Відновлення будинків на Донбасі: "Официальный разговор" із Ігорем Бойком

Игорь Бойко. Фото: kanaldom.tv

У Донецькій області восени продовжаться відновлювальні роботи щодо зруйнованих внаслідок бойових дій будинків. За два місяці планується відремонтувати близько 400 будинків. Цим займатимуться співробітники Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС).

Скільки всього налічується зруйнованих будинків у Донецькій області та які відновлювальні роботи здійснюють рятувальники — розповів директор департаменту з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Донецької ОДА Ігор Бойко у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Грамова. 

— Розкажіть про обласну програму з відновлення зруйнованого житла. Які це руйнування, як вона реалізується?

— Ця програма стартувала восени 2017 року. Це програма відновлювальних робіт за рахунок обласного бюджету Донецької області. Це матеріали з регіонального матеріального резерву. Використовуючи ті будівельні матеріали, які у нас є, ми почали роботу з відновлення зруйнованого житла. Того житла, яке було зруйновано в результаті бойових дій. Програма триває до сьогоднішнього дня.

Кількість будинків — офіційно підтверджено 13 922 адреси. На жаль, ця цифра не остаточна. Бойові дії тривають. Тільки якщо взяти перші два тижні липня, в Авдіївці було зруйновано два будинки. 13 липня в населеному пункті Тамарчук Волноваського району було зруйновано три приватні будівлі й один об’єкт інфраструктури — трансформаторна підстанція. В результаті чого весь населений пункт був знеструмлений.

— Є також території, де відсутня безпекова складова, і якусь оцінку здійснити неможливо.

— Так, там ми не здійснювали. Важко здійснити там підрахунки, тому що не можуть зайти на цю територію відповідні служби, які уповноважені проводити цю роботу.

Якщо брати за локаціями, у нас є великі міста, де найбільше зруйновано будівель, а також інші невеликі населені пункти, в яких практично навіть не залишилося цілих будинків. Наприклад, Широкине. У Широкиному немає жодної цілої будівлі. Кожен об’єкт хоч якесь пошкодження, хоч мінімальне, але отримав. Люди там зараз не проживають.

Питання про відновлення там наразі не стоїть. Компенсація — так, потихеньку працює, зрушила з мертвої точки.

— Кому виплачуються компенсації?

— Коли будинок не підлягає ніякому відновленню. Тобто дешевше побудувати новий, ніж відновити той будинок.

— Ремонтно-відновлювальні роботи здійснюють співробітники Державної служби з надзвичайних ситуацій, які приїжджають з інших областей. Чому саме так була побудована робота?

— Обласний бюджет почав брати участь у цій програмі з осені 2017 року. До цього відновлювальними роботами займалися різні гуманітарні організації, гуманітарні місії. Саме гуманітарні організації відновлювали об’єкти та приватні будинки в тих населених пунктах, які віддалені від району бойових дій.

Ми ж почали займатися тими адресами, де все ж небезпека присутня. При цьому ми туди не можемо залучити цивільних людей, фахівців саме будівельників, тому що там небезпечно. А співробітники ДСНС — це все ж люди з погонами, які служать. Їхня робота спрямована на те, щоби рятувати людей, надавати людям всіляку допомогу, зокрема й усувати наслідки різноманітних надзвичайних ситуацій. Бойові дії — надзвичайна ситуація. Є законні підстави залучати цю категорію людей для відновлювальних робіт.

Це дуже складний процес. Ніхто не приїжджає сюди просто так. Вони всі заходять за наказом. Вони включені в списки учасників операції Об’єднаних сил, і ті локації, де вони працюють, теж визначені указом командувача. За кожним цим співробітником ДСНС зберігається соціальний пакет, тобто є гарантія держави про його захист, страхування. Вони працюють теж не просто так. Вони намагаються себе убезпечити, і це наказова норма. Тобто працюють в бронежилетах, в касках.

Ми для виконання безпечної роботи постійно намагаємося отримати режим тиші, обопільне підтвердження. Якщо немає режиму тиші, то ніхто на ті об’єкти працювати не виходить. У нас завжди проблема з цим режимом тиші. Не так легко отримати його. В цьому році вже під час відновлювальних робіт у нас був один випадок у Волноваському районі, що ми змушені були зняти співробітника ДСНС з об’єкта. Десь близько тижня в тому населеному пункті роботи не проводилися, поки ми знову не домоглися режиму тиші.

У минулому році були постійні проблеми. У минулому році ми доходили навіть до таких способів отримання режиму тиші, що не на весь населений пункт брали, а на окремі адреси. Як правило, ці адреси були видно з боку непідконтрольної території України, там і була гостра необхідність відремонтувати ці будинки, тому що там дійсно проживають люди. Як правило, це люди з незахищених верств населення, тобто вони і так потребують допомоги, а тут ще й будинок частково зруйнований. Під такі локальні адреси ми окремо просили режим тиші в минулому році, й ми його отримували й здійснювали там відновлювальні роботи.

— Про які саме роботи йдеться?

— Співробітники ДСНС не є фахівцями в будівельній справі. Так, вони можуть десь щось залатати, підлатати, відремонтувати. Капітальний ремонт вони робити не можуть.

У будь-якому приватному будинку дві головні складові — це міцний фундамент і хороший дах. Від бойових дій, насамперед, саме дах і страждає. Якщо протікає шифер, волога потрапляє всередину будинку. Будинок поступово починає все більше і більше руйнуватися. Щоб хоча б від цього убезпечити будівлю, насамперед роботи спрямовані на відновлення дахів.

На окремих адресах у нас є можливість відремонтувати вікна, замінити ці вікна. Були випадки, коли й двері міняли. Були випадки, що і стіни злегка відновлювали.

Як це відбувається. Місцеві жителі звертаються в свої місцеві органи влади із заявою, щоб фахівці обстежили їхній будинок і вжили заходів щодо проведення відновлювальних робіт. Місцеві органи влади визначають, що можна зробити з цим будинком.

По-перше, чи потрапляє він під категорію тієї будівлі, яку дійсно ми можемо відновити за нашою програмою. І визначає обсяг роботи. Спочатку відштовхуючись від будівлі, а потім від тих матеріалів, які у нас є.

— Восени продовжаться відновлювальні роботи. Скільки будинків планують відновити?

— У 2021 році відновлювальні роботи ми розділили на два етапи. Перший етап був із 1 квітня до 9 червня. Матеріалів, які були в наявності, вистачило на 439 будинків.

Зараз з’явилося додаткове фінансування в розмірі 7 млн грн. Ми проводимо процедуру закупівлі цих будівельних матеріалів, які потрібні для відновлення. Ми плануємо, що до 1 вересня весь обсяг необхідних матеріалів буде закуплено, вже буде на локаціях, і з 1 вересня чергова група співробітників ДСНС — це буде близько 150 осіб — приїдуть і два місяці працюватимуть. За цей час будуть відновлені близько 400 будинків.

Прямий ефір