Украина наш дом

Усе розраховано на дурнів: про дію російської пропаганди говоримо з російським соціологом Ігорем Ейдманом

Ілюстративне фото: dw.com

Як Росія створює "корисних ідіотів". Чи мають вони вплив на Заході. І коли громадяни Росії відчують на собі вплив антиросійських санкцій. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський опозиціонер, соціолог Ігор Ейдман, який мешкає в Німеччині.

— Є таке явище, як "корисні ідіоти". І під час криз воно стає особливо помітним та важливим для формування громадської думки. "Корисне ідіоти" — хто це?

— Цікава тема та дуже актуальна. У Німеччині, наприклад, цільова російська аудиторія, передусім, це люди з конспірологічною свідомістю. Люди, які вірять у теорію змови, що коронавірус створив Білл Гейтс або Сорос. Що підлі західні спецслужби приховують прильоти людей з інших планет на Землю та літаючі тарілки.

Якщо ми побачимо демонстрацію [у Німеччині], наприклад, коронадисидентів, які вимагають заборонити щеплення та відмовитися від масок, то там будуть проросійські гасла.

А всередині країни хто може взагалі сприймати цю пропаганду? Хто може серйозно сприймати всіх цих клоунів: Соловйова, Кисельова, Скабеєву? Там же все настільки елементарно сфальсифіковано, настільки шите білими нитками, вони просто впадають у вічі будь-якій людині з елементарним аналітичним апаратом у мозку. Потрібно бути просто повним дурнем, щоб у це вірити.

Все розраховане на дурнів. Як у країні, так і за кордоном. Тобто якщо комуністичний інтернаціонал свого часу створив Ленін, то Путін із товаришами типу Лаврова та іншими створили інтернаціонал дурнів. "Дурні всього світу, об'єднуйтесь" — умовний слоган.

— "Корисні ідіоти" підхоплюють пропагандистські наративи і далі їх поширюють, запускаючи інформаційну хвилю. Які ще можуть бути завдання у таких людей?

— Путінська аудиторія у соцмережах сидить на трьох видах ресурсів — вкрай праві, вкрай ліві та конспірологи. Треба сказати, що після 24 лютого у вкрай правих і вкрай лівих настав якийсь розкол у Німеччині. Частина якось Путіна виправдовує, частина — категорично засуджує. Але вкрай праві та вкрай ліві — це люди з певними поглядами. Їх ідіотами назвати не можна. Їхні погляди, на мою думку, абсолютно неправильні.

А конспірологи — це просто в чистому вигляді дурні, які вірять у нісенітниці.

Це дуже вірна цільова аудиторія, така адресна, інформаційно підгодована, лояльна до свого джерела інформації в особі путінської пропаганди.

— А що об'єднує цих дурнів у різних країнах? Багато хто з них каже, що є якийсь тіньовий світовий уряд, який хоче захопити весь світ. А ось такі люди, як Трамп чи Путін, протистоять цьому уряду.

— Головна аудиторія на Заході — це шалені конспірологи, прихильники теорії змови. Це аудиторія путінської пропаганди, і вони найбільш жорстко дотримуються путінізму.

— А якщо взяти інший аспект розповсюдження пропаганди — громадські організації. Ними користувалися ще за радянських часів і через них транслювали якусь точку зору. Нині таке використовується?

— Існують громадські організації, є певний запит на них. Ось з'явилася партія Альтернатива для Німеччини (Alternative für Deutschland). Це права німецька партія. Її створювали, звісно, не кремлівські агенти. Створювали ізоляціоністи, ультраправі у Німеччині, які вирішили, що Німеччина надто багато дає іншим бідним країнам Євросоюзу, а самим німцям мало дістається.

Поштовхом була боргова криза Греції, коли Німеччина субсидувала фактично грецьку економіку. Але потім російські спецслужби всіляко просували цю партію, заводили з ними зв'язки, вивозили цих депутатів на п'янки до Криму. Влаштовувати серед російськомовних німців, які мають право голосу на виборах, кампанію на підтримку своїх телевізійних матеріалів, які транслювалися до Німеччини, робили пряму рекламу російській владі та цій партії.

