Украина наш дом

Відновлення України — можливості, суми, терміни (ВІДЕО)

Наслідки обстрілів у Бородянці. Фото: kv.dsns.gov.ua

Щонайменше 750 млрд дол. буде потрібно на відновлення українських міст після закінчення війни. Таку попередню суму озвучили під час конференції Ukraine Recovery, яка відбувається у швейцарському Лугано. Ці кошти будуть потрібні для будівництва нового житла, доріг, об'єктів критичної інфраструктури. За оцінками експертів, вже зараз в Україні внаслідок бойових дій знищено понад 40 млн кв. м житла, інформує "Дом".

П'ятий місяць російські окупаційні війська руйнують міста та села України. Обстрілів і бомбардувань щодня зазнають дороги, підприємства, об'єкти інфраструктури, житловий фонд. Міста в Луганській та Донецькій областях зрівняли із землею. Наприклад, Маріуполь на Донеччині: з перших днів війни російська армія цілеспрямовано знищувала місто. У руїнах — Сєвєродонецьк Луганської області: третину житлових будинків зруйновано повністю, ще стільки ж — сильно пошкоджено.

"Тяжка ситуація. Більшість інфраструктури зруйновано. Без газу, електрики та води", — каже житель Сєвєродонецька Сергій Олійник.

За попередніми підрахунками, на сьогодні внаслідок повномасштабної війни вже пошкоджено або зруйновано 120 тис. приватних будинків та понад 20 тис. багатоповерхових. Росія знищила понад 2 тис. освітніх об'єктів та 799 об'єктів медичної інфраструктури. Такі цифри назвав міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов у Брюсселі під час пленарної сесії Ради регіонів.

"За попередніми оцінками, станом на 13 червня загальна кількість прямих задокументованих руйнувань для житлової та нежитлової нерухомості та іншої інфраструктури становить понад 95 млрд доларів", — повідомив Чернишов.

Національна рада з відновлення України вже розробляє план відродження міст. Частину цього плану презентували на Міжнародній конференції з питань відновлення України у швейцарському Лугано.

"Звичайно, самотужки ми вже приступили до відновлення життя у звільнених населених пунктах і територіях. Але реалізація такого масштабного проєкту по всій країні дасть нові стандарти безпеки, насамперед нову якість життя, це може бути лише за рахунок залучення міжнародних можливостей. Тому конференція в Лугано може стати важливим кроком для відновлення України", — заявив президент України Володимир Зеленський.

У конференції беруть участь представники 40 країн та 18 організацій. У плані, який пропонує їм делегація України, визначено широкий перелік проєктів у галузі інфраструктури та безпеки, інвестицій у клімат і цифрову економіку та диверсифікацію енергетичних ресурсів. Декількома днями раніше інвестувати у відновлення України західні компанії закликав голова Американської торгової палати в Україні Енді Гундер.

"Зараз саме час для американського та транснаціонального бізнесу розпочати планування, складання бюджету та підготовку до інвестування у відновлення України після війни. Стійкість, яку українці виявляють не лише на полі бою, а й у бізнесі, просто феноменальна", — зазначив Гундер у Twitter.

На думку експертів, для цього необхідно створити трастовий фонд, який дозволить забезпечити Україну потрібними коштами. Тільки за попередніми підрахунками, на післявоєнне відновлення України знадобиться понад 750 млрд дол. За умови надання такої фінансової допомоги міжнародними партнерами, щоб заново відбудувати зруйновані міста, піде щонайменше 10 років.

Читайте також: План оперативної відбудови інфраструктури України презентували в Лугано — обсяги показали в ОП (ІНФОГРАФІКА)

Прямий ефір