Виписали вже 300 щасливчиків: як працює відділення воєнної кардіохірургії в інституті ім. Амосова

Кардіохірурги Інституту Амосова. Скриншот: kanaldom.tv

Від куль та уламків снарядів страждають не лише кінцівки, а й серця. Оперувати серця військових у Національному інституті серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова розпочали ще у 2014 році. Тоді довелося швидко вчитися та опановувати досвід військової медицини. Тепер цей досвід використовують фахівці відділення воєнної кардіохірургії, яке відкрили наприкінці 2022 року, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Лікувати бійців із бойовими травмами в інституті ім. Амосова розпочали ще у 2014 році під час російської агресії на сході України. Тоді довелось швидко вчитися та опановувати досвід військової медицини. За цей час кожен випадок для хірургів був особливим.

"Одного разу нам довелося оперувати бійця після мінно-вибухової травми. Треба було прибрати осколок, який застряг за кілька міліметрів від легеневої артерії. Під час операції знайшли не осколок, а кулю. Дуже здивувалися. Потім ми показали її пацієнту і запитали, як вона там опинилися. Військовий відповів: "Значить дострілювали". Боєць одужав, став на ноги, а та куля залишилася на нашому стенді, поповнила колекцію", — розповів директор Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова Василь Лазоришинець.

Коли кількість пацієнтів, яких прооперували, сягнула півтисячі, зрозуміли, що треба відкривати відділення воєнної кардіохірургії. Однак втілити задум вдалося лише наприкінці 2022 року. Відтоді тут щодня рятують життя українських захисників.

За час роботи відділення вдалось прооперувати та пролікувати понад 320 пацієнтів, із них 57 — з бойовими травмами серця та магістральних судин.

"Всі інші пацієнти — це ішемічна хвороба серця, і порушення ритму серця, і набуті вади. Навіть 13 осіб прооперували з вродженими вадами серця. Тобто люди йдуть на фронт і тільки там вже починають визнавати, що у них є вада", — пояснив директор Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова.

Від перших днів повномасштабної війни Національний інститут серцево-судинної хірургії імені Миколи Амосова став фактично багатопрофільним військовим шпиталем. Співробітники закладу працювали цілодобово і надавали екстрену медичну допомогу. На той час в лікарні перебували 100 пацієнтів. Всіх успішно лікували та виписали.

"25 чи 26 лютого 2022 року, точно не пам'ятаю, до нас поступив громадянин Сполучених Штатів Америки. Ми його також прооперували, вилікували і виписали", — резюмував Василь Лазоришинець.

У відділенні воєнної кардіохірургії працюють четверо хірургів. Усі вони визнають, що їхня робота — командна. Важливо знайти спільну мову як з пацієнтами, так і з колегами. Крім цього, треба постійно вчитися.

В інституті ім. Амосова не лише надають медичну допомогу, а й спільно з військовими медиками розвивають науку. Уже надрукували посібник та атлас з надання допомоги пацієнтам із травмою серця та магістральних судин. А також запроваджують інноваційні технології.

Таким чином заклад продовжує місію започатковану Миколою Амосовим, який під час Другої світової війни рятував життя поранених бійців.

Також цікаво: Працювали під обстрілами, пройшли фільтрацію, але не здалися: як склалося життя лікарів-героїв з Маріуполя

Прямий ефір