Вашингтону слід заохочувати Україну до вибору більшої економічної свободи

Фото: slovoidilo.ua

Автор: Ентоні Кім, Мамука Церетелі
25 січня 2021 року

Нижче наведені основні тези доповіді, підготовленої експертами для американського фонду Heritage Foundation.

Ситуація, при якій Україна залишається незалежною, суверенною та здатною обирати власну політичну й економічну долю без іноземного втручання — в інтересах Америки. У міру того, як Україна продовжує покращувати свої показники в сфері економічних реформ, Вашингтону слід шукати все більш широкі можливості для практичної двосторонньої торгівлі та участі в інвестиціях. Хоча майбутній успіх України переважно буде лежати на плечах самих українців, постійна стратегічна підтримка Америки, як і раніше, має важливе значення для протидії російській агресії та підтримки реформ.

Ключові тези доповіді:

  • Стратегічне значення України простягається від Європи до Близького Сходу та Євразії.
  • Багато в чому Україна є уособленням боротьби проти російської агресії.
  • США є життєво важливим партнером для України, і їхня постійна підтримка має важливе значення для заохочення України до проведення необхідних економічних та інституційних реформ.
  • Нова адміністрація повинна підтвердити свою позицію залишатися з Україною, стимулювати цільові реформи та підтвердити політику відкритих дверей НАТО для України.

Україна — одна з найбільших країн Європи, багата людським капіталом та іншими ресурсами, і її стратегічне значення простягається до Близького Сходу та Центральної Євразії. Багато в чому Україна є уособленням безперервної боротьби регіону з російською агресією. Триваючий шлях країни до суверенітету та процвітання, ускладнений серйозними політичними проблемами та питаннями безпеки, цілком може також визначити майбутнє всього регіону.

У своєму виступі на заході "Фонду захисту демократій" в 2014 році Джейк Салліван, на той момент радник віцепрезидента Джо Байдена з питань національної безпеки, заявив:

"Україні вдасться намітити власний курс тільки в тому випадку, якщо вона зможе скинути ярмо корупції та дати відсіч антидемократичним силам, які її так довго стримували, що вимагає довгострокової прихильності всіх сторін — насамперед, самих українців, але також і американських або європейських партнерів".

Сполучені Штати дійсно є життєво важливим партнером для України, і їхня постійна підтримка буде мати важливе значення для заохочення України до проведення необхідних економічних реформ, які дозволять країні більш стійко захищатися. Вашингтон просто не може дозволити собі піти від України щодо питань економіки, політики та безпеки.

Проблеми

Сучасна Україна втілює в собі домінуюче в Європі після розпаду СРСР уявлення про те, що кожна країна має суверенну здатність визначати свій власний шлях розвитку та вирішувати, з якими країнами вона підтримує відносини, а також як і ким вона управляється.

В інтересах Америки, щоб Україна залишалася незалежною, суверенною і зберігала здатність обирати свою долю без іноземного втручання.

У 2014 році Росія анексувала Кримський півострів України, що було засуджено Заходом. Відтоді Україна веде безперервну національну боротьбу, яка визначить її майбутню геополітичну орієнтацію. Результат цієї боротьби буде мати серйозні наслідки для трансатлантичної спільноти та ідеї національного суверенітету.

Прийнявши виклик, українська сторона зробила рішучий крок вперед у своїй боротьбі за звільнення від тіні Росії Володимира Путіна в 2019 році, провівши президентські та парламентські вибори, які були організованими, вільними та справедливими. Володимир Зеленський і партія "Слуга народу" здобули переконливі перемоги на виборах, використовуючи платформу, згідно з якою він і його партія будуть дотримуватися прозахідного курсу, боротися з корупцією в громадській сфері та проводити такі необхідні економічні реформи.

Відтоді новий уряд домігся обмеженого прогресу в просуванні структурних реформ, які включали бюджетні реформи та приватизацію державних підприємств. Згідно з останнім виданням щорічного "Індексу економічної свободи" від Heritage Foundation (який вимірює економічне управління та підприємницьку конкурентоспроможність країн по всьому світу), в економіці України з 2019 року є помітні поліпшення.

Однак Україна, як і раніше, відстає від своїх сусідів, її оцінка економічної свободи нижче за середні регіональні та світові показники.

Продовження реалізації політики, яка просуває економічну свободу, має бути головним пріоритетом для України. У країні є потужні, але не повністю задіяні промисловий і сільськогосподарський сектори, а також відносно добре розвинена інфраструктура. IТ-сектор України — один із найкращих у світі, він швидко розвивається.

Щоб ефективно інтегрувати ці галузі в процес забезпечення економічної безпеки і процвітання країни, Україна має розкрити свій економічний потенціал і більш повно прийняти конкурентні системи вільного ринку, які направляють розвиток на Заході.

