Вступна кампанія-2023: важливу інформацію для абітурієнтів озвучили у центрі оцінювання якості освіти

Тетяна Вакуленко. Скриншот: kanaldom.tv

Які предмети входитимуть в мультипредметний тест, де і коли відбуватиметься тестування та чи зможуть скласти іспити українці, які перебувають за кордоном? Про особливості вступної кампанії-2023 у "Ранку Вдома" розповіла заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Чому цього року не проводитимуть ЗНО?

— Коли ми говоримо про традиційне ЗНО, то йдеться про паперові тести. Їх потрібно надрукувати та доставити. В пунктах тестування маємо забезпечити абсолютно конфіденційність цих матеріалів, а це означає, що має бути збереження їх від моменту друку і до моменту заповнення бланків учасниками тестування. Потім ці бланки теж треба забрати. Зараз це неможливо організувати в тому форматі, до якого ми звикли, в якому кожний учасник точно знає, що цю роботу ніхто до нього не бачив.

Чим відрізняється мультипредметний тест від ЗНО?

— Це комп'ютерне оцінювання. Якщо раніше наші учасники працювали з зошитами й заповнювали бланки, то тепер вони працюють на комп'ютері. Раніше учасники складали іспити з окремо з кожного предмету, а тепер здають три предмети за один день. Це значно безпечніше, бо учасник має приїхати в екзаменаційний центр лише на один раз і отримати три результати.

Які предмети включають у мультипредметний тест і чи це складніше за ЗНО, чи навпаки — простіше?

— Минулого року це були українська мова, математика, історія України. Цього року, окрім української мови та математики, учасник зможе сам обирати третій предмет. Випускники можуть обирати одну з чотирьох іноземних мов — англійську, німецьку, французька або іспанська, біологію, фізику або хімію.

— Як нараховуються бали?

— За кожне правильно виконане завдання учасник отримає певну кількість тестових балів. Одразу після проходження тесту на екрані покаже кількість тестових балів за кожним блоком. Міністерство освіти України завчасно затвердить таблицю переведення цих тестових балів у шкалу 100-200. Одразу після тесту учасник приблизно зможе розрахувати свій конкурсний бал.

Де, коли та як випускники складатимуть мультипредметний тест?

— Як і минулого року, тестування відбуватимуться в тимчасових екзаменаційних центрах. Це приміщення шкіл, університетів, де будуть створені всі умови для тестування. Ці приміщення обов'язково повинні мати укриття або поблизу, або прямо в будівлі. До центру викликатимуть учасників на конкретну дату. Кожен учасник отримає запрошення. Якщо ми говоримо про основну сесію, то це червень, а якщо учасник з поважної причини не зможе брати участь в основній сесії, то його запросять на додаткову наприкінці червня, або на початку липня.

Тобто, якщо оголошена повітряна тривога, то тестування переривають до відбою?

— Так, це важлива умова цього часу. Торік ми зреалізували цю процедуру. Як бачимо, понад 214 тисяч учасників безпечно пройшли оцінювання. Сподіваємося, що цей досвід і цього року нам допоможе.

Коли саме треба реєструватися на мультипредметний тест?

— У квітні. Реєстрація цьогоріч безпаперове. Потрібно зайти на сервіс Українського центру оцінювання якості освіти та заповнити реєстраційну форму, завантажити свої документи й обрати предмети. Вважати себе зареєстрованим учасником можна тоді, коли надійде відповідне повідомлення.

— За вашими підрахунками скільки учасників буде цього року?

— Приблизно стільки як торік. Орієнтовно це 220 тисяч учасників. Ми будемо проводити тестування в Україні, і за кордоном. Торік ми проводили тестування у 32-х країнах світу. Такого досвіду ні в якої країни не було.

Тобто, якщо випускник за кордоном, то він може скласти мультипредметний тест в країні перебування?

— Ми не обіцяємо, що це буде саме в тій країні, де учасник опинився, тому що ми розуміємо, що наші діти є по всьому світу. Але певна кількість центрів в закордонних містах обов'язково буде.

Як випускник може дізнатися про цей пункт?

— Вся інформація буде на порталі Українського центру оцінювання якості освіти. Це організація, яка класично проводить зовнішнє незалежне оцінювання, вступні в магістратуру, моніторинги. Це ми організовуємо тестування, тому приходьте до нас.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": НАОНІ: як оркестр народних інструментів воює на мистецькому фронті

Прямий ефір