Украина наш дом

Новий сплеск коронавірусу — хто хворіє і чому: "5 вопросов" із епідеміологом Андрієм Александріним

Карантин. Фото: news.obozrevatel.com

В Україні триває кампанія з імунізації проти коронавірусу. Вакциновані вже 7 млн ​​535, а дві дози препаратів отримали 5 млн 617 тис. 457 осіб. Але водночас епідемічна ситуація в країні загострюється. Тільки за 29 вересня захворіли 11 тис. 757 українців.

Що спровокувало масове поширення коронавірусу в осінній період, чи можна вибрати вакцину та замінити її в подальшому, а також кому небажано робити щеплення — розповів епідеміолог Андрій Александрін у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий програми — Олег Борисов.

— Як зупинити поширення коронавірусу в нинішніх реаліях?

— На сьогоднішній день це неможливо. Крім того, зростання захворюваності — передбачуване. Ця тенденція була очевидною і прогнозованою на осінь. Пов'язано це, за великим рахунком, із тим, що діти масово пішли в садки та школи і, перебуваючи в одному погано вентильованому приміщенні, вони є ідеальними переносниками COVID-19.

Крім того, штам "дельта" привніс у наше життя, зокрема, важкі випадки, або зміни власне мутованого штаму.

Зазначу: 15 квітня 2021 року вийшла чудова наукова стаття в авторитетному медичному журналі The Lancet, яка називається "10 наукових доказів у сторону повітряного шляху передачі COVID-19". І поставила крапку в суперечках про те, який основний шлях передачі інфекції. Так ось, при коронавірусі — саме через повітря, дрібнодисперсний аерозоль. Особливо, коли в більшості наших об'єктів, в приміщеннях немає хорошої, ефективної механічної вентиляції.

Що й казати, ми грішимо тим, що навіть погано провітрюємо приміщення, і використовуємо природну вентиляцію шляхом відкритих вікон. Особливо це стосується всіх соціально критичних об'єктів, таких як дитячі садки, школи, лікувальні установи. Або візьмемо наш громадський транспорт: там вентиляція або жахлива, або відсутня.

Тому ми очікуємо масового поширення COVID-19, із урахуванням того, що охоплення вакцинопрофілактики в Україні дуже низьке.

— Бувають випадки, коли навіть вакциновані люди хворіють на коронавірус. Але чи можна сьогодні взагалі уникнути захворювання, і яким чином?

— Ні, це неможливо. Якщо ми говоримо про ефективність вакцинопрофілактики, то повинні роз'яснювати і показувати приклади економічно розвинених країн, в яких охоплено щепленнями понад 60%, а груп ризику в деяких країнах — понад 90%.

Ми побачили, що значно змінилася картина за рівнем госпіталізації та смертності. Мені дуже подобається порівнювати дві країни. Це Велика Британія та Російська Федерація. Велика Британія — та країна, яка почала перша в світі масово вакцинопрофілактику.

І якщо ще восени 2020 року більшість госпіталізацій і важких випадків перебігу COVID-19 траплялося серед когорти груп ризику, це вікові групи, і люди, які мають хронічні захворювання, то нині картина істотно змінилася. У більшості випадків госпіталізації піддаються люди молодого віку. А групи ризику вже не госпіталізуються, тому що вони першочергово були вакциновані.

Ефективність вакцинації себе виправдала. Необхідно роз'яснювати, що вакцинована людина дійсно може інфікуватися, хворіти. Але в більшості випадків практично на 99% після щеплення людина знижує ризик смертельного випадку, і на 95-97% знижує ризик перебігу захворювання в середній і важкій мірі.

Але ще дуже важливо звернути увагу, що вакцинована людина, навіть якщо захворіла, виділяє практично усемеро менше вірусу, ніж не імунізована людина. Тому вакцинуватися потрібно.

