Влада Лукашенка залежить від Путіна: ризики військових навчань "Захід-2021" обговорюємо з експертом

Эфир программы "Украина на самом деле". Скриншот видео: kanaldom.tv

Із 10 вересня в Білорусі тривають навчання "Захід-2021", які турбують не лише Україну, але й усю Західну Європу. Військові експерти стверджують, що одна з головних цілей навчань — інтегрувати російські війська якомога ближче до кордонів НАТО.

Саме на цьому аспекті акцентував свою увагу аналітик Інституту військових досліджень Джордж Баррос в інтерв'ю "Голосу Америки"

"Однією з чітких цілей навчань "Захід-2021" є розвиток російсько-білоруських військ регіонального угруповання. Росіяни сподіваються інтегрувати російські бойові підрозділи досить глибоко, аж до об'єднаних батальйонів", — зазначив Баррос.

Навчання тривають на дев'яти полігонах, розташованих на території Росії, в акваторії Балтійського моря, а також на п'яти полігонах Збройних сил Білорусі. Всього в навчаннях беруть участь до 200 тис. осіб особового складу, близько 80 літаків і вертольотів, до 760 одиниць бойової техніки, зокрема 290 танків, 240 знарядь, реактивних систем залпового вогню та мінометів, а також до 15 кораблів. Міністерство оборони Білорусі раніше заявило, що навчання базуватимуься на сценарії, коли дві країни піддаються нападу.

Ризики військових навчань "Захід-2021" у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" аналізує військовий експерт Михайло Притула.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Інформація щодо навчань "Захід-2021" тривожна, в ній чуються якісь ризики, з якими ми можемо зіткнутися. Ймовірно, Україні доведеться на них реагувати?

— Зрозуміло, що коли Росія проводить навчання, то показує всю свою міць. Тобто 80 літаків, що літають у Росії, сьогодні зосереджені в одному місці. Всі 240 танків там присутні й так далі. Це, з одного боку, величезна кількість техніки, яка присутня там, з іншого боку, це мізерна кількість військ, якої достатньо хіба що для того, аби захопити або окупувати таку маленьку країну, як Білорусь.

— Це нас має якось заспокоїти?

— Ні. Нас це не має заспокоїти.

Ми повинні розуміти, що з півночі тепер у нас — межа знову з недружньою країною, яка може будь-якої миті перетворитися на плацдарм для атаки на Україну.

І ось ця напруженість, яку Росія створює, — це її стандартні дії. Зробити хорошого вона нічого не може навіть на тих територіях, які вона окупувала вже, вона може зробити лише щось погане. Вона може показати, що "ми можемо захопити щось". А що потім робити з цими територіями, чи житимуть там люди краще, чи розвиватиметься там ця територія, — вони цього не роблять. Вони можуть просто зробити щось погане.

— На півночі понад тисяча кілометрів нашого спільного кордону з Білоруссю, і ми чуємо те, що звучить із вуст пана Лукашенка. Згадайте його висловлювання щодо того, що "взагалі кордон перекриємо, треба посилювати контроль".

— Зрозуміло, наразі легітимність влади Лукашенко під питанням, і він намагається нагнітати обстановку, щоб показати, що хтось "збирається нападати на Білорусь", але те, що Україна збирається нападати на Білорусь — це потрібно мати дуже велику фантазію. Україна ніколи не нападатиме на Білорусь.

Проте наразі влада Лукашенка цілком залежить від Путіна. І це єдина його підтримка. І він зараз говоритиме те, що необхідно Путіну, й нікому більше.

Відповідно, якщо Росія захоче використовувати Білорусь як плацдарм для атаки на Україну, їй в цьому нічого не заважатиме. Питання в тому, щоб легітимізувати присутність своїх військ на території Білорусі. Для цього відбуваються ці навчання, і вводиться 200-тисячний контингент військ. Чи залишать вони територію Білорусі після навчань, — це питання. Чи залишить територію Білорусі техніка, яку Росія ввела, — теж питання. Можливо, так, як було у нас навесні, навчання Росії на кордонах з Україною, і була велика кількість техніки зосереджена на кордонах України. Техніка залишилася — війська пішли. Але техніка залишилася. Тобто Путін показує, що напруженість можлива, він готовий тощо.

— Йдеться про поглинання Росією Білорусі, про можливе створення союзної держави. Які ризики існують для України? Які кроки ми маємо продумувати?

— Ми маємо приготувати вже 240 "Джавелінів", або українських "Стугн". Якщо там 80 літаків, значить, ми маємо приготувати 80 ракет систем ППО, й очікувати. Якщо вони звідти підуть — значить, вони завдаватимуть удару, і зненацька це зробити не вдасться.

Але ми пам'ятаємо, що коли Росія атакувала Україну зі сходу, то вони прийшли на ті території, вони нічого на них не зробили, вони не покращили життя людей, не стали розвивати ці території, нічого не відбувалося. Те ж саме відбувається в Білорусі. Якщо вони туди прийдуть — ця територія стане напівпустельною, тому що Росія звідти викачуватиме ресурси, а сама не прийде.

Це прекрасно розуміє народ Білорусі. І ми можемо порівняти ці події з тими, які були в Україні. Був у нас президент, який потім втік, і Росія намагалася на нього робити велику ставку. Була підготовка до війни на території України. Це все закінчилося війною, окупацією територій, зниженням рівня життя людей.

Те ж саме відбувається в Білорусі. Тобто — ставка на президента, який уже не дуже легітимний, і народ Білорусі, ймовірно, постане в цьому разі, й питання легітимності, й передачі влади постане перед білоруським народом. Думаю, що Росія теж оцінює ці ризики. І якщо ми в комплексі розглядатимемо цю ситуацію, то, ймовірно, Росія не піде війною та не окуповуватиме Білорусь. Це лише демонстрація прапора. Тобто те, що ось "ми маємо техніку, всі 80 літаків, всі 240 танків, вони беруть участь [у навчаннях] на кордонах".

— Хто і чим може допомогти Україні в цьому разі — ваш прогноз?

— У цій ситуації, яка є у нас, нам завжди допомагатимуть США, тому що це відповідає їхній зовнішньополітичній доктрині: допомагати країнам, які борються проти тиранії та диктатури. Так само, як Сполучені Штати допомагали Радянському Союзу під час Другої світової війни, і без допомоги США — ми повинні прямо про це говорити — Радянський Союз не виграв би цієї війни.

Так само вони зараз допомагають Україні, яка бореться проти диктатури й тиранії та відстоює демократичні принципи. Оскільки наш народ показав те, що він дійсно бореться проти окупації Російською Федерацією, проти країни-агресора, бореться за демократію. І нам допомагатимуть усім необхідним, щоб відбити атаку всіх цих 240 танків російських, 801 літака, які можуть на нас піти в результаті цих навчань "Захід-2021".

Що це може бути? Все. Це може бути передусім техніка. Техніка нового покоління, яка перевищує всі можливості Росії, це мікрочіпи, це комп'ютери, це системи зв'язку, системи виявлення, ППО. Ну, й ті ж самі протитанкові системи, які дозволять знищити всі 240 танків, які беруть участь у цих навчаннях, і які можуть там залишитися.

Прямий ефір