В Україні стартувала національна програма "Врятуй кінцівку": планують провести близько 40 тисяч операцій

Василь Гайович. Скриншот: kanaldom.tv

Міжнародний благодійний фонд "Здоров'я українського народу" за підтримки Інституту травматології та ортопедії НАМН України запустив національну програму "Врятуй кінцівку". Місія проєкту —  зупинити інвалідизацію українців. Йдеться про учасників бойових дій та цивільних, які постраждали внаслідок російської агресії. Програма передбачає проведення від 15 до 40 тисяч операцій на кінцівках протягом найближчих трьох років, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Коли видається, що виходу немає і пораненому бійцю необхідна ампутація кінцівки — до справи беруться українські ортопеди та травматологи, які творять справжні дива.

"Місія програми "Врятуй кінцівку" полягає саме в тому, щоб зберігати кінцівки, а не ампутувати. Звичайно, що ампутації проводитимуть, якщо є такі медичні показання. Але кінцівку потрібно зберігати, якщо це можливо", — заявив президент благодійного фонду "Здоров'я українського народу" Сергій Сошинський.

Ідея створення програми виникла у Сергія Сошинського після того, як йому врятували кінцівку. Ще до повномасштабної війни чоловік пережив не одну операцію на шляху до одужання. Завдяки співпраці американських та українських медиків Сергію вдалося зберегти ногу.

"Я навіть пробував їздити на сноуборді, займатися карате. Лікарі сказали, що таким не треба займатися. Але сім років спостережень фахівців з Америки підтвердили, що я вилікувався. В мене в нозі ортопедичний метал", — пояснив Сергій Сошинський.

Через російську агресію десяткам тисяч українців можуть встановити інвалідність. Тож ініціатор національної програми "Врятуй кінцівку" вирішив сприяти тому, щоб людям лікували травмовані руки та ноги.

"В рамках проєкту "Врятуй кінцівку" ми зібрали кращих фахівців ортопедів травматологів з усієї України. Це не теоретики, а топові ортопеди-травматологи. Вони часто працювали зі складними клінічними випадками", — пояснив президент фонду "Здоров'я українського народу".

Завдяки благодійникам, партнерам і підтримці небайдужих людей фонд купує дороге обладнання для складних операцій. Такі проводять лікарі Інституту травматології та ортопедії НАМН України. Один з них —  Василь Гайович. Лікар має понад тридцятирічний досвід мікрохірургічних операцій. Ще від початку 2014 року разом з колегами лікує поранених військових.

"Коли вже почалося повномасштабне вторгнення, цих пацієнтів стає набагато більше. Важчі травми. Відповідно, набутий досвід фахівців інституту зараз знадобився. Особливо для лікування поранених бійців", — пояснив травматолог-ортопед Василь Гайович.

В межах програми "Врятуй кінцівку" встигають лікувати бійців не лише у Києві. Лікарі Інституту травматології та ортопедії консультують та оперують в інших містах. Нещодавно Василь Гайович їздили до Луцька. Там провели три операції, одна з яких виявилася надскладною.

"Пацієнт мав великий дефект м'яких тканин плечового суглоба. Крім того, був дефект кісткової й перелом ліктьової, променевої та плечової кісток, що формує ліктьовий суглоб. Реконструкція була б не можливою без шкірної пластики дефекту ліктьового суглоба. Тому ми виконали пластичну реконструктивну операцію — пересадку клаптя в дефект шкіри ліктьового суглоба", — пояснив Василь Гайович.

Зараз фонд "Здоров'я українського народу" збирає кошти на операції. Лікарі, разом з ініціаторами програми "Врятуй кінцівку", планують провести від 15 до 40 тисяч операцій на кінцівках протягом найближчих трьох років.

Читайте також:

Прямий ефір