперешкодно ввозити зброю, боєприпаси, особовий склад і техніку через кордон на території окупованих районів. Ми розцінюємо це як дію, спрямовану проти міжнародних домовленостей, проти Мінських угод, проти угод, досягнутих в Нормандському форматі, проти ОБСЄ, членом якої є Російська Федерація. І МЗС і Франції, й Німеччини опублікували відповідну заяву, де також засуджують цей крок із боку Росії та попереджають Росію про можливу відповідальність за подібні недружні кроки.

— Ще цього тижня закону про так званий особливий статус Донбасу виповнилося 7 років, дія документа закінчується в грудні. Є вже розуміння, що далі робити з цим законом? Продовжувати його в черговий раз? Не продовжувати? І якщо продовжувати, то з імплементацією "формули Штайнмаєра" чи в якій редакції?

— "Формула Штайнмаєра" відображена в 10-му пункті цього закону, який ухвалений у вересні 2014 року. Вона там "закодована". Її туди вписали при Порошенкові. І через 4-й підпункт цього 10-го пункту закон не виконується і не виконуватиметься, судячи з усього, найближчим часом. Із тієї простої причини, що цей пункт передбачає виведення російських військ, роззброєння незаконних збройних формувань. Поки абсолютно не видно, щоб Російська Федерація на це йшла. І тому з формулою чи без формули можна абсолютно не хвилюватися за продовження цього закону, якщо парламент вирішить його продовжити. Тому що фактично цей пункт не виконується через позиції Російської Федерації. Як і Мінські угоди — вони торпедуються постійно рішеннями дій російської сторони.

І одне з таких серйозних рішень — саме проведення "виборів" на території ОРДЛО, залучення людей звідти для "голосування", і зокрема два кандидати, які висуваються звідти до Держдуми РФ. Ну і масова агітація російських депутатів, масова організація транспортного сполучення, взагалі проведення "виборів". Росія показує свій ефективний юридичний, політичний, адміністративний, транспортний контроль. А вже більш грубого порушення Мінських угод і дій, спрямованих на їхнє торпедування, і уявити собі неможливо.

— Тобто, на вашу думку, не має значення — чи продовжить Верховна Рада цей закон про особливий статус Донбасу?

— Ні, це має значення. Тому що це частина Мінських угод — встановлення цього статусу. В цілому ми продовжимо його, так. Я маю на увазі, що не має значення 10-й пункт — є там "формула Штайнмаєра" чи ні. Це особливо нічого не вирішує.

Медіа-партнери
Прямий ефір