Виплата грошової допомоги переселенцям — юристи відповіли на 5 популярних запитань

Ілюстративний колаж: liga.net

Правозахисники проєкту "Юридичний порадник для ВПО" прокоментували 5 популярних запитань, , пов’язаних із призначенням та виплатою допомоги на проживання переселенцям, інформує "Дом".

1. Чи можуть отримувати допомогу безробітні внутрішньо переміщені особи (ВПО), а також ті, що мають житло, депозити, автомобіль?

Чинний порядок надання допомоги на проживання переселенцям не містить таких підстав для відмови у призначенні допомоги на проживання, як факт непрацевлаштування, наявність депозиту, власного житла чи автомобіля.

Разом із тим з травня 2022 року допомога надається лише тим переселенцям, які:

  • на 01.03.2022 отримували щомісячну адресну допомогу;
  • перемістилися із Криму, територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні);
  • мають зруйноване або непридатне для проживання житло внаслідок воєнних (бойових) дій. Якщо ці громадяни надали заявку на відшкодування відповідних втрат до 20 травня 2022 року через "Дію", або мають документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Росії;
  • на 24.02.2022 перебували на обліку як ВПО у Києві або в одній із таких областей як: Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська (незалежно від того, чи залишилися там проживати, чи перемістилися з 24.02.2022 до іншого населеного пункту).

2. Чи можуть обмежити розмір допомоги?

Допомога на проживання надається переселенцям щомісячно по:

  • 3 000 грн — на кожну особу з інвалідністю, дитину у складі родини;
  • 2 000 грн — на кожного іншого члена сім’ї.

"Максимальної дозволеної для виплати суми немає. До прикладу, якщо за допомогою звертається мати та двоє дітей, вони зможуть отримати 8 000 грн на місяць (2 000 + 3 000 + 3 000 грн). Якщо у складі сім’ї двоє дорослих та троє дітей — виплата становитиме вже 13 000 грн", — пояснили юристи.

3. Чи враховують виплачену допомогу під час призначення субсидії, інших соціальних виплат?

Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам не оподатковується і не є бар'єром для отримання іншої соціальної допомоги. Вона не враховується під час обчислення сукупного доходу сім'ї для отримання субсидій, інших видів допомоги (наприклад, допомоги малозабезпеченим сім'ям, одиноким матерям тощо).

4. Чи є обмеження щодо вибору банку для отримання допомоги?

"Відповідно до законодавства — ні. Однак треба пам’ятати, що окремі банки, пов’язані з країною-агресором, позбавлені банківської ліцензії. Тож немає сенсу надавати рахунки в цих банках для перерахування коштів. При цьому у заяві має зазначатися саме номер банківського рахунку, а не номер картки", — розповіли правозахисники.

5. Коли мають надійти кошти?

Щодо строків надходження коштів є певні нюанси, враховуючи, що Порядком не визначені конкретні строки проведення виплат.

Зазвичай гроші надходять на банківський рахунок переселенця у наступному місяці після подання ним заяви. Проте бувають і затримки із розрахунком.

"Якщо виникають сумніви, чи було все-таки призначено допомогу, варто звернутися до органу соціального захисту населення, який видав "довідку переселенця", та отримати письмову відповідь", — порекомендували юристи.

Вони звернули  увагу, що виплата здійснюється за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану.

"Тобто, навіть у разі подання заяви в останніх числах місяця нарахувати її мають у повному розмірі, так саме якби документи були подані першого числа", — пояснили правозахисники.

Читайте також: Отримав довідку ВПО: які пільги та зобов'язання виникають у переселенця, пояснили юристи

Прямий ефір