В Україні можуть відкрити офіси Міжнародного кримінального суду, — кандидатка на пост членкині Комітету ООН проти катувань (ВІДЕО)

Александра Матвийчук. Фото: kanaldom.tv

Про це у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" розповіла глава правління Центру громадянських свобод, кандидатка на пост членкині Комітету ООН проти тортур Олександра Матвійчук.

Робота комітету регулюється Конвенцією ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання, зазначила правозахисниця.

"Зараз обирається 5 місць. Це найменший комітет, там лише 10 експертів. Робота комітету регулюється Конвенцією ООН про протидію катуванням. Відповідно до цієї Конвенції, держави подають регулярні звіти, які розглядають члени комітету, й виносять рекомендації. Також у Комітету цілий набір інших інструментів, наприклад, проведення розслідувань, привернення уваги та дослідження конкретних фактів, які їм стали відомі про системні порушення свободи та катування", — наголосила Матвійчук.

Тим часом багато із зазначених інструментів "залежать від доброї волі держави йти на співпрацю з Комітетом ООН", доповнила кандидатка на пост членкині Комітету ООН проти тортур.

"Але дуже багато з цих інструментів залежать від доброї волі держави йти на співпрацю з Комітетом ООН. Власне, це загальна проблема всієї системи ООН — у тому, що багато речей, які рекомендують міжнародні організації, залежать від доброї волі держави їх виконувати", — уточнила Матвійчук.

Зараз є кілька ініційованих Українською державою справ, зокрема й про порушення прав людини в окупованому Росією Криму, сказала правозахисниця. Ці справи розгляне Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ).

"Україна працює зараз за кількома напрямами. Є кілька державних справ, які розгляне ЄСПЛ. Частина цих справ присвячена порушенню прав людини, які відбуваються у Криму. Також Україна подала позов до міжнародного суду ООН щодо порушення двох Конвенцій: щодо расової, етнічної дискримінації, та щодо фінансуванні тероризму", — продовжила Матвійчук.

У грудні минулого року добіг кінця етап попереднього розслідування, яке вів Міжнародний кримінальний суд, наголосила глава правління Центру громадянських свобод. Тепер в Україні можуть з'явитися польові офіси суду, які займуться виявленням, документацією таких фактів, а також притягненням винних до відповідальності.

"Прокурорка Міжнародного кримінального суду сказала, що вона звертатиметься до суддів за дозволом, аби почати повномасштабне розслідування. І ми можемо очікувати, що вже за деякий час на території України будуть відкриті польові офіси Міжнародного кримінального суду, почнуть працювати міжнародні слідчі, збирати докази, допитувати людей, видавати ордери про арешти", — сказала Матвійчук.

Відстоювати права людини необхідно в межах комплексної стратегії, акцентувала правозахисниця.

"Така робота за різними міжнародними організаціями дуже важлива. Повинна бути комплексна стратегія у відстоюванні та захисті прав людини, та притягнення до відповідальності винних у порушенні прав людини", — підсумувала Матвійчук.

Нагадаємо, катування в тюрмах на території окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) не припиняються. Про це повідомила уповноважена Верховної Ради України Людмила Денісова. Про катування в тюрмах ОРДЛО говорять і правозахисники.

Читайте також: Шокувальні кадри тортур і зґвалтувань в колоніях РФ опублікували правозахисники (ВІДЕО)

Комітет проти катувань (КПК) є органом 10 незалежних експертів, що спостерігають за виконанням державами—учасницями Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання.

Прямий ефір