Повернення "скіфського золота": за які експонати боролася Україна (ВІДЕО)

"Скифское золото". Фото: nas.gov.ua

Сотні історичних артефактів античного Криму зберігаються в музеї Нідерландів вже сім років. Весь цей час Росія намагалася забрати колекцію до тимчасово окупованого півострова. Але сьогодні, 26 жовтня, Апеляційний суд в Амстердамі ухвалив рішення повернути "скіфське золото" Україні, повідомляє "Дом".

Виставка "Крим — золотий острів у Чорному морі" тривала з 7 лютого до 31 серпня 2014 року. Унікальну колекцію зібрали з артефактів шести українських музеїв. На ній у музеї Алларда Пірсона (Амстердам) експонувалися золотий шолом IV століття до н. е., скіфські мечі в дорогоцінних піхвах, прикраси та предмети побуту.

"У музеї Алларда Пірсона зараз зберігається 565 предметів, які складаються з більш ніж 2 тис. артефактів, які розкривають античну та ранньосередньовісну історію Криму та північного причорномор'я. Не все золото, що знаходиться в цій колекції, скіфське. Там представлені також речі таких народів, як готи. Це і речі сарматів", — розповів член Крайової Ради українців Криму Андрій Іванець.

Після виставки музей Алларда Пірсона не став брати на себе відповідальність за те, кому повертати експонати, отримані від кримських музеїв. Адже за час, доки артефакти виставляли в Амстердамі, Росія окупувала півострів.

"Коли золото вивозилося на виставку, це були одні правові умови та обставини, Крим повністю контролювався українською державою, чиєю територією є Кримський півострів. А до моменту, коли вже виставка працювала, прийшла іноземна армія і окупувала Крим. Золото — українське, воно не може передаватися на українську територію, яку ми поки що не контролюємо", — наголосив Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу.

Чотири кримські музеї вимагали повернути експонати — на окуповану територію. Експерти кажуть: якби артефакти повернулися до кримських музеїв до закінчення окупації, Росія вивезла б цінності — як це робила і раніше з українською культурною спадщиною.

"Ми б їх більше ніколи не побачили. Можливо, вони б одразу не вивезли все до Ермітажу, але у разі якихось заворушень у Криму, якихось проблем вони пограбували б Крим до нитки", — переконаний Олександр Малишев, член правління Всеукраїнської громадської організації "Спілка археологів України".

Судові позови про долю реліквій не припинялися сім років. 2016-го Амстердамський окружний суд ухвалив рішення на користь України. Але кримські музеї подали апеляцію, розгляд якої тривав ще довше, ніж розгляд справи у першій інстанції.

 У Міністерстві закордонних справ України зазначають: фейки Кремля про російську спадщину Криму зазнали фіаско. А повернення артефактів до України матиме не лише матеріальну та культурну цінність, а й відіграє велику роль у боротьбі з російською пропагандою, яка маніпулює історією.

"Ми перемогли і досягли справедливості. Справді, міжнародне право не швидке, але невідворотне. Усі російські фейки, маніпуляції та спроби ввести суд в оману зазнали краху", — акцентував очільник МЗС Дмитро Кулеба.

Привітав рішення про повернення "скіфського золота" та інших стародавніх кримських реліквій на територію України й президент Володимир Зеленський.

"Довгоочікувана перемога у суді Амстердама! "Скіфське золото" повернеться до України. Вдячний суду за справедливе рішення, а командам Міністерства юстиції, Міністерства закордонних справ, Міністерства культури та інформаційної політики за результат. Ми завжди повертаємо своє. Спочатку повернемо "скіфське золото", а потім і Крим", — прокоментував Зеленський.

"Скіфське золото", зазначають експерти, обов'язково повернеться до Криму, але тільки після деокупації півострова.

Читайте також: "Скіфське золото" буде у Києві до деокупації Криму: подробиці (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір