Вибори до Держдуми: як голосували росіяни в Україні, жителі ОРДЛО — в Росії та які наслідки (ВІДЕО)

Выборы в Госдуму РФ. Фото: ap.org

Сьогодні, 19 вересня, — основний день голосування на виборах до Державної Думи Російської Федерації. Він запам'ятається сотнями автобусів з жителями окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) в Ростовській області, незаконним голосуванням у тимчасово окупованому Криму та масовими фальсифікаціями на ділянках в російських містах. Держдума Росії нового скликання може стати нелегітимною і Кремль може поплатитися за примус до голосування на українських землях, повідомляє "Дом".

Виборчі дільниці для голосування офіційно відкрилися і в дипломатичних представництвах на території України. Зокрема, в будівлі російського посольства в Києві. За інформацією власкора телеканалу, серед громадян Росії, які живуть або тимчасово перебувають в столиці, ажіотажу проголосувати не було. За годину на виборчу дільницю заходило 5-6 осіб. Деякі розповіли, чому прийшли голосувати:

"Моя громадянська позиція передбачає хоча б якусь ступінь участі. Хоча б явкою на вибори, хоча б можливістю віддати свій голос проти тієї ситуації, яка існує", — сказала жінка.

"Я українець, я проживаю в Києві. Я пенсію в Росії отримую. Мені зателефонував син і сказав: "Папа, пойди проголосуй"", — розповів чоловік.

"Я довго думав, йти чи не йти. Для мене вирішальним моментом було блокування Дуровим бота "Розумного голосування". Це був останній момент, коли я зрозумів, що повинен йти і щось робити", — поділився інший чоловік.

Під посольство на поодинокий пікет вийшов росіянин Михайло. Він критикував своїх співгромадян за участь у виборах:

"Вони зараз ось тут голосують за тих самих людей, які наступні 5 років будуть забезпечувати Путіну законодавчу базу для всіх його фокусів: і на Донбасі, і в Криму. По Києву в "Розумному голосуванні" прописаний депутат від партії Захара Прилєпіна, бойовика "Донецької народної", вибачте, будь ласка, "республіки". Тобто люди, які йдуть голосувати згідно з "Розумним голосуванням" на зло Путіну, голосують за бойовика "ДНР" Захара Прилєпіна", — пояснив чоловік.

Виборчі дільниці в російських консульствах відкрилися також у Львові, Харкові та Одесі. Там люди теж поділилися своєю метою участі у виборах:

"Путін-диктатор, мене не влаштовують диктатори, 30 років тому 19 серпня 1991 року, я стояв на барикадах біля Білого дому, щоб ви могли поставити мені ці питання", — сказав чоловік.

"Якщо ти на вибори не ходиш, тоді не скаржся, що тобою керують некомпетентні люди", — заявив інший учасник.

Громадяни Росії в дипломатичних установах своєї країни на території України голосували за правом. А ось залучення до "виборів" жителів тимчасово непідконтрольних територій України — незаконно. Близько 150 тис. осіб з ОРДЛО "проголосували" дистанційно, повідомила російська влада. Крім того, жителів ОРДЛО централізовано звозили до Ростовської області сотнями автобусів. Це зафіксували спостерігачі і журналісти.

"Чи не вервечки автобусів дорогами Ростовської області їздять до прикордонних міст і привозять людей на виборчі дільниці. Багатьом, принаймні, ми бачили й нам розповідали пасажири цих автобусів, видавали паспорти прямо перед голосуванням. Вони голосують насамперед не за якусь партію, а за приєднання до Росії, принаймні, ті люди, з якими ми поговорили", — розповів журналіст телеканалу "Дождь" Олексій Коростильов.

"Участь жителів ОРДЛО в російських виборах означає повзучу анексію цих територій. Фактично жителі ОРДЛО включаються до російського політичного процесу — до виборчого процесу. Ще одна проблема, яка виникає на цих виборах, — в них беруть участь люди, які воювали на території України. Бородай йде за списком путінської партії "Єдина Росія". Нагадаю, це перший прем'єрміністр так званої "ДНР". Якщо ці люди стануть, а така ймовірність велика, депутатами Держдуми, ми повинні це використовувати як факт, який підтверджує, що Росія є стороною конфлікту", — вважає політолог Володимир Фесенко.

Незаконне й проведення виборів до Держдуми Росії на території окупованого Криму. Ці дії засудило Міністерство закордонних справ України. А щодо людей, які причетні до організації так званого "виборчого процесу" на півострові, ввела санкції Рада національної безпеки і оборони (РНБО) України.

"На цих територіях не має права Російська Федерація проводити вибори. Члени дільничних комісій, агітатори, кандидати, всі спостерігачі, які є офіційними особами в цих виборах, вони будуть під санкціями нашої країни", — повідомив секретар РНБО Олексій Данілов.

Тим часом на виборчих дільницях у всій Росії масово фіксують порушення.

"Це підвезення громадян з різних виробництв, держслужб. Це вкидання бюлетенів. Тут таке є містечко в Саратовській області — Булаково. Там досить кумедна ситуація сталася. Проти 18 числа дівчата, які працюють в 550 ДВК, просто на камеру протягом 40 хвилин в КОІБ засовують бюлетені. Мабуть, розраховувалося, що так пізно вночі ніхто не дивитиметься", — розповів журналіст телеканалу "Дождь" Василь Полонський.

Фальсифікація результатів виборів необхідна Кремлю для зміцнення влади й встановлення ще більш жорсткого авторитарного режиму, кажуть правозахисники.

"Дуже важливо для них продемонструвати збереження того ж рівня підтримки партії влади, неважливо якими шляхами. Зрозуміло, що все це фальсифікується. Чому? Тому що у 2024 році у Путіна вибори, так звані вибори. І треба показати: навіщо міняти? 21 рік він перебуває при владі, ну, бачите, і партію влади підтримують, так само як і колись, значить і його в такому ж обсязі підтримують, між 50 і 70%. Пропагандистський демонстративний сенс в цьому є", — заявив російський правозахисник Марк Фейгін.

Через численні порушення результати цих виборів можуть не визнати західні країни, кажуть експерти і дипломати. В цьому випадку Держдума РФ буде нелегітимна для них, Росію можуть виключити з Парламентської асамблеї Ради Європи, а проти переможців голосування введуть санкції.

Зазначимо, що явка на виборах до Держдуми, за даними останнього зведення, склала трохи більше ніж 5%. Спостерігачі повідомляють про велику кількість вкидань бюлетенів. У Центрвиборчкомі Росії, своєю чергою запевняють, що серйозних порушень не помітили. Недійсними було визнано понад 8,5 тис. бюлетенів. Перші попередні дані з виборів депутатів Держдуми в Росії повинні з'явитися після 21:00, коли закриються дільниці в Калінінградській області, заявили в ЦВК.

Читайте також: "Україна — цивілізована країна": роботу російських виборчих дільниць пояснив нардеп

Нагадаємо, цьогоріч вибори до Держдуми РФ тривали упродовж трьох днів — 17-19 вересня. І якщо жителі окупованого Криму брали участь у "виборчому процесі" РФ уже кілька років, то українців в ОРДЛО втягували вперше.

Також відомо, що за списками керівних партій Росії обирають кандидатів, які в минулому пов'язані з так званими "ДНР" і "ЛНР". Наприклад, від "Единой России" йде колишній "прем'єрміністр ДНР" Олександр Бородай. А один з лідерів нового об'єднання "Справедливая Россия — За правду" — російський письменник Захар Прилєпін з 2015 року був "радником глави ДНР", а у 2016-2018 роках був "замкомбатом" у складі власного так званого "батальйону Прилєпіна". Також Прилєпін обіцяє з собою до Держдуми провести "ексміністра зв'язку ДНР" Віктора Яценка, командира НЗФ "П'ятнашка" Ахру Авіндзбу (позивний "Абхаз") і члена НЗФ Сергія Завдовєєва (позивний "Француз").

Медіа-партнери
Прямий ефір