Украина наш дом

У Стамбульському університеті вивчають українську мову — навіщо і хто вступає до факультету

Стамбульський університет — єдиний в Туреччині виш, де діє факультет української мови та літератури. Сьогодні на ньому навчаються 78 студентів. Про це в програмі "Неофициальный разговор" телеканалу "Дом" повідомив генеральний консул України в Стамбулі Олександр Гаман.

"У 2017 році був підписаний меморандум, і в тому ж році був перший набір на спеціалізацію "українська мова і література". Тоді було прийнято близько 20 студентів, і на сьогодні вже навчаються 78 студентів", — сказав він.

Як пояснив ректор Стамбульського університету Махмут Ак, у виші вивчають 25 мов світу, а відкриття факультету української мови та літератури — "це питання престижу".

"Бо Стамбульський університет перший і поки єдиний виш країни, який має факультет української мови та літератури. Факультет відкрився три роки тому. Нам дуже приємно констатувати, що до нього є інтерес", — сказав Ак.

Одна з викладачок факультету — голова Української спільноти в Стамбулі Тетяна Фецан. Вона зазначає, що її студенти — це як звичайні турецькі громадяни, так і ті, хто має українське коріння.

"Конкурс насправді не з легких. Щоб вступити на відділення української мови, потрібно набрати 70 балів. Чи не 50 або 60, а саме 70. А вступають сюди турецькі громадяни. Є серед студентів ті, у кого мами українки, вони з дитинства чують українську мову. Звичайно, їм вчитися тут набагато легше, і вступити легше. А є студенти — звичайні громадяни Туреччини. Вони спостерігають в останні роки пік дружніх відносин України та Туреччини, розуміють, що українська мова стає все більш популярною на території Туреччини й цим обумовлений їхній вибір", — пояснила Фецан.

Зараз на українському факультеті навчаються три курси, в наступному році — перший випуск, дипломи отримають бакалаври.

Після закінчення університету деякі зі студентів хочуть пов'язати своє життя з туризмом, з міжнародною економікою, хтось планує стати дипломатом і працювати в турецькому консульстві або в посольстві в Україні.

"Я впевнений, що студенти, які закінчать навчання, добре вивчать українську мову для економічної сфери. Це допоможе їм знайти роботу в турецьких компаніях, або українських компаніях, які вже співпрацюють з Туреччиною. Знаю приклади, коли турки самі тут шукають в Стамбулі, де можна вивчати українську мову, бо вони їдуть працевлаштуватися в Україні — або в турецькі компанії, або в українські компанії", — перелічив можливості генконсул України в Стамбулі Олександр Гаман.

Ректор Махмут Ак додав, що Стамбульський університет — це найстаріший навчальний заклад Туреччини, і зараз тут навчаються студенти зі 154 країн.

"Це понад 850 учнів. І серед іноземних студентів, звичайно ж, у нас є представники кримськотатарського народу та українці", — уточнив він.

Повна версія програми: Найбільший аеропорт, українська філологія та бізнес-проєкти: "Неофициальный разговор" з генконсулом України в Стамбулі

Прямий ефір