В курсі подій: журналісти обговорюють критику та інформатаку щодо телеканалу "Дом" (ВІДЕО)

Як обговорюють теми, що порушує в ефірі телеканал "Дом", чим спричинені інформаційні й не тільки атаки, і як це впливає на трафік платформ телеканалу. Ці та інші теми під час стріму на Facebook-сторінці телеканалу "Дом" сьогодні, 13 квітня, обговорили:

  • Олексій Мацука, шефредактор телеканалів "Дом" і UATV;
  • Віталій Сизов, журналіст, редактор програм телеканалу "Дом";
  • Карина Самохвалова, редакторка програм "Право на Право", "Имею право" та "Неофициальный разговор" телеканалу "Дом";
  • Вадим Лубчак, керівник SMM-напряму телеканалу "Дом";
  • Тетяна Даниленко, журналістка і блогер;
  • Богдан Каркачов, редактор інтернетвидання "Новости Донбасса".

Олексій Мацука: З 1 березня телеканал "Дом" значно розширив своє мовлення: ми вийшли на супутник, збільшили кількість передавачів уздовж лінії зіткнення на Донбасі, запустили прямий ефір на сайті телеканалу, увійшли до кабельних мереж на підконтрольній Україні частини Донецької та Луганської областей тощо. Тобто стали більш доступними для жителів окупованих територій і стали більш помітними на вільній частині Донбасу. Внаслідок цього ми зіткнулися часто з неадекватною реакцією з боку як проросійського табору українського політикуму і медіа, так і від прихильників і медіа, афілійованих з попереднім президентом.

Водночас хочу зауважити — ми державний канал, у нас дійсно менше можливостей, ніж у комерційних каналів. А проте жоден комерційний, приватний канал не наважився мовити для жителів окупованих територій. Але з появою "Дому" наш телеканал одразу ж став об'єктом "обговорення" в їхніх ефірах. Не подобається, як ми формуємо контент, — створіть свій, покажіть, що ви маєте на увазі під "правильно". А наші земляки, які стали заручниками ситуації та змушені проживати за лінією зіткнення та в окупованому Криму, тільки виграють від цього — у них з'явиться більше можливостей дивитися українське телебачення, орієнтоване саме на них.

Вадим Лубчак: Безумовно, з розширенням мовлення канал став більш доступним глядачам. І на канал різко посилився тиск. Наприклад, наші сервери піддаються DDoS-атакам.

Окрема тема — обговорення телеканалу "Дом" у соцмережах, в медіа. Я за конструктивну критику. Але коли з різних платформ триває інформаційна атака, і коли ти аналізуєш, хто це робить, — розумієш, що люди навіть не знають наш контент, не бачили наш канал. Дуже багато коментарів з фейкових акаунтів. Тому немає сенсу з такими людьми контактувати. Деякі такі блогери навіть дають гіперпосилання на наші сюжети, програми. Але ми аналізували: після таких републікацій статистика переглядів нашого відео не збільшувалася. Це свідчить про те, що навіть читачі цих "критиків", коментуючи наші програми, не перейшли на них і не переглянули контент.

А водночас ми зараз надали можливість приєднатися до нашого ефіру з будь-якого гаджета. Тобто заходь, дивись, і вже після цього критикуй.

Ось хто з усіх, хто нас критикує, проти того, що Україні потрібно доносити свою інформацію до жителів тимчасово окупованих територій? Так ніхто. Мені здається, всі розуміють, що це важливе завдання. Є питання до охоплення нашого контенту — будь ласка, поширюйте його. Є питання до його змісту — ми готові до обговорення, з нами працюють експерти, у нас дуже відкрита Наглядова рада, ми всі готові до діалогу.

Карина Самохвалова: Мені не хочеться, щоб у наших глядачів склалося враження, що ми скаржимося. Ми не скаржимося — ми ділимося своїми враженнями, своїми проблемами. Але ми ж і не долар, щоб усім подобатися. Ми робимо свою роботу, ми робимо якісний контент, мені за нього не соромно.

Один з моїх проєктів — "Имею право", в якому глядачів консультують юристи Безоплатної правової допомоги Мін'юсту. Дуже багато переглядів цих передач на нашому YouTube-каналі. І ось під одним з випусків дівчина написала: "який класний канал, спасибі, що ви нам допомагаєте".

