Війна і криза як наслідки "сірої зони" і запевнень: Зеленський розповів, якою має бути відповідь (ВІДЕО)

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський взяв участь у відкритті 26-го круглого столу The Economist, який відбувається в Афінах (Греція). Звертаючись до його учасників по відеозв’язку, глава Української держави говорив про сьогоднішні виклики, їхні передумови та інструменти подолання, інформує "Дом".

Зеленський зазначив, що сьогодні в новинах про життя суспільств домінують два поняття — "війна" і "криза". Окрім повномасштабної війни проти України та гібридної війни проти об'єднаної Європи, РФ влаштовано низку криз: енергетичну, продовольчу, міграційну.

"І це ми ще не бачимо тих можливих війн або криз, які Росія здатна підготувати на найближчі роки для багатьох держав", — зауважив президент України.

На його думку, передумови такої ситуації визначаються двома поняттями: "сіра зона" і "запевнення". Зеленський наголосив, що частина Європи: схід континенту та Балкани перебували поза будь-якою дієвою архітектурою безпеки; безпека частини Європи трималася лише на "запевненнях".

"Будь-яку "сіру зону" — чи то географічну, чи то політичну, чи то економічну — керівництво Росії розглядає як простір своїх можливостей — антидемократичних, антиправових, антиєвропейських", — підкреслив Володимир Зеленський.

Відповіддю на ці виклики він назвав ще два поняття: "більше об'єднання" і "гарантії безпеки", підкресливши, що спокійне і мирне майбутнє Європи неможливе без цього.

Президент дорікнув, що на тлі енергетичної кризи грецькі компанії забезпечують чи не найбільший танкерний флот для транспортування російської нафти і що російська банківська система досі не відрізана від світового фінансового ринку, а також наголосив, що РФ не нападає на того, кого захищають гарантії колективної безпеки.

"Ми не в НАТО, але ми на цьому шляху. І має бути визначеність — і визначеність зараз… Ми робимо все, щоб більше ніколи не було жодної "сірої зони", у якій могла б опинитися Україна... Ми створимо систему гарантій безпеки, яка захистить Україну, поки ми не в НАТО", — наголосив Зеленський.

Він зазначив, що РФ розглядає територію України як плацдарм для захоплення інших європейських країн, а значить дати безпеку Україні — це дати довгострокову безпеку усій Європі.

"Криза вартості життя чи загроза міграційної кризи, яка стане наслідком продовольчої, — все це наслідки тих залежностей, які ще зберігалися у Європи й загалом демократичного світу від Росії. Можна по-різному на це дивитися. Можна згадувати різні чинники, які вплинули на це. Але якби не було того, хто все це погіршує, то не було б і такої гостроти цих криз, яка робить їх катастрофічними. Ми можемо все це подолати. Об'єднанням. Посиленням колективної безпеки. Безумовною принциповістю, без якої неможливе ніщо — ні об'єднання, ні безпека", — резюмував Володимир Зеленський.

Читайте також: Відбудова України, ситуація на передовій — звернення президента Зеленського наприкінці 131-го дня війни

Прямий ефір