Украина наш дом

Війна Росії проти України є загрозою всьому світу — Блінкен представив стратегію США для Африки (ВІДЕО)

Ілюстративний скриншот відео: kanaldom.tv

Росія прагне розширити свою присутність в Африці. Так вважає міністр оборони Сполучених Штатів Америки Ллойд Остін. За його словами, плани Москви загрожують міжнародному порядку. А США прагнуть забезпечити африканським країнам гарантії безпеки. Державний секретар США Ентоні Блінкен під час візиту до Південно-Африканської Республіки заявив, що Вашингтон вважає 54 країни континенту рівними партнерами у розв’язанні глобальних проблем, та представив стратегію Сполучених Штатів для Африки. Ця програма співробітництва та партнерства покликана допомогти африканським країнам у подоланні кризи, спричиненої насамперед агресією Росії в Україні, повідомляє "Дом".

Так, візит до ПАР держсекретар США почав символічно — з відвідування меморіалу Гектора Пітерсона — 11-річного хлопчика, вбитого під час протесту проти політики расової сегрегації 1976 року.

Після зустрічі з міністром закордонних справ та співробітництва ПАР Наледі Пандор Блінкен написав у Twitter, що країни сповнені рішучості працювати разом для безпечнішої та демократичнішої Африки. А також наголосив, що відносини на африканському континенті відіграють ключову роль у розв’язанні глобальних проблем, адже Африка незабаром визначатиме майбутнє не лише свого континенту, а й світу.

"До 2050 року кожен четвертий житель Землі буде африканцем. Наша стратегія щодо Африки на південь від Сахари заснована на визнанні того, що цей великий і різноманітний регіон є найбільшою геополітичною силою. Тієї, яка формувала наше минуле, формує наше сьогодення і формуватиме наше майбутнє", — йдеться у повідомленні Блінкена.

Побудувати міцний та благополучний світ без безумовного дотримання норм міжнародного права та глобальної безпеки неможливо. А Росія ж порушує всі ці норми, заявив Блінкен під час спільної пресконференції з міністром закордонних справ ПАР.

"Проблема, яку ми маємо у зв'язку з агресією Росії проти України, полягає в тому, що це не лише агресія проти іншої країни, це агресія проти основних принципів міжнародної системи: багатосторонності, у що ми віримо та у що інвестуємо. Статут ООН ставить на чільне місце суверенітет і незалежність націй і був створений після двох світових воєн для того, щоб переконатися, що не буде ще однієї. Основні принципи, які він встановив, було призначено саме для цього", — сказав держсекретар США.

ПАР та ще 16 африканських країн зайняли нейтральну позицію щодо повномасштабного вторгнення Росії до України. Представники цих держав утрималися під час голосування щодо резолюції ООН, яка засуджує російську агресію. За резолюцію проголосували лише Конго та Руанда. Заразом президент ПАР Сіріл Рамафоса відмовився засудити агресивні дії Росії. Тепер міністр закордонних справ ПАР Наледі Пандор заявила, що в їхній країні війну проти України ніхто не підтримує:

"У Південній Африці ніхто не підтримує війни. Ми ясно дали це зрозуміти й заявили, що хочемо бачити активізацію зусиль щодо розширення дипломатії, використовуючи зусилля Організації Об'єднаних Націй, зокрема генерального секретаря та інших лідерів, які можуть мати вагу в плані переконання співрозмовників сісти за стіл перемовин та домовитися про врегулювання цього жахливого конфлікту".

Війна, розв'язана Росією проти України, — це не локальний конфлікт. Це загроза всьому світу, наголосив держсекретар США.

"Якщо ми дозволимо великій країні залякувати меншу, просто вторгатися в неї та захоплювати її територію, це буде відкритий сезон, не тільки в Європі, а й у всьому світі, це матиме наслідки і тут, і скрізь", — наголосив Блінкен.

Два тижні тому міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров відвідав Єгипет, Конго, Уганду та Ефіопію. Під час візиту він заявив, що африканському континенту загрожує голод, та звинуватив у цьому Захід. І справді африканські держави зараз серйозно стурбовані дефіцитом продовольства. Тільки створила цю проблему саме російська агресія проти України — обстріл зерносховищ та блокування експорту зерна. За прогнозами Центру глобального розвитку, через війну Росії проти України кількість людей, які проживають в умовах крайньої бідності, може збільшитися на 40 мільйонів. Москва прагне розширити свій вплив на континенті, заявив міністр оборони США. І цей вплив є деструктивним.

"Росія продає дешеву зброю та підтримує сили найманців. І це ще одне нагадування про готовність Москви сіяти хаос і загрожувати заснованому на правилах міжнародному порядку, і це виходить далеко за межі безрозсудного вторгнення Путіна до України", — сказав Ллойд Остін на церемонії зміни африканського командування Збройних сил США.

Для розв’язання економічних проблем та головного питання — продовольчої безпеки на континенті — було розроблено та затверджено стратегію США. Її мета — допомогти африканським країнам у подоланні кризи й водночас не дати їм потрапити у повну залежність від Кремля. Перемовини держсекретаря США Ентоні Блінкена з лідерами африканських країн з питань охорони здоров'я, інфраструктури, торгівлі та інвестицій є першим реальним кроком щодо її реалізації.

Читайте також: Геополітичні аспекти війни в Україні та як впливати на позиції держав: велике інтерв'ю з Куртом Волкером

Як повідомлялося раніше, США активізували дипломатичні відносини з країнами Африки, де до цього мали перевагу представники Росії та Китаю. Пані посол США в Організації Об'єднаних Націй Лінда Томас-Грінфілд відвідала Уганду, а потім планувала відвідати Гану та Кабо-Верде. Під час візиту на континент державний секретар США Ентоні Блінкен відвідає Конго, Руанду, ПАР та Камбоджу.

Прямий ефір