Війна — наслідки для екології та клімату: інтерв'ю з міністром захисту довкілля Стрільцем

Руслан Стрілець. Фото: golos.com.ua

Російська військова агресія, окрім багатьох проблем, завдає також непоправної шкоди навколишньому середовищу. Збитки, завдані природі України за пів року війни, вже перевищують 395 млрд грн. Москва створює екологічні проблеми іншим країнам, але біда може спіткати й саму Росію.

Про те, чим загрожують екології дії РФ надалі, як бойові дії впливають на зміни клімату, а також про те, як відновити зруйновані екосистеми та чи вдасться притягнути Росію до відповідальності, розповів міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA.

— Як воєнні дії впливають на екологію сьогодні та на екологію майбутнього України? Що саме сьогодні Міністерство захисту навколишнього середовища та природних ресурсів може зробити в умовах війни?

— Те, що вже пів року відбувається в Україні, стало викликом не лише українцям. Це виклик, власне, всьому цивілізованому світу, це тест на те, чи взагалі готове суспільство сприйняти й заплющити очі на той терор, який сьогодні робить Росія. Ми сьогодні в Україні боремося проти ворога, щоб наступний День Незалежності ми вже святкували повноцінно у мирній країні без якоїсь російської хвороби монархізму, зневаги долі людей та нехтування довкіллям.

Наслідки для довкілля — колосальні, таких масштабів шкоди довкіллю, мабуть, не було під час жодної війни. Попередня сума збитків уже сьогодні перевищує 395 мільярдів гривень. Тобто це вже вдвічі більше, ніж було озвучено наперед, у попередніх наших заявах.

З них 176 мільярдів гривень — це збитки від забруднення повітря, 106 мільярдів — це збитки водним ресурсам нашої країни тощо. Це колосальні збитки, які, зокрема, лежать сьогодні в основі 304 матеріалів, які були передані правоохоронним органам. Це свідчить про те, що ті неконтрольовані викиди, які сьогодні походять від горіння лісів, нафтобаз, потрапляють у верхні верстви атмосфери та шкодять не лише Україні, а й усьому світу.

Забруднювачі на багато тисяч кілометрів і так чи інакше, рано чи пізно всі вони випадуть або кислотними дощами, або якимись іншими аномаліями на території європейських країн або на території самої Росії. Замість того, щоб боротися зі своїми лісовими пожежами в Росії, сьогодні всі сили кидають на війну з Україною, а це теж шкода і це порушення всіх конвенцій, які сьогодні існують.

Це ж здоров’я кожного мешканця сучасних цивілізованих країн. Ми сьогодні розуміємо, що кожна ракета, яка пошкодила ті самі очисні споруди, — це скидання неочищених стоків у наші річки. Потім ці стоки потрапляють у Чорне море, потім у Світовий океан. Тобто все, що сьогодні відбувається, — це збитки навколишнього середовища всього світу.

Ті дії, які сьогодні відбуваються у зв’язку з війною, у зв’язку з окупацією частини України, наближають точку неповернення. Ці наслідки точно матимуть вплив на клімат на нашій планеті.

— А чи можна зараз притягнути росіян до відповідальності за екологічні злочини?

— Ми щодня фіксуємо кожен випадок прильоту ракети, руйнування інфраструктурних об’єктів, знищення об’єктів, де зберігаються хімічні речовини, небезпечні відходи. Ця фіксація сьогодні має вже грошовий вираз, тому що ми маємо 11 військових методик, за якими ми можемо оцінити саме фінансову шкоду довкіллю. Я вірю, що ми єдина країна, якій знадобляться ці методики. Вірю у те, що після перемоги України дуже довго на планеті Земля не буде воєн.

Я вірю в те, що сьогоднішня методологічна допомога європейських партнерів, вивчення досвіду попередніх воєн чи військових конфліктів нам допоможуть — там, де теж хотіли відшкодувати збитки навколишньому середовищу, але з якихось причин не вийшло, чи не так зафіксували, чи не так розрахували, чи не було юридичного статусу методики.

