У ситуації з "Північним потоком-2" йдеться не про бізнес, а про загрози безпеці й енергетиці, — Сибіга

Андрей Сибига. Фото: kanaldom.tv

Ситуація із запуском "Північного потоку-2" ще не завершена, зараз триває процес сертифікації, а вимога про відповідність російського газового проєкту нормам Третього енергопакету дають можливість Україні захистити свої позиції. Про це у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" розповів дипломат, заступник керівника Офісу президента України, надзвичайний і повноважний посол України в Турецькій Республіці (2016-2021 рр.) Андрій Сибіга.

У ситуації з реалізацією "Північного потоку-2" йдеться не про бізнес, а про загрозу у сфері безпеки й енергетики, акцентував заступник голови ОПУ.

" Перше, ситуація навколо проєкту "Північний потік-2" ще не завершена. Хоча б тому, що ще триває процес сертифікації. Друге, Україна чітко розглядає цей проєкт як геополітичну зброю Росії. Це не про бізнес. Це про загрозу в сфері безпеки та в сфері енергетики. І таку тверду позицію ми посідаємо. Ми її доводимо до відома наших партнерів, ми її відстоюємо, й мені здається, що є у нас і розуміння", — сказав Сибіга.

Дипломат нагадав, що за підсумками зустрічі 1 вересня президентів Володимира Зеленського та Джо Байдена було зроблено Спільну заяву про стратегічне партнерство України та США, де міститься важлива теза, "що сторони, а саме Україна та США, протидіятимуть проєкту "Північний потік-2".

Крім того, Україна тримає руку на пульсі в контексті ситуації з Третім енергопакетом ЄС. Ініційовано консультації з Європейською комісією та ФРН, враховуючи відповідне положення Угоди про асоціацію з ЄС, зазначив заступник голови ОПУ.

"Ми чітко розуміємо ті чинники, які дадуть нам можливість говорити про нейтралізацію загроз у сфері безпеки в разі запуску "Північного потоку-2". Це, звісно, гарантування довгострокового транзиту через територію України [російського газу до Європи]. Це, звичайно, трансформація в бік зеленої енергетики за підтримки наших міжнародних партнерів. Так, ми готові втілювати ці трансформації і самостійно. Але якщо буде допомога наших партнерів, це буде набагато швидше. І таймінг буде зовсім інший. Це важливо в контексті майбутньої можливості використання газотранспортної системи України, наприклад, для транспортування водню", — деталізував Сибіга.

Вкрай важливий момент — розміщення точок прийому газу європейськими покупцями на російсько-українському кордоні, наголосив дипломат. Наразі купівля здійснюється на європейському кордоні — у Словаччині, Угорщині.

Крім того, США та Німеччина вже визначили спеціальних представників щодо газового питання, наголосив заступник керівника Офісу президента України.

"У нас уже минув перший раунд тристоронніх переговорів Україна — США — ФРН. Це дуже важливо. І ці розмови, я можу вам сказати, дуже відверті, і з твердою позицією України, яка базується на чіткому національному інтересі. І ми це все озвучуємо нашим партнерам", — сказав Сибіга.

Також розпорядженням президента України створена група, яка розвиватиме позиції Києва щодо цього питання, зазначив дипломат. Зараз Київ працює над нейтралізацією загроз у сфері безпеки.

"Звісно, ми працюємо над нейтралізацією загроз у сфері безпеки. І мета цієї групи — напрацювання додаткових документів, додаткового правового інструментарію у правовій, політичній та інших сферах, за якими ми бачимо можливість впливу на ситуацію. Ще раз — ситуація не завершена. Ми й надалі ефективно працюватимемо з усіма партнерами. Ми задіюватимемо весь необхідний інструментарій", — акцентував Сибіга.

Так, над ситуацією Україна працює в координації із ще одним стратегічним партнером — Польщею, наголосив дипломат.

"Ми з ними перебуваємо в постійному контакті й координації, оскільки у нас єдина оцінка, що газ — це геополітична зброя Росії. І ситуація з ціною на європейському газовому ринку показала, до чого може призвести монополізація Росією цього ринку, й уже призвела. Тобто Росія вже зараз використовує газ як енергетичну зброю. І ось ситуація на газовому ринку Європи про це свідчить. Це пряме свідчення", — резюмував Сибіга.

Повна версія інтерв’ю: Україна — Туреччина — Росія: інтерв'ю з заступником глави Офісу президента Андрієм Сибігою

Нагадаємо, Україна назвала умови для сертифікації російського газопроводу "Північний потік-2". Ключова умова — розблокування доступу європейських покупців до придбання російського та центральноазіатського газу на східному кордоні України.

1 вересня було оприлюднено Спільну заяву про стратегічне партнерство України та США.

Читайте також: Контракт Угорщини з "Газпромом", кадрові зміни в Кабміні, саміт "Україна — ЄС": теми аналізуємо з політологом Ігорем Петренком

Медіа-партнери
Прямий ефір