Звичайно, ця партія була фактично корумпована і тепер працює на Кремль. Є великі міжнародні організації, до яких також входять агенти Кремля.

— На яку аудиторію працює пропаганда через громадські організації?

— Цільова аудиторія — умовний європейський російський бидло-плебс. Але є, звичайно, й інші не такі масові аудиторії, на які російська влада теж працює адресно. Це, наприклад, пацифісти, ультраліві, ультраправі. І, наприклад, ті самі екологи.

Наприклад, екологам зараз активно вішають, що через війну в Україні вся історія з перешкодою всесвітньому потеплінню закінчилася. Тому що у цій ситуації неможливо боротися із всесвітнім потеплінням. Доводиться знову відроджувати вугільні електростанції (через обмеження постачання російського газу, — ред.), літаки літають і спалюють більше палива. Там багато аргументів.

Пацифістам вони вішають на вуха, що Росія вже готова зупинитися у війні проти України, давайте заморозимо конфлікт і так далі. А що там за цей час зжерла Росія — ну, це плата за мир, ну що робити. Все одно краще поганий мир, ніж добра сварка.

Лівим вони вішають антиамериканську дрібницю, що це світові капіталістичні акули винні, а не Росія.

Правим вони вішають, що Путін – це головний і єдиний традиціоналіст, який захищає християнську Європу від потоку емігрантів, від гей-пропаганд, від ЛГБТК(ІА+).

Для кожної цільової аудиторії є свої послання.

Це як ракета з боєголовками, що розділяються. Тобто летить із Кремля чи з Останкіна ракета до Європи, а потім у неї поділяються боєголовки. Одна дезінформація йде лівим, інша – правим, третя — екологістам, четверта — пацифістам, п'ята — дурням, російськомовним людям.

Але, на щастя, у Європі, принаймні мейнстрім громадської думки, зараз різко проти Путіна і проти Кремля, і проти воєнної агресії Росії.

— З України від війни втекло понад 6 млн громадян. Але в той же час, 1,5 млн виїхало з Росії. Чому з Росії люди їдуть?

— Із Росії після 24 лютого поїхали хтось? Виїхали люди, які просто хочуть говорити правду. І розуміють, що у Росії за це можуть посадити. Це навіть необов'язково активісти. Я маю таких знайомих.

Сидіти також мало кому хочеться. Є, звісно, герої. Кілька людей ось реально самі себе посадили — Олексій Навальний та Володимир Кара-Мурза, які повернулися до Росії (обидва були отруєні спецагентами ФСБ, обидва виїжджали з Росії, а після повернення були заарештовані, 2022 року Навального засуджено до 9 років колонії суворого режиму, Кара-Мурза перебуває під вартою, — ред.). Ось, Кара-Мурза повернувся до Росії протестувати проти війни, його відразу посадили.

Вони вважають, що сидячи у в'язниці, вони зможуть більше зробити проти війни, проти путінського режиму, ніж перебуваючи в еміграції. Один їхній приклад може людей надихати на якийсь протест.

— Чи можна сказати, що з Росії з 24 лютого виїхали найактивніші та найкваліфікованіші росіяни?

— Я б не сказав, що всі найактивніші та найкваліфікованіші поїхали. З Росії виїхало майбутнє. ІТ-сфера зібрала манатки, поїхала з Росії. І, власне, вона і раніше в Росії не була передовою порівняно з іншими країнами, з тими самими США навіть близько. Економіка Росії загалом приходить до фіналу. Якісь прогресивні галузі просто вбиті геть-чисто. Залишається сировина. На сировину вони ще, звісно, проживуть. Але це буде повна стагнація. Тим більше, сировину Росії теж найближчим часом не купуватимуть на Заході. Залишаться лише азіатські ринки. А там купуватимуть із дисконтом.

На утримання Путіна та його бандитів-головорізів грошей, звичайно, вистачить за рахунок продажу сировини Індії та Китаю. На інших людей чекають дуже і дуже важкі часи.

Читайте також: Від допомоги дітям до інфраструктурних проєктів: на чому заощаджує Кремль заради війни — цифри та факти (ВІДЕО)

Прямий ефір