Під час війни інфляція та курс валют залежать від двох факторів — деталі від Милованова

Ілюстративний колаж: fotolia.com

Під час війни інфляція та курс валют залежать не так від ринкових умов, як від очікувань і реальних дій на фронті. Про це сьогодні, 16 червня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів президент Київської школи економіки, радник керівника Офісу президента України Тимофій Милованов.

"Якщо буде паніка, то курс злітає. Якщо погіршується ситуація на фронті, то погіршуються очікування — курс і ціни злітають. Якщо ж ситуація покращується, наприклад, розблокуються порти або налагоджується логістика, або йде звільнення територій, тоді очікування покращуються", — пояснив Мілованов.

Другий важливий чинник для воєнного часу — це фінансова підтримка партнерів.

"Партнери декларують близько 30 млрд дол. підтримки до кінця року для України. Це в середньому 4 млрд дол. на місяць, а насправді — до 14 млрд дол. на місяць, тому що в різні місяці по-різному. З цих 30 млрд дол. вже надійшло 6,8 млрд дол. А Україні треба додатково близько 5 млрд дол. на місяць. І якщо ця різниця буде закрита, то проблем із курсом не буде. Якщо ж вона не буде закрита, то ризики підвищення курсу є, звісно", — деталізував експерт.

Милованов упевнений, що проблему з фінансуванням України буде вирішено, тому що Україна зараз отримує "величезний безпрецедентний рівень підтримки".

"Це як за найкращих часів Афганістану. На піку підтримки Афганістан отримував 4 млрд дол. на рік тільки на армію. А ми за місяць отримуємо більше", — сказав він.

Нагадаємо, Національний банк України з початку повномасштабного вторгнення РФ, з 24 лютого, зафіксував офіційний курс долара на рівні 29,25 грн. У НБУ вважають, що українська економіка ще не готова до повернення плаваючого курсу валют, для цього мають скластись певні макроекономічні передумови.

Прямий ефір