Насправді, наші глядачі — це як ніби інший світ. Ось ми живемо у вільній Україні, у нас загалом усе добре. Так, є карантинні обмеження — закрили ринки, не можемо піти купити кросівки з сином. Але є ж люди, які щодня протягом цих семи років просто виживають. І багато жителів вільної України про це навіть не замислюються.

Тетяна Даниленко: Журналісти, звичайно, мають право на різні погляди, до того ж у суспільства завжди будуть викликати питання усі проєкти, які фінансуються державою. І, звичайно, в цьому ракурсі кожен має право говорити, що я б бачив контент каналу таким, а я б — ось таким. У цьому я не бачу нічого поганого. Інша справа, якщо йдеться про цілеспрямовані атаки. Поки ж я бачу стосовно "Дому" хвилю певного хейту (hate — ненавидіти, — ред.).

Звичайно, якщо ти представник державного каналу, особливо каналу, який спілкується з жителями непідконтрольних територій, слід бути дуже обережним у формулюваннях, у будь-яких меседжах. Бо це дуже відповідально. Ось я б, наприклад, навряд чи погодилася б взяти на себе таку тяжку місію, щоб працювати на такому каналі. Бо тебе завжди будуть критикувати — з усіх полярних сторін суспільства. І ось зараз я бачу, що проти каналу "Дом" об'єдналися як проросійський блогер Шарій, так і патріотична частина наших блогерів.

Після 2014 року в журналістській спільноті, звичайно, вже немає єдності. І свої клини до цього поклали й політики, і, думаю, спецслужби. Це тривало і наступними роками. І призвело мало не до заборонених імен, до того, що багато хто з нас вже одне з одним мало не вітаються. Але ми не повинні зараз припуститися такої самої помилки, коли ми раніше дали можливість Росії, нашим політикам, нашим спецслужбам всіх нас посварити...

І ми всі зараз повинні бути об'єктивними у своїх висловлюваннях. Справа журналіста — показувати правду, як вона є. Звичайно, у журналіста є можливість вибрати межу — або об'єктивна правда, або подати контент так, що він може розділити суспільство. Але потрібно працювати на об'єднання, а не роз'єднання. Потрібно бути відповідальним.

Одна з коментаторок мені написала: "Зараз такий час, що ти повинен зробити вибір: ти "за" чи ти "проти", а все інше — від лукавого". Але це абсолютно не нормально. Не буває простого максимуму, який можна вдягнути на ситуацію і дійти правильного висновку. Правда завжди багатогранна.

А в ситуації, коли у країни є вороги — як зовнішні, так і серйозні внутрішні, — їй дуже складно вибудовувати свою інформаційну повістку. Тому державні ЗМІ повинні бути дуже обережними, уважними, коректними. І вони повинні бути еталоном.

Так, товариство має ставити питання — як держава витрачає гроші платників податків, зокрема і на державні канали. У мене, наприклад, є питання до державного колишнього "УТ-1", нині "Суспільне", але іншого плану, ніж до "Дому". Але безумовно цю істерію щодо "Дому" потрібно прибирати.

У колективу "Дому" дуже складна місія. Ми можемо його обговорювати в професійній дискусії, але не спускатися до хейту, до істерики. І не варто закидати камінням будинок, який поки ще зі скла. І, на жаль, у нас вся країна зараз такий будинок, з огляду на ситуацію на сході України.


З повною версією дискусії можна ознайомитися в відео стріму:

Нагадаємо, уздовж лінії зіткнення встановлено 13 передавачів (5 — в Луганській області та 8 — в Донецькій), які дають можливість телеканалу "Дом" мовити на окуповану частину Донбасу в цифровому й аналоговому форматах. Жителям підконтрольної Україні території обох областей телеканал доступний і в кабельних мережах. Ще 5 передавачів подають сигнал на окупований Крим. Також телеканал "Дом" мовить через супутник Astra-4A, наявний як в YouTube, так і в Facebook.

Вся базова інформація про телеканал "Дом" доступна на сайті в розділі "Про канал", на сайті можна стежити й за прямим ефіром.

Прямий ефір