Вигідна справа: як із вулиць Києва евакуюють автомобілі

Иллюстративное фото: kanaldom.tv

Інспектори з паркування забирають із вулиць неправильно припарковані автомобілі. Лише минулого року в столиці вони виписали порушникам понад 62 тис. штрафів, 52 тис. машин евакуювали, а від штрафів киян до бюджету міста надійшло майже 17 млн грн. Ця сума — лише від мінімального штрафу за порушення ПДР, який становить від 340 до 680 грн, саме стільки перераховується до бюджету міста, решта — понад тисячу гривень за саму евакуацію — йде до кишені приватників. За роботу евакуаторів у Київській державній міській адміністрації відповідає Департамент транспортної інфраструктури. Журналісти програми "Право на Право" телеканалу "Дом" вивчають ситуацію з евакуацією та благоустроєм на парковках.

За квитанцією — на самокаті

Киянин Леонід Горовенко не виправдовує "автохамів" і вважає, що штрафи й евакуація роблять свою справу — люди замислюються, де залишати машину. Але на собі переконався, якою вибірковою може бути логіка у тих, хто повинен наповнювати бюджет, а автопорушників вивозити лише у крайньому разі.

1 квітня 2020 року Леонід приїхав на роботу та залишив машину поруч із магазином, де працює. Стверджує: припаркувався за всіма правилами.

"У розпал локдауна, коли все було зачинено, транспорт не працював, приїхав на роботу на машині — як зазвичай, припаркувався уздовж дороги. У нас саме зняли всі знаки: жодного знаку, який забороняє зупинку та стоянку, не було. І евакуаторів тут теж 20 років не було. Виходжу — машини немає", — розповідає Горовенко.

Леонід Горовенко

Леонід не розгубився та орендував самокат, на якому й поїхав на штрафмайданчик. Сплатив усі квитанції, зокрема і штраф за нібито неправильне паркування. І почав чекати на документи, що підтверджують порушення правил. Коли через 10 днів нічого не прийшло — подав до суду.

"Власне, я рік з ними суджуся, порухів ніяких, вже пачку паперів відправив, відео на дисках. По-моєму, десь у липні мені прийшов папірець про евакуацію. Посилання в ньому було недійсне, дізнатися подробиці, за що мене евакуювали, так і не зміг", — говорить Горовенко.

Такі випадки, де порушення не зовсім очевидне й можна було б виписати просто штраф, дуже часті. Ще одна мешканка столиці Олена Волошина забирала свою машину зі штрафмайданчика після того, як нібито перегородила пішохідний перехід.

"Там у мене є скрін фотографії, тієї, що поліція зробила, коли забирала машину. Дуже багато місця: 10 метрів, яких вони вимагають, — вони є", — каже киянка.

За кермом жінка з 17 років, її найсильніше порушення — перевищення швидкості. Всі вулички Києва відмінно знає, як і парковки на них, і стверджує, що за останні 10 років старі парковки забудовуються, а нових ніхто не відкриває.

Що говорить закон

Місто перевантажене автомобілями, їх зареєстровано вже більше мільйона. Дороги, мости, транспортні вузли — постійно в заторах. Але за такої кількості машин Департамент транспортної інфраструктури Київської міської державної адміністрації (КМДА) не планує збільшувати кількість парковок, вважаючи, що таким чином заохочуватиме автомобілістів.

А кількість евакуйованих автомобілів тим часом лише зростає. Дирекція Департаменту так і не знайшла часу зустрітися з журналістами "Право на Право", хоч і обіцяли. Відповіли письмово. Так, у 2020 році інспектори виписали порушникам понад 62 тис. штрафів, з них 52 тис. машин евакуювали, бюджет міста поповнився майже на 17 млн ​​грн.

"У Кодексі України про адміністративні правопорушення є стаття 265 п. 4, яка позначає конкретне правило евакуації транспорту, який заважає проїзду, припаркований з порушенням Правил дорожнього руху або створює небезпеку для інших автомобілів", — говорить адвокат Богдан Кушнір.

Авто можуть забрати, якщо ви припаркувалися в недозволеному місці — наприклад, занадто близько до пішохідного переходу або зупинки, або якщо ваш автомобіль заблокував дорожній рух.

Алгоритм дій, як забрати автомобіль:

1. Якщо ви не користуєтеся додатком Kyiv Smart City, завантажте його та авторизуйтеся.

2. Далі перейдіть у вкладку "Міські сервіси" — "Сервіси водія" — "Евакуація", введіть номер вашого авто. Також можна просто зателефонувати до поліції за номером "102" або (044) 287-82-82 (телефон "гарячої лінії" патрульної поліції). Там у вас запитають, де ви залишили авто, його номер і марку.

3. Якщо ваш автомобіль евакуювали, система це покаже. Ви дізнаєтеся, коли це сталося, що саме ви порушили, та на який штрафмайданчик забрали авто.

4. Спочатку треба оформити підтверджувальні документи, які дозволять забрати машину, а також сплатити штраф. За порушення Правил дорожнього руху — до 510 грн, за послуги евакуатора — 1270 грн, за місце на штрафмайданчику — 144 грн на добу.

5. Вам повинні надати акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу. Це документ, де фіксується стан авто перед завантаженням до евакуатора. Також ви можете звернутися до Інспекції з паркування, де повинні надати фото та відео того, як евакуювали авто. Там буде видно, через яке порушення машину забрали.

"Усі евакуатори працюють офіційно за тендером, були відкриті договори, вони розміщені на сайті Київської міської адміністрації. Там позначені умови роботи евакуаторів, фірми, які беруть участь в евакуації транспорту. Також написані договори про створення штрафмайданчиків, з яких можна забрати автомобіль", — деталізує Богдан Кушнір.

Хто отримує дохід

Дохід від штрафу за неправильну парковку в більшості випадків одержує не місто. У Департаменті транспортної інфраструктури КМДА повідомили, що вони уклали договори з 8 компаніями.

Дві з них — комунальні: КП "Київтранспарксервіс" і КП "Центр організації дорожнього руху", а решта 6 — приватні фірми:

  • ТОВ "Паркінг України", договір укладено в січні 2020 року;
  • ТОВ "Евакуатор Сервіс", договір укладено в листопаді 2019 року;
  • ТОВ "Експедиція 777", договір укладено в січні 2020 року;
  • ТОВ "Алга Транс", новачок, який працює на цьому ринку з червня 2020 року;
  • ТОВ "Автосос-сервіс", також працює з червня 2020 року;
  • ТОВ "Укртрансконтракт", ще одна компанія, що почала роботу на ринку з червня 2020 року.

Очевидно, що працювати в цьому секторі дуже вигідно. Журналісти "Право на Право" поспостерігали за тим, як часто машини доставляють до штраф-майданчика. Протягом півгодини біля точки на Набережно-Луговій підвезли десяток автомобілів. Так щонайменше 160 авто протягом однієї восьмигодинної зміни опиняються "за парканом".

І якщо штраф до бюджету — це третина суми, що оплачує водій, значить, лише за евакуацію фірми отримали у 2020 році приблизно 60 млн чистого виторгу. Звичайно, частина йде на зарплату, бензин і обслуговування спецавтомобілів.

На думку киян, які проти волі скористалися такою "послугою", ціни завищені, адже на сайтах звичайних київських сервіс-евакуаторів, які працюють за викликом, ціни набагато нижчі — близько 600-700 грн за подачу та завантаження автомобіля та 10 грн за кілометр.

Ще один небезпечний момент — можливість пошкодження машини під час евакуації. Вашу машину не випустять зі штрафмайданчика, якщо ви не підпишете папір, де вкажете, що не маєте претензій до працівників служби. Багато киян не мають наміру витрачати час на "розборки" та підписують документ.

"Звичайно, те, що без підписання цього акту вони не дають тобі можливості виїхати з парковки, — це не зовсім правомірно. Вони тебе примушують до певних дій, які ти не хочеш виконувати. Але людина в поспіху може махнути розчерком пера, забрати авто. А потім зробити експертизу, взяти довідку в експерта, що машина пошкоджена через евакуацію, та доводити це в суді", — пояснює адвокат Богдан Кушнір.

Богдан Кушнір

Якщо після евакуації ви помітили пошкодження, факт їхньої наявності обов'язково необхідно зафіксувати. Робити це повинні працівники правоохоронних органів. За умови отримання всіх вищезазначених доказів матеріальна шкода компенсуються фірмою, яка забрала вашу машину. Не буде зайвим доповнити позов компенсацією моральної шкоди, оскільки всі перелічені вище обставини вимагатимуть від потерпілого значної стресостійкості.

Медіа-партнери
Прямий ефір