Розкрито архів військової прокуратури Росії: що пишуть родичі російських військових та солдати

Російський окупант. Фото: focus.ua

Родичі російських військових, солдати та постраждалі на окупованій російською армією території України за останні пів року повномасштабної війни масово писали скарги до військової прокуратури Росії. До цього архіву вдалося отримати доступ виданню The Insider. Журналісти та розслідувачі групи Bellingcat вивчили листи. Частина з опублікованих документів присвячена мародерству російської армії на тимчасово окупованих територіях України, повідомляє "Дом".

"Незадовго до 9 квітня до нашого села зайшли російські формування і почали базуватися недалеко від нашого будинку. Коли 8 квітня почався обстріл градами за їхніми позиціями, батьки впали на підлогу і, перечекавши обстріл, поїхали до сусіднього хутора… Наступного дня, коли мама вранці повернулася додому, в нашому гаражі побачила звірство… великий танк вибив наші ворота, зніс паркан з величезної плити, зніс усередину ворота величезні ангарні в гаражі. Вкрали запчастин та інструментів на 200 тисяч рублів, аж до того, що вони вкрали дрібні монети з машини та презерватив — з машини брата, скажіть, це люди?. Повторюю, мої батьки жили 8 років на території "ДНР", такого звірства не бачили… це Zахисники?", йдеться в одному зі звернень.

В іншому зверненні скарга матері російського солдата. Вона писала, що сина-строковика замість навчань було відправлено на передову, де солдатам не забезпечували ні харчування, ні медичної допомоги.

"Поки їхав в ешелоні нібито на навчання, давали сухпайки, один на двох, води в ешелоні не було. Вода для пиття покупна. Гроші переказуємо на картку, щоб зовсім не залишився без нічого на чужині. Я все розумію, що це армія, але не такою мірою поводитися з нашими дітьми, як із собаками. У товариша біля вогнища згорів бушлат, він ходить як бомж у пропаленому. Де це бачено, щоб було таке поводження з людьми. Коли зв'язувалася з ним, кажу: як справи, чому вас везуть строковиків на війну, він мені відповів, що "нас ніхто не питав, посилають і все". Переконливе прохання розглянути мою скаргу і вжити заходи щодо повернення строковиків у військову частину, оскільки наші діти не тварини, щоб з ними так поводилися", йдеться у заяві.

Без підготовки на передову відправляють і мобілізованих мешканців так званих "ДНР" та "ЛНР". Їхні матері писали в скаргах, що синів просто кидають на забій.

Була й низка звернень від російських військовослужбовців. Ті, хто раніше підписав контракт із російською армією, виявилися учасниками так званої спецоперації на території України, і їм не давали можливості залишити позиції.

Є серед скарг і листи від близьких російських солдатів, які воювали на території України. Так, дівчина одного із військовослужбовців сумнівається, що він загинув. Проте родичі солдата погодилися на похорон і з'ясовувати, де справді їхній син, не мають наміру, оскільки вже отримали компенсації. Дівчина звернулася до військової прокуратури.

За словами російського правозахисника Лева Пономарьова, справжність усіх цих документів не викликає сумнівів, і військова прокуратура зобов'язана розглянути кожну зі скарг. Однак чи будуть відкриті кримінальні провадження, впевненості немає — все залежатиме лише від наполегливості людей, які самі подали скарги.

Читайте також: Інформація про чоловіків в обмін на продукти: ворог вдається до нових методів мобілізації — подробиці від Гайдая

Медіа-партнери
Прямий ефір