Військові психологи на фронті: про їхню роботу розповідає Наталія Підлісна

Наталія Підлісна. Фото: kanaldom.tv

Чому мотивація бійців на фронті часто залежить від психолога. Як працюють ці фахівці у воєнних умовах та як допомагають українським захисникам виживати у нелюдських умовах. Про це в інтерв'ю "Ранку Вдома" розповіла психологиня Наталія Підлісна.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Що може робити військовий психолог там, де люди перебувають в екстремальних умовах??

— Дійсно, на передовій люди живуть та діють в екстремальних умовах, і в них інакше проявляються емоції.

Наприклад, страх. Страх — це одна з базових емоцій людини. Психолог на фронті допомагає навчитися співпрацювати з ним. Не позбутися, а саме співпрацювати.

Перші дні для військових дуже важливі й дуже важкі. Бій перетворюється на таку небезпечну методичну роботу, яку треба виконувати зі злістю і виваженістю. Саме психолог навчить перетворювати страх на злість і виваженість.

Приблизно через 10 діб, коли настає друга фаза адаптації, військові починають адекватно реагувати на екстремальні ситуації. Військовий психолог тоді допомагає стабілізувати рівень працездатності.

У третій період адаптації, через місяць, з'являється втома і зниження мотивації. Тоді психолог працює з мотивацією.

На передовій психолог може бути помічником командира і навіть давати рекомендації щодо того, які завдання давати конкретному військовому.

— А які завдання найчастіше стоять перед психологом, коли він працює з досвідченими військовими?

— Коли психолог працює з досвідченими військовими, то він починає оцінювати їхні очікування і зіставляти їх з дійсністю.

Часто військові очікували, що все буде йти за чітким планом, а в реальності все йде не по плану. Або, наприклад, військові очікували, що місцеві жителі будуть дуже гарно до них ставитися. Насправді це не завжди так, люди можуть бути виснажені, або навпаки налаштовані вороже. А це дуже демотивує військових.

Військові очікують що в них буде якийсь режим харчування і сну, а в них дефіцит часу, прискорення темпу, складність рішень, поєднання кількох видів діяльності одночасно, високий рівень фізичного та психологічно навантаження. Тому інколи у захисників проявляється стрес і їм треба допомога. От з цим допомагає справитися психолог.

Що повинен знати й вміти військовий психолог?

— Він має вивчити всі види бойової праці військовослужбовців, ситуації їх побутового життя. Психолог має уважно спостерігати за поведінкою військового і робити дуже швидкі висновки. Інколи швидкі, інколи треба довго спостерігати за людиною.

Зібрану інформацію аналізують і надають командиру для прийняття рішень. Тобто аналіз і синтез — головні навички.

Також він виокремлює якісь проблеми, щодо конкретних людей чи груп і надає пропозиції їх вирішення. Психолог може вчити військових працювати з диханням, нормалізувати його, концентрувати увагу, робити самомасаж. Військові психологи мають знати безліч вправ на релаксацію і на мобілізацію психіки й тіла.

І головне, мабуть, військові психологи мають бути стресостійкими, любити людей, приймати їх в будь-якому вигляді й у різних проявах.

Читайте також:

Медіа-партнери
Прямий ефір