Ми сьогодні розуміємо всі проблеми, які виникали у попередні роки, і робимо максимум для того, щоб наші розрахунки, наші методики точно вистояли у міжнародних судах, і вже Україна отримала відповідну компенсацію для того, щоб відновлювати не лише інфраструктуру, а й ті екосистеми, які можна буде відновити.

Об’єкт інфраструктури можна збудувати заново за кілька років. А якщо ми говоримо з вами про тисячі гектарів лісу, що згорів, то для того, щоб він виріс, потрібно 50-70 років, а іноді й сотні років. Жодні гроші сьогодні не відновлять екосистему.

Росія повинна зрозуміти, що палити ліс — це дорого, що бомбардувати нафтобази — дорого, пускати ракети в річки — дорого, щоб жодна країна світу в майбутньому навіть не думала про можливе завдання збитків навколишньому середовищу під час воєнних дій.

— Як можна отримати інформацію про стан екології на окупованих територіях, які вже кілька років закриті для України та світової спільноти?

— До повномасштабного вторгнення з нами працювали відповідні міжнародні партнери, які допомагали оцінити збитки та оцінити ризики від тих дій, які відбувалися на території Донецької та Луганської областей. Частину аналітичних звітів ми маємо. В останній рік перед повномасштабним вторгненням ми не могли провести точну верифікацію, тому що ми не могли гарантувати безпеку перебування експертів на окупованих територіях, але всі ці випадки зафіксовані.

Зафіксовано стан до вторгнення. Наприклад, шахти Донбасу вивчалися багато років поспіль, усі розуміли потенційні збитки від цих шахт, які затоплювалися. Ми ще в майбутньому побачимо наслідки цих дій — засолювання ґрунтів — і нам потрібно буде детальніше провести лабораторні дослідження.

Сьогодні неможливо встановити збитки у грошовому вираженні, тому що територія або окупована, або там тривають бойові дії, але ми, однозначно, фіксуємо це все.

Ми ще не повинні забувати те, що кожен конденсатор, кожна велика установка, що руйнувалася, сприяла проникненню стійких органічних забруднювачів у ґрунт. Наприклад, поліхлорбіфеніли раніше використовували у великих акумуляторних установках — це органічні забруднювачі, які нікуди не дінуться самі по собі, але вони потрапляють потім до організму людини через рослини або, наприклад, тваринницький сектор економіки.

Зрештою це погіршує здоров’я наших дітей тощо. Сьогодні є чеські проєкти, є колеги, які допомагають і згодом будуть більш активно залучені до оцінювання забруднення ґрунтів, методів очищення цих ґрунтів, і, відповідно, тоді ми зможемо зробити конкретну оцінку фінансового еквівалента таких збитків.

— Скільки часу знадобиться для того, щоб очистити український ґрунт, і наскільки це можливо?

— Насамперед треба розуміти, що найбільший вплив на навколишнє середовище та найбільше забруднення тих самих ґрунтів буде на тих територіях, на яких безпосередньо велися бойові дії, або там, де були прильоти ракет, руйнування техніки, будівель та промислових об’єктів. Дуже складно прогнозувати, наскільки поколінь впливатиме те, що ми маємо сьогодні. Але можу сказати одне: щоб зменшити цей термін, ми сьогодні вже робимо фундаментально велику роботу, ми сьогодні плануємо, як відновлювати нашу країну — не лише інфраструктуру, а й довкілля.

Нещодавно в Лугано було представлено план відновлення нашої країни, план, пронизаний, по суті, екологічними нормами та стандартами. Ми розуміємо, що все відновлення робитиметься за сучасними європейськими стандартами відповідно до директив і відповідно до зеленого курсу, який обрала Європа багато років тому.

Ми хочемо і робимо все, щоб стати повноцінним членом Європейського Союзу, щоб стати повноцінним членом європейської сім’ї. Тому лише зелений курс відновлення країни зменшить термін впливу негативних наслідків на наших дітей, можливо, на наших онуків. Але вже сьогодні треба над цим працювати, і ми сьогодні імплементуємо велику кількість європейських директив, до яких багато років не доходили руки.

Медіа-партнери
Прямий ефір