Виплати мають відповідати реальному прожитковому мінімуму, — Лазебна

Ілюстративне фото: elheraldo.co

У Кабміні та Мінсоцполітики пропонують відв'язати від прожиткового мінімуму всі відрахування, штрафи та низку виплат. Про це у програмі "Наосліп" телеканалу "Дом" розповіла міністерка соціальної політики України Марина Лазебна.

"Ми говоримо про впорядкування сфери застосування прожиткового мінімуму. Так, сьогодні середній прожитковий мінімум — 2393 грн, а потім для різних категорій він іще трохи меншим є. От як для пенсіонерів 1934 грн — ми його називаємо розрахунковий прожитковий мінімум... До речі, Міністерство соціальної політики обчислює його, і ми знаємо розмір реального прожиткового мінімуму. Тобто я знаю, який зафіксований у державному бюджеті, до якого прив'язані всі соціальні стандарти та виплати, і я знаю фактично прожитковий. Ну, наприклад, от сьогодні для пенсіонерів він становить 3900 грн", — зазначила вона.

Зараз до прожиткового підв'язано все, що не стосується соціальної сфери.

"І це треба відв'язати й сказати, що таке прожитковий і що до нього має бути прив'язано. А це дуже просто. Потрібно відкрити Конституцію і подивитися: це мінімальна зарплатня, мінімальна пенсія за віком, державна соціальна допомога малозабезпеченим чи людям з інвалідністю. І ось пенсія, соціальні виплати — це те, на що людина живе. Вона не має інших доходів. Тому виплати мають відповідати реальному прожитковому мінімуму. Це перше. Друге — від прожиткового потрібно відв'язати 180 штрафів, надбавок, гонорарів, судових зборів, різного типу пеню все, що зараз прив'язано до нього. Вони не стосуються соціальної сфери й лише стримують підвищення прожиткового", — продовжила міністерка.

Проте парламент поки що не ухвалив законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення пенсійного законодавства", який допоміг би поступово зробити зазначені кроки.

"Але якби ми все [наведене вище] відв'язали [від прожиткового мінімуму], ми встановили б фактичний прожитковий мінімум і прив'язали б до нього пенсію, зарплатню та цю допомогу. Але навіть якби був ухвалений цей законопроєкт, ми одразу в перший рік не змогли би встановити мінімальну пенсію 3700-3900 грн. Це неможливо. Але ми вже підрахували. Ми маємо дорожню карту, що це можна зробити впродовж трьох років. Але треба зробити цей крок. Бо надбавки, підвищення, виплати — це ж надбавки, розумієте? Є пенсія, а є надбавка. Не може бути збільшення і 10% прожиткового, і пенсії. Потрібно чесно людям сказати: ось прожитковий, це твоя пенсія, а надбавка буде розрахункова", — наголосила Лазебна.

Проте Мінсоцполітики має план підвищення пенсій українцям.

"Але в нас є мета. Якщо у 2022 році ми встановимо пенсію для 70-річних 3 тис. грн, наступного року ми зробимо її 4 тис. грн. І ми подумаємо, як створити найкращі умови для тих, хто зробив найбільший трудовий внесок у нашу державу, тобто для ветеранів праці. Можливо, ми для них встановимо пенсію 4 тис. грн. Тобто ми точно підвищуватимемо пенсії своїми силами, навіть без цього закону. І це завдання президента. Президент постійно наголошує: у країні має бути гідна пенсія. Тому ми над цим працюватимемо. Люди, які вже не працюють, розраховують лише на нас, тих, хто працює, та на державу", — резюмувала міністерка.

Повна версія інтерв'ю: Держава бере на себе зобов’язання: пенсії, субсидії та індексацію обговорюємо з міністеркою соцполітики Мариною Лазебною

Нагадаємо, щоб урегулювати питання доступу українців до накопичувальної пенсійної системи, було розроблено законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства".

Читайте також: Як функціонуватиме накопичувальна пенсійна система в Україні — коментар Лазебної

Прямий ефір