Східна Україна: туристичний напрям, який розвивається, в картинках (ФОТО)

Фото: Euronews

Eastern Ukraine: an emerging tourism destination in pictures

Nataliia Liubchenkova/Euronews

09/01/2021

Індустрія туризму, що бурхливо розвивається — не перше, що спадає на думку, коли думаєш про Донбас, охоплений війною промисловий регіон на сході України. Проте тут є безліч туристичних проєктів, які представляють його культуру, охоплюючи промисловий ландшафт та історію.

Цей регіон пропонує геологічні пам'ятки, як занедбані, так і діючі шахти, нові зелені ферми, які дають можливість зануритися в місцеву культуру, та пейзажі, наскільки сягає око. Якщо все це звучить для вас добре, можливо, прийшов час забронювати поїздку.

Пригоди такого роду, широко відомі як "промисловий туризм", можуть бути не такими звичними, як пляжний відпочинок або огляд стародавніх пам'яток, але у них також зростає кількість відданих фанатів. Ми вивчили основне, що може запропонувати цей район.

Лабіринт і озера гіпсової шахти, Іванград

Раніше це була гіпсова шахта, але для стороннього вона виглядає як ланцюг помаранчевих пагорбів поруч з невеликим селом. Вхід до шахти служить воротами в таємничий підземний світ, який реально заслуговує вашого часу.

Вхід в стару гіпсову шахту в Донецькій області (Nataliia Liubchenkova/Euronews)

Захисне спорядження для голови в таких місцях — дуже хороша ідея. Друга умова — знайти хорошого гіда; досліджувати регіон простіше з "краєзнавцями", що реально означає "краєзнавці та ентузіасти" — плюс менше шансів заблукати.

Ми слідували за Михайлом Кулішовим, знавцем дивовижних геологічних пейзажів регіону.

"Що особливого в геологічному туризмі в Донецькій області України — це те, що на відносно невеликій території можна побачити скелі практично всіх геологічних епох, від найдавніших гранітів до унікальних лужних масивів", — сказав Михайло.

Михайло знає дорогу в найкрасивіші куточки регіону, він захоплююче пояснює природні явища та підсумки десятиліть досліджень.

Михайло Кулішов в старій гіпсовій печері в Іванграді, Донецька область (Nataliia Liubchenkova/Euronews)

"Я дійсно хотів би показати, наскільки унікальний наш регіон — ось чому він так сподобався західним європейцям", — додав наш гід.

Він говорив про промислових інвесторів, які багато зробили для місцевого розвитку. Наприклад, найбільше місто Донецької області — Донецьк (наразі перебуває не під контролем уряду України) був заснований промисловим інженером Джоном Джеймсом Хьюзом наприкінці XIX століття.

Лабіринт коридорів в старій гіпсової шахті (Nataliia Liubchenkova/Euronews)

Гіпсова шахта була одним з таких місць. По суті, це лабіринт коридорів, розташованих на різних рівнях, які залишилися після видобутку гіпсу. Тунелі цього лабіринту зазвичай мають ширину від 7 до 12 м і можуть досягати висоти до 6,5 м. За оцінками, вони тягнуться на 7 км в довжину.

Деякі галереї печерної мережі залиті водою, в результаті такі "озера" досягають глибини 4 м.

Звідки нам це знати? Про це нам розповів сертифікований місцевий печерний дайвер відразу після того, як виплив із одного з них. Є дійсно багато можливостей досліджувати ці приховані місця, деякі з них більш доступні, деякі вимагають спеціальної підготовки — але всі вони цікаві.

Соляна шахта біля Соледара

В історичну частину місцевого соляного виробництва ви можете потрапити на підйомнику, який спускає вас на глибину до 300 м. Підземні галереї тут дуже просторі. В одній з найбільших відбуваються фестивалі філармонії. Інша — це футбольний стадіон. Є церква та соляні скульптури з прикрасами.

Скульптура в соляній шахті біля Соледара, Донецька область (Mykhailo Kulishov)

Такі промислові об'єкти вже не перший день служать культурі регіону.

Підземний спелеологічний санаторій

Так званий спелеологічний санаторій під назвою "Соляна симфонія" також розташований у соляній шахті та зазвичай повністю заброньований, якщо на нього не діють обмеження, пов'язані з пандемією. Сюди приїжджають на пару тижнів в надії вилікувати респіраторні захворювання. Пацієнти проводять час під землею, дивлячись фільми, граючи в шахи, виконуючи групові вправи, граючи в настільний теніс, читаючи книги та відвідуючи місцевий бар.

Кімната в спелеологічному санаторії, розташованому в соляній шахті в Донецькій області (Mykhailo Kulishov)
Кімната відпочинку в спелеологічному санаторії, розташованому в соляній шахті в Донецькій області (Mykhailo Kulishov)

Підвали ігристих вин

Довга історія регіонального промислового розвитку, іноземні інвестиції та радянське правління допомогли зв'язати гірські традиції регіону з виробництвом ігристих вин.

Сьогодні місцевий виробник Artwinery пропонує можливість побачити весь цикл виробництва ігристого вина, а також відвідати його історичні підземні галереї, розташовані на глибині до 72 метрів.

"Піраміди" Райгородка

Піраміди, як їх іноді називають місцеві жителі, є відвалами від виробництва крейди, яке тут припинилося в 1990-х роках.

Як це часто буває, природа сприйняла результати людської діяльності та перетворила їх на щось прекрасне. Зараз це ідеальне місце для походу або велосипедної прогулянки. Тут є велосипедні клуби, до яких ви, можливо, захочете приєднатися під час однієї з місцевих експедицій.

Вид з повітря на річку Сіверський Донець в Донецькій області (Nataliia Liubchenkova/Euronews)

На жаль, інфраструктура відстає від можливостей, які пропонує цей регіон. Один із варіантів поїздки — обрати для проживання місто побільше, наприклад, Святогірськ, Краматорськ або Слов'янськ, а звідти зробити одноденну поїздку. Інший варіант — звернутися до місцевих жителів, які пропонують варіанти "зеленого" житла — стежте за публікаціями в регіоні, щоб дізнатися про них більше.

Однак є надія на поліпшення інфраструктури. Наразі регіон отримує певну увагу з боку уряду з точки зору розвитку туризму, а також великої любові й уваги місцевих ентузіастів туризму. Вони часто отримують фінансування від міжнародних неурядових організацій допомоги, що допомагає їм почати свій бізнес, що, в свою чергу, поліпшить життя людей в місцевих громадах.

Яна Синиця, місцевий гуру туризму й активістка громадського розвитку, каже, що іноземні туристи не були рідкістю в Донецькій області до 2014 року, коли почався конфлікт. Зараз її бізнес відроджується, але вона обслуговує в основному внутрішній ринок, куди також приїжджають іноземні гості з міжнародних НУО та міжнародні журналісти.

Джерело: https://www.euronews.com/2021/01/09/eastern-ukraine-an-emerging-tourism-destination-in-pictures

Медіа-партнери
Прямий ефір