Відновлення Нормандського формату і не лише: пріоритети майбутніх перемовин Зеленського та Байдена (ВІДЕО)

Владимир Зеленский и Джо Байден. Коллаж: liga.net

Президент України Володимир Зеленський позитивно оцінив розмову лідерів США та Росії Джо Байдена і Володимира Путіна, яка відбулася напередодні. Перемогою Зеленський назвав беззастережну підтримку Штатами суверенітету та незалежності нашої країни. Проте більш детальну оцінку перемовин готовий дати після особистої розмови з американським лідером, повідомляє "Дом".

Вже завтра, 9 грудня, Джо Байден та Володимир Зеленський мають обговорити подальші кроки щодо стримування Росії від вторгнення та поновлення роботи Нормандського формату, — наголосив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв'ю Reuters.

"Зараз, оскільки з боку Росії не вистачає конструктиву, головний пріоритет — це ефективно втілювати комплексний пакет стримування, щоб утримати її від подальшої військової ескалації", — резюмував Кулеба.

Переговори Байдена та Путіна вкотре показали, що весь цивілізований світ підтримує перспективу вступу України до НАТО, вважають в українському парламенті.

"Щодо нашої перспективи в НАТО, США, як і весь цивілізований світ, зайняли однозначну позицію. Питання членства України в Альянсі — це питання політичного консенсусу його країн-членів, ми працюємо зі столицями над розвитком цього консенсусу", — наголосив спікер ВР Руслан Стефанчук.

На вимоги Путіна гарантувати, що Україна не стане членом НАТО, Джо Байден зазначив, що ніхто не має права диктувати Альянсу, кого не варто приймати. А у випадку вторгнення до України Штати обіцяють жорсткі санкції.

Ідеться про економічні обмеження, військову допомогу Україні та можливе розгортання американських військовослужбовців у регіоні.

Водночас, на думку американської сторони, Путін не ухвалив остаточного рішення щодо вторгнення до України. І трубопровід "Північний потік-2", який поки що не запущено, може відіграти у цьому питанні ключову роль.

У США припускають, що країна готова відповісти ядерним ударом на можливу ескалацію в Україні, повідомляє видання The Independent.

"Це може означати, що наші кораблі, які перебуватимуть на недосяжній для противника відстані в Чорному морі, будуть руйнувати військовий потенціал Росії. І я не виключатиму також участі й наземних військ. І якщо ви не знали, то ми також не виключаємо застосування ядерної зброї", — сказав в інтерв'ю The Independent Роджер Вікер, член Республіканської партії.

На думку військового експерта Олега Жданова, натяки Володимира Путіна на повномасштабне вторгнення до України — не більше, ніж психологічний тиск з боку Кремля.

"Я думаю, це більше схоже на політичний та психологічний тиск з боку Російської Федерації. Не бачимо формування ударного угруповання на якомусь оперативному чи стратегічному напрямах для завдавання удару по Україні та для вторгнення до держави", — сказав він.

Проте питання активної дезінформації з російської сторони не може не насторожувати, вважає тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін.

"Російські ЗМІ поширюють неправдиві тези, стверджуючи, що саме Україна хоче спровокувати конфлікт з Росією, або що НАТО, суто оборонний альянс, своїм партнерством з Україною нібито загрожує Росії. Останнім часом ми спостерігаємо сплеск активності в соціальних мережах, що поширюють антиукраїнську пропаганду, наближаючись до рівня вторгнення Росії до України у 2014 році", — зазначила Квін.

Цілком імовірно, що Володимир Зеленський у завтрашній розмові з Джо Байденом порушуватиме питання про прямі переговори з Путіним. Наразі в Офісі президента України зазначили, що готові до будь-яких перемовин із Росією. Зокрема, за участю Туреччини або в розширеному Нормандському форматі.

Читайте також: Коли Байден зателефонує Зеленському за підсумками розмови з Путіним — названа дата

Нагадаємо, 7 грудня відбулася онлайн-зустріч президентів США та Росії Джо Байдена та Володимира Путіна, яка тривала понад 2 години. Під час переговорів Путін перебував у резиденції у Сочі, Байден — у Білому домі у Вашингтоні.

Прямий ефір