Украина наш дом

Вбивали, ґвалтували, грабували: чи можна військових злочинців повертати за обміном Росії — думка глави УГСПЛ

Суд над сержантом РФ В. Шишімаріним. Фото: kanaldom.tv

На основі суду над сержантом РФ Вадимом Шишімаріним, який убив мирного жителя в селі Сумської області, українська юриспруденція має розпочати виробляти нову для України правову систему — як чинити з військовими злочинцями. Про це сьогодні, 19 травня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павліченко.

Окрім відточення досвіду збору доказів, формування звинувачення, ведення судового процесу, після набуття чинності вироку постане питання — що робити з засудженим військовим злочинцем надалі. Чи утримувати його довгі роки в українських колоніях, чи розглянути можливість обміну на українців, яких утримують в полоні в Росії та на окупованих територіях.

"Має відбутися суд, треба винести вирок, вирок має набути законної сили. Після цього почнеться процедура відбування покарання. А питання про обмін — це вже питання наступне", — уточнив правозахисник.

Засуджені, яких направляють на обмін, попередньо проходять процедуру помилування та юридичного очищення.

Павліченко якраз є членом комісії з помилування при президентові України, з 2019 року брав участь у юридичному очищенні засуджених військових осіб та цивільних колаборантів, яких потім обмінювали на українських громадян. Але ці засуджені переважно притягувалися до відповідальності за статтями, пов'язаними з посяганням на територіальну цілісність України, створенням чи участю у терористичних організаціях, незаконних збройних формуваннях, проведенням "референдуму" та інше.

Відносно полонених військовослужбовців РФ у нинішній війні питання складніше, оскільки вони будуть засуджені не просто за кримінальними статтями, а за статтями, передусім пов'язаними з порушенням звичаїв ведення війни.

"Питання обміну складне. Адже буде велика кількість засуджених за ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України — порушення законів та звичаїв війни, поєднаних з умисним вбивством. Вироків за цією статтею у нас поки що одиниці, і лише формується така судова практика. І відповідь на запитання — чи відбуватимуть вони покарання, чи підуть на обмін — залежить від того, які будуть переговорні процеси", — сказав правозахисник.

Він наголосив, що при питанні обміну дуже важливо враховувати думку потерпілої сторони. Саме на суді щодо Шишімаріна суд заслуховував позицію дружини вбитого мирного жителя. Жінка вимагає для російського сержанта довічного ув'язнення, але не буде проти, якщо його обміняють на захисників Маріуполя з "Азовсталі", які перебувають у полоні в окупантів.

"Це абсолютно правильний підхід, який не будується лише на політичній доцільності", — зазначив Павліченко.

На цьому етапі Україна має передусім створити чітку судову практику переслідування за такі види злочинів.

"Адже крім Шишімаріна є й інші підозрювані, і навіть обвинувачені, у тому числі в зґвалтуваннях. І щодо ґвалтівників буде застосовано не лише статтю 152 КК України ("Зґвалтування"), а знову ж таки тяжча стаття 438 ("Порушення законів та звичаїв війни"). І ось питання — чи можна буде відпускати таких ґвалтівників на територію Російської Федерації, яка готова буде прийняти їх в обмін на українських військовослужбовців? Тобто нам ще належить визначити цю "червону межу", яку в жодному разі не можна переходити. І ще дуже важливо — питання обміну має розглядатися індивідуально в кожному випадку та обов'язково має бути врахована позиція постраждалої сторони", — підсумував глава УГСПЛ.

Читайте також: Тричі визнав провину: як відбувається суд над військовим РФ Шишімаріним — деталі (ВІДЕО)

Нагадаємо, Вадим Шишімарін — сержант, командир відділення в/ч 32010 "4 танкова Кантемирівська дивізія Московської області". Слідство встановило, що Шишімарін 28 лютого 2022 року вбив беззбройного 62-річного мешканця смт Чупахівка Сумської області.

Перед цим ЗСУ розбили колону окупантів, в якій знаходився Шишімарін. Втікаючи, він із чотирма товаришами по службі обстріляли з автоматів приватний автомобіль, заволоділи ним і заїхали в село. Дорогою побачили чоловіка, який повертався додому і говорив телефоном. Один із військових наказав сержанту вбити цивільного, щоб він не повідомив про них українських захисників. Шишімарін з автомобіля здійснив кілька прицільних пострілів з автомата Калашнікова в голову потерпілого. Чоловік помер на місці за кілька десятків метрів від свого будинку.

Пізніше група російських військовослужбовців, у тому числі Шишімарін, здалися в полон ЗСУ.

Щодо Шишімаріна висунуто звинувачення у порушенні законів та звичаїв війни, поєднаних із умисним убивством (ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України). За ці дії йому загрожує від 10 до 15 років ув'язнення або довічне ув'язнення.

18 травня Солом'янський районний суд міста Києва розпочав засідання у справі Шишімаріна. Обвинувачений визнав свою провину у вбивстві мирного жителя.

Прямий ефір