У магазинах — черги, на заправках — черги: очевидці розповіли про ситуацію у Казахстані (ВІДЕО)

Російські військові літаки в Алмати. Скріншот відео: kanaldom.tv

Під час масових протестів у Казахстані загинули 26 людей із боку протестувальників, ще 18 отримали поранення. Число затриманих наближається до 4 тисяч. Президент країни звернувся до нації та наказав військовим стріляти на поразку, інформує "Дом".

У ніч на 7 січня у містах Казахстану продовжилися протести та зіткнення. Місто Алмати нагадувало зону бойових дій. Були чутні вибухи та стрілянина.

"Вночі буває страшнувато. Особливо, коли ми чуємо вибухи. Мені страшно, мені прикро, що молоді люди гинуть. За це я переживаю, я сама мати. І тому дуже боляче серцю", — каже мешканка Алмати.

"Сумно все, що відбувається. Бо ми в Казахстані — від самого народження. І ніколи такого не було, як зараз. Звичайно, страшно, не лише за себе, а й за інших дітей. Не очікували, що такий може бути поворот подій у Казахстані, тим більше в Алмати», — додає інша мешканка.

По державному телеканалу транслюють повідомлення про те, що на вулицях ведеться так звана антитерористична операція та закликають громадян залишатися вдома.

"У разі, якщо антитерористичні дії проходитимуть поруч із вашим будинком, рекомендується не наближатися до вікон, не виходити на вулицю, сховатися в безпечному місці", — озвучує диктор.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив, що в окремих районах країни ситуація стабілізувалася. Водночас він наказав силовикам відкривати вогонь на поразку без попередження. У своєму зверненні до нації президент заявив, що тільки на Алмати "напали 20 тисяч бандитів", звинуватив у підбурюванні незалежні ЗМІ та подякував за допомогу Путіну.

"За кордоном висловлюються заклики до сторін провести переговори для мирного розв'язання проблем. Яка дурість! Які можуть бути переговори зі злочинцями, із вбивцями? Їх потрібно знищувати, і це буде зроблено найближчим часом", — заявив Токаєв.

У МВС Казахстану повідомили, що будівлі міських та районних адміністрацій у республіці взяті під контроль влади. Місцеві ЗМІ зазначають, що у країні відновлено пасажирські та вантажні залізничні перевезення. У Міноборони Російської Федерації заявили, що російські десантники та правоохоронці Казахстану взяли під контроль аеропорт Алмати. Проте поки що він приймає лише військові літаки.

Киргизстан, Таджикистан, Вірменія та Білорусь слідом за Росією вирішили відправити до Казахстану своїх військових у межах Організації Договору з колективної безпеки (ОДКБ). Влада Казахстану запевняє, що перебування військових із країн ОДКБ буде тимчасовим.

"Основними завданнями колективних миротворчих сил ОДКБ стане охорона важливих об'єктів, сприяння силам правопорядку Казахстану та стабілізація ситуації та повернення її у правове поле", — сказав прессекретар ОДКБ Володимир Зайнетдінов.

У Міноборони РФ повідомили, що керуватиме військовими буде командувач ВДВ Росії Андрій Сердюков. Він же очолював спецоперацію під час захоплення Криму у 2014 році. Так звана допомога до Казахстану прибула на прохання президента Токаєва.

"Ми не бачили, щоб війська ОДКБ раніше входили до країни на запрошення. У 2010 році Киргизстан звертався з таким проханням, але в ОДКБ відмовили. Це серйозно. Президент Токаєв зазначив, що війська вводять на короткий термін, але [керівник фракції "Справедлива Росія" у Державній Думі РФ] Сергій Миронов та інші російські топчиновники вже запропонували залишити миротворчий контингент ОДКБ у Казахстані на постійній основі", — зазначив політолог Аріель Коен.

Приєднатися до них може Китай. Там уже заявили, що країна готова надати необхідну підтримку Казахстану.

"Як сусід і постійний стратегічний партнер Казахстану, Китай готовий зробити все можливе, щоб запропонувати будь-яку необхідну допомогу Казахстану та подолати труднощі", — сказав офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь.

Як і раніше, соцмережі залишаються чи не єдиним джерелом інформації. За словами мешканців, зараз ситуація в Алмати спокійна. Проте люди спішно закуповуються найнеобхіднішим.

"Зараз ситуація більш-менш стабільна. Місто взято під управління міською владою. Інтернету немає, у магазинах — черги, на заправках — черги. Але більш-менш ситуація стабілізується", — повідомила "Дому" членкиня казахстанської опозиційної партії "Ел Тиреги" Жазіра Дуйсенбекова.

За офіційними даними, у країні загинули 26 людей. Число затриманих наближається до 4 тисяч. У Генпрокуратурі Казахстану заявили, що порушникам порядку загрожує покарання до довічного ув'язнення, а також позбавлення громадянства. Збитки від заворушень у Казахстані склали вже близько 200 млн дол.

Зазначимо, що за рішенням влади іноземні журналісти не мають зараз доступу до Казахстану.

UPD: У сюжеті звучать слова "погромщики" и "бандиты", які є визначенням влади Казахстану, але не журналістів телеканалу "Дом".

Читайте також: Підсумки 7 січня: протести в Казахстані, переговори щодо безпеки та Різдво в Україні (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір