В яких випадках вакцинація в Україні визнається обов'язковою, роз'яснили юристи

Иллюстративное фото: kanaldom.tv

В Україні проти низки хвороб щеплення є обов’язковим. Щодо вакцинації проти COVID-19, то обов'язковим щеплення встановлено для низки організацій. Про це розповіли правозахисники проєкту "Юридичний порадник для ВПО", повідомляє "Дом".

Так, ст. 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" визначає перелік інфекційних хвороб, щеплення від яких є обов'язковим. Профілактичні щеплення в Україні обов’язково здійснюються проти:

  • дифтерії,
  • кашлюка,
  • кору,
  • поліомієліту,
  • правця,
  • туберкульозу.

Разом з тим, як зазначають правозахисники, цим же законом передбачено, що МОЗ України може визначити додаткові щеплення для працівників окремих професій чи виробництв. У разі відмови або ухилення від таких щеплень у встановленому законом порядку такі особи можуть бути відстороненні від виконання робіт.

Будь-які профілактичні щеплення повнолітнім особам проводяться:

  • за їхньою згодою;
  • після медичного огляду та надання об'єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення;
  • у разі відсутності відповідних медичних протипоказань.

Особам, які не досягли 15-річного віку чи визнані у встановленому законом порядку недієздатними, профілактичні щеплення проводяться за згодою їхніх об'єктивно інформованих батьків або інших законних представників.

Особам віком від 15 до 18 років чи визнаним судом обмежено дієздатними профілактичні щеплення проводяться за їхньою згодою після надання об'єктивної інформації та за згодою об'єктивно інформованих батьків або інших законних представників цих осіб.

"Якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов'язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвердження — засвідчити це актом у присутності свідків", — зазначають юристи.

Перелік організацій, представники яких підлягають обов'язковій вакцинації проти COVID-19, затверджено наказом МОЗ України від 04.10.2021 № 2153. Документ набирає чинності 8 листопада та передбачає, що обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, уже від 8 листопада і на період дії карантину, встановленого Кабміном, підлягатимуть працівники:

  • центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;
  • місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів;
  • закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, зокрема спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

Водночас від щеплення будуть звільнені особи за наявності у них абсолютних протипоказань до проведення профілактичних щеплень, передбачених наказом МОЗ України від 16.09.2011 № 595.

"Відповідно до наказу МОЗ України від 16.09.2011 № 595 абсолютні протипоказання — стан, за якого існує чітко визначена ймовірність виникнення серйозної побічної реакції на введену вакцину для реципієнта вакцини, а ризики від проведення вакцинації значно перевищують переваги від проведення щеплення", — йдеться у повідомленні.

Абсолютними протипоказаннями до введення вакцин наразі визнається:

  • наявність в анамнезі анафілактичної реакції на попередню дозу вакцини (вакцинація осіб з алергією);
  • вагітність — протипоказано введення живих вакцин;
  • тяжка імуносупресія/імунодефіцит — протипоказано введення живих вакцин;
  • гострі захворювання з підвищенням температури вище 38,0 °C — протипоказання для рутинної вакцинації (планової — відповідно до національного календаря щеплень).

Читайте також: Які вакцини найпопулярніші в Україні — аналіз даних МОЗ

Нагадаємо, що в Україні вже від 8 листопада через відмову від COVID-вакцинації громадянам загрожує відсторонення від роботи без збереження зарплати. Йдеться про чиновників та вчителів. Але звільняти працівника через відсутність щеплення — незаконно.

Читайте також: COVID-вакцинація дітей віком від 12 років в Україні — все, що потрібно знати (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір