Зустріч Байдена і Путіна — чи виправдалися очікування Києва, розповіли українські політики і експерти (ВІДЕО)

Владимир Путин и Джо Байден. Фото: ap.org

Президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден не пішов на поступки Кремлю і підтримав територіальну цілісність України. Це була не основна тема перемовин, але саме вона цікавить Київ найбільше. Українські політики і експерти прокоментували результати знакової зустрічі глав двох держав в Женеві, повідомляє "Дом".

Ні про що не домовилися, але зрозуміли, що розмова можлива — народна депутатка від фракції "Слуга народу" Ірина Верещук порівняла зустріч Путіна і Байдена з перемовинами Хрущова і Ейзенхауера в 1955 році. Вони теж выдбувались в Женеві. За її словами, навіть за відсутності конкретного результату цей саміт дав позитивний сигнал для України.

"Вони побачили, що можна домовлятися і розмовляти за одним столом. Це дає нам надію, що буде певна деескалація, що США зможуть вплинути через політику, через дипломатію. Очевидно, що нам вигідно, коли ми говоримо як дипломати, коли ми говоримо як політики, менше вбвають людей, менше страдає місцеве населення, а це нам дуже потрібно", — сказала вона.

Підтримку України з боку США під час саміту зазначили і в опозиційних фракціях Верховної Ради.

"США дотримуються свого слова, що вони не відмовляться від підтримки територіальної цілісності і незалежності України. Вони будуть агресивно і активно виступати за нас. Тому те, що Джо Байден підтвердив це на зустрічі з Путіним, це послідовна політика Америки стосовно України, нашого ключового союзника", — вважає нардер від фракції "Голос" Андрій Осадчук.

"Ця зустріч зафіксувала статус-кво. Плюс в цьому, що, я сподіваюсь, не буде ескалації. Будь-які подальші кроки Путіна проти України будуть якраз означати, що Росія нічого не почула і йде в конфронтацію з колективним Заходом", — прокоментував нардеп від фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко.

В Офісі президента України кажуть, що перед самітом Володимир Зеленський і Джо Байден узгодили позиції щодо Донбасу в телефонній розмові. У підсумку в Женеві президент США наголосив на важливості мирного врегулювання ситуації.

"Дуже важливі слова, які сказав Байден на пресконференції про те, що потрібно ще більше посилити дипломатичну лінію в питаннях Мінського формату і Нормандських перемовин. Тому це дуже важливо, будемо дивитися далі, як буде реалізовуватися, зокрема з боку Росії. Президент Байден чітко сказав, що є певний часовий люфт у Росії, щоб реалізувати те, про що домовилися. Він сказав про пів року-рік. А далі він прямо сказав, що можуть бути можливі дії Сполучених Штатів", — сказав заступник керівника ОПУ Ігор Жовква.

Хоча Байден і Путін обговорювали Україну, все ж завдання кожної країни були глобальніше, кажуть експерти. Для Росії було важливо показати, що вона може говорити на рівних з США. Вашингтон, своєю чергою хоче припинити напругу у відносинах з Москвою, адже зараз вектор змістився на боротьбу з Китаєм.

"Можна сказати, що обидва лідери досягли свого. Мова не йде ні про перезавантаження, ні про дружбу, ні про нормалізацію. Це про встановлення якогось порядку і про розмежування протистояння з Росією", — пояснив експерт з міжнародної політики аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Ілля Куса.

Подальше зміцнення відносин Києва і Вашингтона, кажуть експерти, зробить Україну сильнішою. І допоможе в боротьбі з Путіним.

"Природньо, буде порушуватися питання про вступ України до НАТО. Обговорюється питання про необхідність більш міцного союзницького договору зі Сполученими Штатами. У цьому напрямку ми будемо рухатися", — говорить політолог Петро Олещук.

На кінець липня запланована зустріч Джо Байдена і Володимира Зеленського в Вашингтоні. Там президенти зможуть обговорити питання безпеки і оцінити загрози з боку Росії.

Читайте також: Підсумки 17 червня: результати саміту в Женеві, хакерські атаки з РФ і перемога збірної на Євро-2020 (ВІДЕО)

Нагадаємо, Джо Байден і Володимир Путін зустрілися в Женеві 16 червня. Під час пресконференції після зустрічі з Володимиром Путіним Джо Байден, зокрема, заявив, що Вашингтон і надалі підтримуватиме територіальну цілісність та суверенітет України.


Усі новини за темою — у спецрозділі "Байден & Путін".

Прямий ефір