Динамічна та стійка економіка України є важливим двигуном свободи та незалежності України. Економічний потенціал України довгий час пригнічувався поганим економічним управлінням. Низькі рейтинги в індексі Heritage Foundation та інших міжнародних дослідженнях недвозначно вказують на системні недоліки в найважливіших сферах політики, таких як прозорість, ефективність і відкритість, які не дозволяють повністю використовувати економічний потенціал країни. На даний час ВВП України на душу населення за паритетом купівельної спроможності (13 442 дол. США) в понад 2,5 рази менше, ніж у Польщі (34 484 дол. США), приблизно вдвічі менше, ніж у Росії (28 184 дол. США) і менше, ніж у Білорусі (19 942 дол. США).

Що робити Вашингтону

Поточна економічна невизначеність, викликана пандемією, ширше і складніше, ніж економічні проблеми минулого. Однак без посилених економічних реформ, підкріплених рішучою політичною волею уряду, економічне життя України буде як і раніше обмежене, що рівносильно добровільним економічним репресіям, і піддасть економічну безпеку і рівень життя її громадян величезному ризику. Нинішні економічні виклики як ніколи раніше вимагають рішучих коригувань в політиці України. Структурні реформи, спрямовані на створення або зміцнення основи для ринкової інституційної модернізації та більшої економічної свободи, є необхідними передумовами для значного економічного відновлення.

Звичайно, США не можуть дати Україні політичну волю, необхідну для перетворення її економіки у відповідності з принципами вільного ринку. Однак, беручи участь в критичних моментах політичного діалогу і допомагаючи, де це можливо, в проведенні реформ, Вашингтон може забезпечити облік його рекомендацій і побоювань.

У зв'язку з цим новій адміністрації Байдена слід:

  • Підтвердити, що США твердо підтримують Україну. Вашингтон повинен зайняти рішучу позицію щодо агресії Росії проти України, знову заявивши про необхідність повного відновлення територіальної цілісності України. Поки Росія порушує суверенітет України, США мають продовжувати вводити економічні санкції відносно російських інститутів і осіб, відповідальних за анексію Криму, а також розпалювання конфлікту на сході України.
  • Стимулювати цільові інституційні та економічні реформи для поліпшення належного врядування в Україні, а також інституційної конкурентоспроможності країни. Як вказує "Індекс економічної свободи", підвищення фіскальної дисципліни, ефективності регулювання та відкритості ринку для підвищення економічного динамізму матиме велике значення для забезпечення майбутнього України.
  • Зосередитися на досягненнях України у зміцненні верховенства закону та боротьбі з корупцією, а не на нереалістичних очікуваннях. Вплив корисливих інтересів серйозно перешкоджає тривалим зусиллям країни з модернізації своєї економічної системи в бік більшої прозорості. Соціальні, економічні та політичні реформи в Україні вимагають часу. Реформа — це процес, який вимагає постійної прихильності, а не окремого заходу. Вашингтонським політикам необхідно підтримати Україну на довгостроковому, але прагматичному шляху реформ.
  • Тісно співпрацювати з Міжнародним валютним фондом і Світовим банком. Ці організації, в яких США відігравали провідну роль в якості члена і донора, можуть запропонувати практичні поради щодо поліпшення підприємницької бази в Україні. Взаємодія з Україною через ці два міжнародних інститути, що базуються у Вашингтоні — в інтересах Вашингтона. Ефективне політичне керівництво і допомога в цілях розвитку повинні бути зосереджені на просуванні зростання приватного сектора, який спрямований на усунення перешкод на шляху розвитку динамічного підприємництва в Україні.
  • Продовжити роботу з НАТО і підтвердити політику відкритих дверей організації для України. Альянс повинен виступити єдиним фронтом проти агресії Росії щодо України, підтверджуючи необхідність повного відновлення територіальної цілісності України, а також її політику відкритих дверей щодо потенційного майбутнього членства України в НАТО.

Висновок

Проводячи більш рішучі структурні та інституційні реформи, які можуть підвищити економічну свободу та довгострокову конкурентоспроможність, Україна може продовжувати будувати більш світле економічне майбутнє і вийти за межі того, чого країна досягла наразі. У міру того, як Україна продовжує покращувати свої показники в галузі економічних реформ, Вашингтону слід шукати все більш широкі можливості для практичної двосторонньої торгівлі та участі в інвестиціях. Хоча майбутній успіх України переважно буде лежати на плечах самих українців, постійна стратегічна підтримка Америки, як і раніше, має важливе значення для протидії російській агресії і підтримки реформ.

За матеріалами Heritage Foundation

Прямий ефір