Украина наш дом

Відбудова України, ситуація на передовій — звернення президента Зеленського наприкінці 131-го дня війни

Володимир Зеленський. Скриншот відео: kanaldom.tv

Українські сили звільнили від окупантів понад тисячу населених пунктів, щотижня додаються нові. Зараз, наприклад, на півдні держави. Всі вони зазнали масштабних руйнувань. Тому відбудова України — це не тільки про те, що треба зробити потім, після перемоги, але й про те, що треба робити в цей час, і що Україна має робити це разом з партнерами, з усім демократичним світом вже зараз. Про це заявив президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні до громадян сьогодні, 4 липня, інформує "Дом".

За його словами, сьогодні був довгий і дуже важливий день зовнішньополітичної активності. Відкрилася конференція в Лугано (Швейцарія), яка присвячена відбудові України.

"Одразу хочу зазначити, що коли говорять про відбудову, часто некоректно розставляють акценти. Це ж не тільки про те, що маємо зробити після нашої перемоги або в наступні роки, а й те, що потрібно робити вже просто зараз. Це означає потребу в колосальних коштах на відновлення інфраструктури, на повернення медицини й соціальних послуг, на відновлення нормального економічного життя. Одних лише зруйнованих будинків у звільнених районах — десятки тисяч", — сказав Зеленський.

А ще, додав президент, потрібно готувати школи та університети до нового навчального року на всій вільній території країни й у нових умовах постійної загрози, зокрема ракетних ударів. Також треба вже готуватися до зими й зробити все, щоб пройти цю зиму спокійно з погляду енергетики попри будь-які загрози, які створює щоденно Росія.

Глава держави зауважив, що значна частина економіки знищена бойовими діями та російськими ударами, тисячі підприємств не працюють. А це означає високу потребу в робочих місцях, у забезпеченні соціальних виплат попри зниження податкових надходжень.

"І якщо декому здається, що це не на часі, то я хочу сказати, що відбудова нашої держави — це не просто відновлення стін, які в нас були і які були зруйновані обстрілами. Україна має стати найбільш вільною, найбільш сучасною і найбільш безпечною країною Європи — в усіх сенсах слова, зокрема і в тому, що стосується стану нашого довкілля. Впевнений, ми це зробимо", — заявив Зеленський.

Він нагадав, що сьогодні в Києві з візитом була премʼєр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон.

"Головні теми — це оборонна підтримка. Отримаємо новий посилений пакет, вдячні. А також нові санкції проти Росії й нові можливості для України, зокрема в питаннях перероблення відходів. У нашій країні дуже довгий час нехтували цією темою, а це ж не просто про те, що робити зі сміттям. Це про безпеку, про якість життя. Нам потрібно мінімум 25 нових і сучасних технологічно передових заводів з перероблення відходів. Вони здатні забезпечити і енергією, і вторинною сировиною, і нарешті розв'язанням застарілої проблеми сміттєзвалищ і полігонів відходів, нездатності багатьох громад знайти рішення для відходів", — поінформував Зеленський.

Під час звернення президент України привітав США, президента Джозефа Байдена та американський народ із Днем незалежності, зазначивши, що українці неодноразово у своїй історії демонстрували, що мають схожі з американцями принципи.

Глава держави нагадав, що сьогодні ж привітав українських поліцейських з Днем Національної поліції та вручив нагороди.

"Саме на якості їхньої роботи базується правопорядок. Звичайно, потрібно зробити ще чимало для того, щоб українська поліція повністю відповідала вимогам сучасності. Але памʼятайте про героїв-поліцейських, які воюють на передовій. Про тих, хто забезпечує розмінування. Хто допомагає жертвам обстрілів. Хто проводить евакуацію. Хто доправляє гуманітарну допомогу. І хто забезпечує всім нам захист від злочинності", — сказав Зеленський.

Поінформував президент і про ситуацію на передовій.

"За добу не зазнала суттєвих змін. Ворог продовжує тероризувати прикордонні райони Сумської області, місто Харків і райони області, Донбас. Збройні сили України відповідають, тиснуть і день за днем знищують наступальний потенціал окупантів. Нам потрібно переломити їх. Це важке завдання, це потребує часу й надлюдських зусиль. Але у нас немає альтернативи — це про нашу незалежність, про наше майбутнє, про долю всього українського народу", — резюмував Володимир Зеленський.

Читайте також: Війна — національна ідея РФ, національна ідея України — мир, — Зеленський

Прямий ефір