Вакцинація, сланцевий газ і цирконій: інтерв'ю з головою Донецької ОДА Павлом Кириленком про актуальні питання регіону

Павел Кириленко. Фото: kanaldom.tv

У Донецькій області не здійснюється видобуток сланцевого газу, не планують видобувати цирконій. Актуальні на даний момент теми з життя регіону — процес вакцинації від COVID-19, а також політичні баталії в окремих громадах.

У програмі "На самом деле: Донбасс" телеканалу "Дом" голова Донецької обласної державної адміністрації Павло Кириленко підсумував перші три місяці 2021 року, а також розповів про актуальні питання сьогодення Донеччини.

Вакцинація

— Як відбувається вакцинація у Донецькій області?

— В середньому у нас прищеплюються 100-110 осіб на добу. Але ми не просто вакцинуємо, медики також спостерігають за станом здоров'я людей, які отримали щеплення. Поки ніяких збоїв не було. Було незначне погіршення самопочуття у медпрацівників, потім з'ясувалося: це реакція в цілому на вакцини, на щеплення.

— Чи планують у області прищеплювати залишками вакцини категорії людей, які не входять до першочергової групи вакцинації?

— Зараз триває планова вакцинація — військові та медики. Складно сказати про залишки, виходячи з кількості завезеної вакцини.

— А ви плануєте робити щеплення?

— Я хочу зробити щеплення. Але спочатку потрібно здати тест на антитіла — цього тижня здам. Подивлюсь, які у мене антитіла, тому що я вже перехворів на коронавірус. І після цього планую зробити щеплення.

— Тобто, у вас якихось пересторог щодо вакцинації немає?

— Вони можуть бути, звичайно. Адже це вакцина від COVID-19, а не щеплення, скажімо, від дифтерії або манту, які нам роблять в дитячому віці. Звичайно, є певні застереження. Але, тим не менше, за необхідності я готовий це зробити. Залежно від того, чи є у мене антитіла.

Політичні перипетії в містах

— Досить складна політична ситуація склалася в Слов'янську. Восени 2020 року там відбулися вибори, переобрали міського голову і депутатський корпус міськради. Але там досі не можуть ні ухвалити бюджет, ні розв'язати інші питання. Висловлювалася думка запровадити у Слов'янську військово-цивільну адміністрацію (ВЦА). Але щодо її ефективності є різні думки. Що ви думаєте з приводу ВЦА у Слов'янську?

— Щодо ефективності військово-цивільних адміністрацій в цілому — їхнє створення було необхідним заходом. Військово-цивільні адміністрації створено указом президента у громадах уздовж лінії зіткнення через неможливість провести там вибори через наближення до лінії фронту.

Ефективність ВЦА доведена. Це оперативність, своєчасність, чіткий, жорсткий контроль і можливість законно ухвалювати більш швидкі, оперативні рішення.

Що стосується Слов'янська. Ні в планах, ні в цілях з приводу створення ВЦА взагалі не стояло місто Слов'янськ. Які б політичні сили там не маніпулювали цим питанням.

Я ж не можу говорити, вибачте, на чорне — біле. Слов'янськ не перебуває на лінії зіткнення. Однак в статті 3 закону про військово-цивільні адміністрації йдеться, що невиконання депутатами своїх обов'язків, саморозпуск та інше (там є вичерпний перелік) веде до запровадження військово-цивільних адміністрацій.

Вибори у Слов'янську відбулися 25 жовтня, щодо мера був другий тур. Є обраний вже голова територіальної громади, оскільки територія розширилася. Сьогодні вже березень. Станом на сьогодні секретаря міськради обрали, але бюджет громади не ухвалено. Згідно з Бюджетним кодексом, в такій ситуації громада може існувати в форматі 1/12 бюджету на наступний рік. Але це неухвалення бюджетних програм, сюди ж відноситься проблема пошкодженого комунального мосту громади — це питання перебуває виключно в компетенції місцевої громади, органів місцевого самоврядування.

Я можу прокоментувати ситуацію в депутатському корпусі Слов'янська одним чином: всі переслідують суто особисті інтереси, політичні.

— Ще одна проблемна точка, пов'язана з виборами. Це 50-й виборчий округ, місто Покровськ, де 28 березня відбудуться вибори. Не місцеві, правда, а депутата Верховної Ради від цієї території. Яка ситуація у 50-му окрузі? Зрозуміло, як глава області ви не можете втручатися, але напевно стежите за процесом?

— Безумовно, спостерігаємо. Я володію всією ситуацією, зокрема оперативною, що відбувається в області.

Якщо говорити про виборчий процес у Покровську, то найчастіше кандидати навіть не згадують насущні проблеми, які потребують негайного вирішення, зокрема й місцевою владою. А якщо згадують, то звучать вони у вигляді гасел, пропаганди — не більше.

Багато з кандидатів хоч і заявляють гасла "Ми з Донбасу, знаємо", але при цьому постійно не мешкали на Донбасі, не були в комунікації з місцевим населенням, щоб знати суть проблем і шляхи їхнього вирішення.

— Також цікавить ваша оцінка щодо Азовського судноремонтного заводу у Маріуполі. Там тривають акції співробітників проти припинення роботи підприємства. Чи може обласна влада посприяти вирішенню проблеми на цьому заводі?

— Проблема відома. Шляхи її вирішення проговорювалися безпосередньо з мером міста паном Бойченко.

Я не даю зараз оцінку законності дій керівництва судноремонтного заводу. Це питання до правоохоронців, і вони дадуть належну правову оцінку того, що відбувається.

Але (через закриття заводу, — ред.) люди втратили роботу, тому вони насамперед повинні бути забезпечені робочими місцями. І вже є домовленість з конкретними діями з керівником громади.

Нехай цей результат настане, і тоді ми зможемо про це говорити, як про доконаний факт.

До питання видобутку сланцевого газу та цирконію

— Крім того, що у Донецьку люди живуть під пресингом російської дезінформації, є проблеми з дезінформаційними кампаніями й на вільній території. Згадати хоча б недавній фейк, пов'язаний з видобутком сланцевого газу на півночі Донецької області. Хоча де-факто немає повідомлень, що такий видобуток в регіоні буде.

— Я неодноразово коментував цю тему, і більш поглиблено вивчав ситуацію.

Державне підприємство "Укргазвидобуток" отримало ліцензію на видобуток газу, буріння свердловин на території Юзівського родовища. Це газ сланцевих порід, який є у Юзівському родовищі, на території Харківської області. Пробурили сім свердловин. З них три були визнані нефункціональними через малі обсяги газу, їх недоцільно використовувати. А чотири — в робочій стадії.

Видобуток газу триває на території Харківської області ліцензіатом, з усіма відповідними дозвільними документами. На території Донецької області газ не видобувається.

Юзівське родовище розташоване неподалеку від міста Святогірська. Зараз це окрема громада у Донецькій області, вона межує з Харківською областю. Видобуток газу триває у селищі Студенок (Харківська область), добувають газ сланцевих порід, передбачено застосування методу гідророзриву.

— А чи є якась загроза екології та людям? І в цілому нашій системі безпеки?

— Приблизно тиждень тому я підписав запит в Інститут геології надр (Івано-Франківськ), щоб для оцінки ситуації отримати всі викопіювання, мапи. Відповідь поки не отримали, але питання я тримаю на своєму контролі.

Після отримання відповіді на запит фахівці зможуть чітко сказати — чи є ризики навколишньому середовищу Донеччини. Щойно будуть навіть попередні висновки, ми їх озвучимо.

— Але ви напевно ж робили якусь розвідку цієї ситуації?

— Робили розвідку, тому і був поданий цей запит. Я спілкувався з низкою фахівців. Сам я, звичайно, не є геологом. Тому мені зараз складно давати будь-яку оцінку.

Тому я поставив завдання — підготувати документ про можливість/відсутність негативного ефекту, з подальшим виїздом фахівців з гідророзриву.

— А що стосується видобутку цирконію під Маріуполем? Це теж викликало протести населення. Аукціон на оренду цієї землі скасували, правильно я розумію?

— Аукціон оголошувався на отримання ліцензії на видобуток. Він тричі не відбувся, і питання було знято з аукціону.

— Тепер людям, які виходили на акції, боятися нема чого?

— На даний момент аукціону немає, не розглядається це питання для геологорозвідки та подальшої розробки.

На цей час питання знято. Але ми ж розуміємо, що процеси можуть змінюватися. Зараз навіть немає цього лота. Чи буде це питання завтра? Завтра наша позиція теж не зміниться.

— А в чому вона полягає?

— Якщо лот виставляють на аукціон, а громадськість (насамперед жителі Нікольської громади) не буде згодна з цим, то відбудуться громадські слухання.

Якщо слухання не дали досягти згоди, значить, там не можна проводити розвідку, видобуток.

Мовлення на окуповані території

— У 2019 році був створений державний телеканал "Дом", який здійснює спеціальне мовлення російською мовою для окупованих територій. Сьогодні ми отримали більше передавачів уздовж лінії зіткнення, ведемо мовлення через супутник, доступна пряма трансляція на сайті. Що область планує робити для поліпшення якості й розширення охоплення телесигналу?

— Ми вже відпрацювали основні локації за рельєфом області, на підконтрольній території, де будуються телевежі. Найвищі точки — гора Карачун під Слов'янськом і у Гірнику.

Але наявність веж — це не основне. Основне — це сигнал, його потужність. З того боку використовується потужна апаратура Російської Федерації, яка дозволяє на посилений сигнал наших передавачів відповідати посиленішим сигналом з більш високої точки у місті Донецьку.

У 2015-2016 роках через Службу безпеки України вирішувалося питання закупівлі нової апаратури. Але це не дало результату. Тому зараз розв'язання цього питання — тільки посилення передавачів по всьому рельєфу. Але, знову ж, якщо Донецьк розташований вище, це досить складно зробити.

А якщо говорити, що будемо транслювати, то в цьому питанні ми на рівні обласної державної адміністрації готові комунікувати з телеканалом "Дом".

Медіа-партнери
Прямий ефір