Якщо перенести статистичні дані, які ми маємо на сьогоднішній день за охопленням вакцинопрофілактики нашого населення, то жахливі цифри спостерігаємо за охопленням саме груп ризику. На рівні 6% приблизно.

Тому говорити про набуття колективного імунітету, який міг би запобігти масовій госпіталізації, і відповідно навантаження на економіку нашої країни, поки не доводиться.

— Розкажіть детальніше про категорії людей, яким вакцинуватися заборонено за станом здоров'я.

— Найголовніше протипоказання проти вакцинації і взагалі введення будь-якого імунобіологічного препарату — це наявність в складі вакцини будь-якого алергену, який може викликати алергічну реакцію у людини.

Якщо людина алергік, звичайно ж, вона має проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем або, наприклад, алергологом, у якого спостерігається або проходить лікування, щоб зрозуміти, яку краще вакцину обрати. Лікар уже повинен уважно вивчити склад кожного препарату і порадити, яким краще робити цю процедуру.

Хотів би звернути увагу, що, на жаль, в Україні, та й взагалі на всьому пострадянському просторі, прогресує антивакцинальна кампанія. Існує величезна кількість фейків, які не сприяють масовій вакцинації та охопленню населення.

Тому тут потрібно звертати увагу на ті джерела, які є доказовими, авторитетними для того, щоб не вводити в оману людей, і вони все-таки більш прихильно ставилися до вакцинації.

Як на мене, потрібно змінювати комунікаційну кампанію з боку центральних органів виконавчої влади для того, щоб вони більше роз'яснювали або звертали увагу на ті групи населення, які не користуються, наприклад, соціальними мережами, тим же Facebook.

Адже сьогодні й Міністерство охорони здоров'я, й ​​інші державні установи все-таки звертають увагу на поширення інформації або її лобіювання в соціальних мережах, а цим користуються, за великим рахунком, люди або молодого віку, або ті, які, скажімо так, не є тією групою ризику, яку конче необхідно охопити.

Тому тут потрібно комплексно підходити до змін у державній політиці у сфері профілактики інфекційних захворювань.

Наразі найголовніша профілактика полягає у вакцинації, на другому місці — вентиляція приміщень. Треба, щоб люди максимально багато часу перебували на свіжому повітрі, й особливо у вихідні виходили зі своєю сім'єю із приміщення. Потрібно проводити більше часу на природі та менше контактувати з великою кількістю людей в приміщенні.

— Розкажіть про побічні ефекти вакцин. І чи можна їх замінювати? Наприклад, першу зробити препаратом Pfizer-BioNTech, а другу — іншим.

— Кожен реагує на різні болі по-своєму. У когось сильно болить рука, у когось — ні. У когось піднялася температура сильно, а у когось — 37,5. Я, наприклад, таку погано переношу, а хтось — взагалі не помічає.

Тому потрібно чітко розділяти, що є поствакцинальна реакція — це нормальне явище після введення будь-якого імунобіологічного препарату. А є — поствакцинальні ускладнення, які тягнуть за собою значні зміни.

Так ось, ускладнення, дійсно, трапляються, це доведений факт. В середньому, одне ускладнення буває на 100 тис. введення імунобіологічних препаратів. Тому для того, щоб виключити всі ризики, потрібно проконсультуватися із сімейним лікарем. І обрати для себе відповідний препарат.

— Як сьогодні можна записатися на COVID-вакцинацію?

— На сайті МОЗ є чіткий перелік пунктів по всій країні, де можна вакцинуватися. І також відкривається чимало, скажімо так, польових пунктів у ТРЦ. Навіть на вулиці вже є мобільні групи, які можуть зробити щеплення.

Тому просто потрібно проявити ініціативу, зайти, як мінімум, на сайт moz.gov.ua і знайти в своєму населеному пункті місце, де можна вакцинуватися. І також звертаю увагу, що можна звернутися до свого сімейного лікаря, який підкаже, де можна зробити щеплення.

Прямий ефір